Ruger 10/22 rozborka a čistenie

ruger 1022 vleh target tactical tfbZdar Stalkeri. Teplá časť roka je za nami, a práve teraz nastal čas prečistiť a skontrolovať svoje vybavenie pred zimou. Platí to aj pre zbrane , alebo možno hlavne pre zbrane. Ukážeme si postupne rozborku a čistenie všetkých nami doporučovaných zbraní t.j krátkej aj dlhej primárnej ako aj krátkej aj dlhej sekundárnej. V preklade GrandPower P1/K100/ , vz.58 , Grandpower K22 a Ruger 10/22.

 

 

Dnes sa pozrieme na kompletnú rozborku pušky Ruger 10/22. Puška je to jednoduchá, krásna trošku komplikovanejší je spúšťový mechanizmus, kde musíme dávať malinko viac pozor aby sme nemali strunky z neho po izbe. Poďme na to. Toto je on, Ruger 10/22.
ruger 1022 vleh target tactical tfb

 

Poľná rozborka

Odstránime bipod, vyberieme zásobník, skontrolujeme vybitie zbrane, pozrieme do komory či sa v nej nenachádza náboj, dáme ranu istoty.Povolíme jedinú skrutku ktorá viaže pažbu ku hlavni . A v druhom kroku odstránime 3 piny, ktoré držia spúšťový mechanizmus v lôžku pažby.

Spúšťací mechanizmus odložíme, natiahneme páku záveru , vyberiem zostavu záveru a pružinu. 

V tomto okamihu máme poľnú rozborku hotovú a prečistíme všetko na čo vidíme a čo môžeme. Všetko čo sme spravili bola jedna skrutka a 3 piny. Jednou rukou. Puštička je skvela, jednoducha je aj jej údržba. Toto je v podstate všetko , čo doporučuje spraviť firma Ruger pre čistenie. Ešte je možne odstrániť hlaveň od puzdra záveru ale to je zbytočné , nakoľko tam sa bordel nemá ako dostať.

Rozborka spúšťacieho mechanizmu

Tak a teraz mame dve možnosti. Alebo to celé naolejujeme a poskladáme, alebo sa pozrieme do brucha spúšťovému mechanizmu. Hádajte , čo si vyberieme :-) . Poďme na to, nie je to nič hrozné.

Pokiaľ mame natiahnuté kladivo, vypustime. Vyrazíme vrchný pin a vyberieme vyťahovač.

Vyrazíme pravý spodný pin, zatlačíme doraz zásobníku a vytiahneme západku zásbniku, doraz zasobníku aj kulisu mechanizmu /bolt lock/.  

Pokračujem ľavým horným pinom. Vyberiem kladivo s pružinkou a následne aj biciu pružinu.

A sme takmer na konci. Ostáva ľavý dolný pin, ktorý drží zostavu spúšte. Zostava ma dve pružinky, tak opatrne nech ich nemáme kade tade. Vsunieme do mechu prst a vyrazíme pin. Opatrne vyberieme.

Kompletná rozborka je hotová. Prečistiť, namazať a hotovo.

Zloženie by malo byť bezproblémové, jedine možno pri spúšti si môžeme pomôcť zápalkou, ktorú potom vytlačíme pinom.  

A ešte par foto zo skladania.  

No a hotovo. Ruger 10/22 rozobratá, vyčistená. Ďakujem Tomíkovi z Horehronia za zapožičanie. Dlhodobe :-). Nabudúce dáme Grandpower K22.

Zdar Boh Stalkeri, nech sa darí.

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes