Strict Standards: Declaration of KunenaLayoutBase::debug() should be compatible with Joomla\CMS\Layout\BaseLayout::debug($data = Array) in /home/aw020400/www_root/stalker/libraries/kunena/layout/base.php on line 38
Vitajte, Hosť
Užívateľské meno: Heslo: Pamätať si ma

TÉMA: Orientácia v teréne

Orientácia v teréne 01.04.2015 16:53 #151

  • xander711
  • xander711-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
  • Fresh Stalker
  • Príspevky: 7
  • Dostali ste poďakovanie 1
  • COM_KUNENA_KARMA: 3
Orientácia v teréne
   Orientácia v teréne znamená schopnosť určiť svetové strany a svoje stanovisko vzhľadom na okolie. Orientácia spočíva v znalosti určovať svetové strany, čítať mapu a odhadovať vzdialenosť v teréne.
   Svetové strany v teréne môžeme určovať pomocou kompasu (buzoly), podľa nebeských telies a podľa rôznych prírodných úkazov.
N = Nord – sever, S = South – juh, O = Ost – východ , W = West – západ.
 Najjednoduchšie je určenie svetových strán pomocou kompasu. Magnetická strelka sa ustáli v smere sever-juh. Magnetické strelky sú citlívé a ľahko sa vychýlia zo smeru vplyvom búrky,el.vedenia i železa -tak pozor na to.
Strelka kompasu smeruje k takzvanému severnému magnetickému pólu, ktorý ale nie je totožný zo zemepisným pólom a každý rok sa trochu mení. Rozdiel mezi zemepisným a magnetickým pólom sa volá deklinácia. U nás sa pohybuje v rozmedzí asi -3° až +1°. Niekdy to bývá uvedené na okraji mapy.
V strednej Európe je skoro zanedbateľná a preto jej veľkosť môžeme ignorovať.V iných častiach světa však treba mať tie údaje zistené a počítať s nimi.No a aby zmätkov nebolo dosť aj zvyslé čiary na mape často neznazorňujú poludníky, ale len kilometrovu sieť a nesúhlasia uplne so severo južnym smerom.Táto odchýlka sa volá konvergencia.Odklon je však väčšinou minimálny a tak aj ju môžeme ignorovať pokiaľ nepodnikáme nejaký dlhý kontinentalny pochod.
No a do tretice tu máme potenciálny problém inklinácie magnetickej strelky t.j jej výkyvnosť smerom hore alebo dole hlavne u buzol.Strelky sa otáčajú za magnetickým pólom nie len doprava a doľava ale aj smerom dole a keďže niektoré buzoly majú málo miesta v otočnom kotúči strelka po naklonení sa oň drhne a nemeria presne.
Buzoly a kompasy sú preto vyrábané pre určité pásma,či aspon pre severnú a južnú pologuľu a podľa toho sú vyvažované.A solidný výrobok by mal mať aj informáciu kde sa môže používať.
Určovanie svetových strán:

-zapichneme palicu do zeme a zakreslíme bod, kde končí jeho tieň. Po nejakej chvíli (hodina a viac) zakreslíme, kde končí jeho nový tieň. Spravíme čiaru cez tie dva body a máme východozápadný smer. Prvý bod je bližšie k západu, druhý k východu.
-Podľa polohy slnka.
V našej zemepisnej polohe je Slnko na východe približne o 7. hodine, na juhu o 13. hodine a na západe o 19. hodine.
- pomocou Slnka a hodiniek.
Ak namierite hodinovú ručičku presne idúcich hodiniek na Slnko, rozdelíte uhol medzi malou ručičkou a 12 na polovicu, tak poliaca čiara ukazuje na juh.
-Pomocou mesiaca
mesiac v splne je priamo oproti slnku a teda o polnoci je na JUHU o 6.00 na ZÁPADE a o 18.00
na VÝCHODE
.V porovnaní zo slnkom je tu rozdiel 12 hodín,no ten sa na číselníku hodiniek neprejaví a preto pri splne mesiaca možeme určiť svetové strany podobne ako podľa hodiniek a slnka.
-Pomocou mesiaca a hodiniek
-určíme či mesiac cúva /má tvar písmena C/alebo dorastá/má približe tvar písmena D/
-rozdelíme si ho na 12 častí/dvanástin/ a určíme koľko častí zaberá osvetlená časť
-ak mesiac cúva budeme osvetlené dvanástiny pričítať ak dorastá odčítavať
-pričítame či odčítavame od času ktorý mame na hodinkach
-výsledok udáva hodinu,kedy by stálo slnko na mieste kde je teraz mesiac
-číslo označujúce túto hodinu natočíme k mesiacu a rozpolíme uhol medzi ním a dvanastkou na ciferníku.poliaca priamka smeruje na JUH

napr. Je 2 hod 15 min po polnoci.Osvetlené sú 3/12 mesiaca ktorý cúva.
Výpočet: 2h 15min +3 = 5h 15min .Natočíme hodinky číslicou 5 k mesiacu a uhol medzi 5 a 12 rozpolíme.priamka vedie na juh.
Ďaľšie spôsoby určenia svetových strán:
Oltáre kostolov smerujú väčšinou na východ. Stabilizačné kamene trigonometrických bodov majú vyrytý rok na južnej strane.
Vinice sú zakladané na južných svahoch.Slnečnice svoje kvety otáčajú stále za slnkom/aj ked je pod mrakom/-teda pomocou smeru kvetu a času vieme urcit svetové strany

ďalšie ma nenapadá
COM_KUNENA_VIEW_DISABLED
Následujúci užívateľ vraví 'Ďakujem': Jaro

Orientácia v teréne 24.08.2015 20:13 #183

  • Mego
  • Mego-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
  • Senior Stalker
  • I'm woodlandstalker
  • Príspevky: 36
  • COM_KUNENA_KARMA: -1
Mraveniská sú väčšinou postavené tak, že strma strana je orientovaná na sever a menej strmá na juh.

Stromy obrastajú lišajníkmi najmä z južnej strany

Súhvezdie veľký voz pozná hádam každý. Prdlžením dvoch posledných hviezd o 5-násobok ich vzdialenosti na oblohe dostaneme jasnú hviezdu polárku a tá ukazuje na sever.

Choď po prúde rieky a skôr, alebo neskôr narazíš na civilizáciu

V prímorských oblastiach si môžeme všímať duny, ak existujú. Vietor v lete vanie väčšinou smerom od mora. To isté sa týka snehových jazykov v arktických oblastiach
Niektoré veci som si predstavoval inak...
COM_KUNENA_VIEW_DISABLED
Moderátori: Autogen, Viking
BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes