Domovská stránka » Zimný urban survival.

Zimný urban survival.

zimaJe tu zima. Treba si uvedomiť, že zimný survival je výrazne odlišný od toho letného. Je najvyšší čas na kontrolu Vášho vybavenia. Murphyho zákon funguje aj v survivale. Niekdy mám pocit , že hlavne v ňom. Pravidlo je, že sa to stane vždy keď je zima a tma. Pamätajte na to.

Jedlo a voda.

V zimnom období sa nemôžete spoliehať na prírodne zdroje. Na jedenie máte len to čo mate. Skontrolujte svoj rotačný plán potravín a nahraďte čo treba. Vylejte všetku uloženú vodu a doplnte ju čerstvou. Stačí jedna zimná búrka, 50 cm snehu a je vymaľované. Do obchodov tovar nepríde, voda zamrzne a keď sa zmrví dodávka tepla je koniec.

Zimné oblečenie.

Narvite do do svojho BOB -u ďalšie ponožky, rukavice a nejakú kuklu. Je to otázka pár € a naozaj to stojí zato. Nezabúdajte, radšej radšej 3 tenšie vrstvy, ako jedna hrubá. Je viac ako pravdepodobné, že pokiaľ sa niečo stane Vaša fyzická námaha sa bude stupňovať a vrstvy bude treba zhadzovať. A jeden veľký kožuch zhodíte ťažko. Pot, mráz a vietor je dokonalá cesta do ľadového pekla. Nezabudnite na zimnú obuv. Pokiaľ je kožená, namazať včelím voskom a lanolínom a naboxovať.

Výbava.

Batérie sú na zimu chúlostivé. Prekontrolujte ich všetky, dokúpte náhradné a uložte do tepla. Všetky čelovky aj ručné svietidla musia byť funkčné. Nezabudnite na vysielačky a ostatnú elektroniku. Slnka je málo, a tma je stálym hosťom v zimnom období.

Je ten správny čas na kontrolu zbraní a nožov. Premazať, nabrúsiť, nachystať. Skontrolujte uloženie streliva, čistiacich prostriedkov na zbrane. Zima zbraniam nevadí, pokiaľ sú správne premazané a vyčistené. Aj keď toto by ste mali robiť pravidelne a tak často ako sa dá.

gun barrell

Teplo.

Ústredné kúrenie je famózna vec. O nič sa nestarám, prídem z práce a doma je teplo. Super. Ale čo keď prídem a doma teplo nebude a vonku je -20? Rozdrapené teplovodné potrubie, Rusi stopli dodávku plynu čo teraz?

  • Kachle na drevo. Hocijaké staré, malé, proste hocičo v čom ide kúriť drevom. Sme na Slovensku, dreva je to pre každého dosť.
  • Teplá miestnosť. Najmenšiu miestnosť v byte, obložíme dekami a vykurujem len túto miestnosť. Zabudnite na vykúrenie bytu o 100 m² pokiaľ sa jedná o krízovú situáciu.
  • Zimné oblečenie. Aj v byte. Nemajte zimné oblečenie v pivnici ani inde. Majte ho doma v skrini. V kríze by veľmi rýchlo mohlo dostať nohy a odísť k susedom.
  • Postavte stan. Postavte stan na spanie v izbe. Stan zachytí Vaše telesné teplo a vyspíte sa v pohode. A navyše zabavíte deti, budú mať radosť:-)
  • Sviečka. Pár dobrých sviečok v kúpeľni naozaj pomôže zvýšiť teplotu. Na trenkovu teplotu to zrejme nebude, ale nezmrznete.
  • Jedlo. Jedzte a pite koľko si môžete dovoliť. Každý kto má psa vie , že pes pije 2-3x viac vody v zime ako v lete. Vie prečo to robí.

nuclear winter

Hypotermia.

Podchladenie nebo hypotermia je stav, v ktorom teplota organizmu klesne pod hodnotu nutnú pre normálny metabolizmus a telesné funkcie. Keď je telo vystavené chladu, jeho vnútorné mechanizmy môžu byť neschopné znovu dodať teplo stratené do okolia.

Symptómy

Normálna telesná teplota u človeka je 36,8°C (98,6°F). Hypotermia môže byť rozdelená na tri štádiá závažnosti.

Štádium 1

Telesná teplota sa zastaví 1 – 2°C (1,8 až 3,6°F) pod normálnu teplotu (35 – 37°C alebo 95 – 98,6°F). Objaví sa mierne až silné chvenie. Osoba nie je schopná vykonávať komplexné úlohy s rukami, lebo ruky skrehnú. Krvné cievy vnútri sa sťahujú a to znižuje tepelnú stratu. Dýchanie sa stáva rýchle a plytké. Formuje sa husia koža, napínajú sa vlasové (hladké) svaly v pokuse vytvoriť izolačnú vrstvu vzduchu okolo tela (čo je u ľudí obmedzené pre nedostatok vlasov, ale užitočné u iných druhov). Osoba môže mať zlý pocit v žalúdku a byť veľmi unavená. Často osoba zažije zdanlivý pocit tepla, ako by šlo o nápravu, ale v skutočnosti je to začiatok štádia 2. Iný test na zistenie, či osoba vstupuje do štádia 2 je skúsiť dotknúť sa palcom malíčku, pokiaľ to nejde, je to prvý stupeň nefunkčnosti svalov. Môžu sa objaviť i problémy videnia.

Štádium 2

Telesná teplota sa zastaví 2 – 4°C (3,8 – 7,6°F) pod normálnu teplotu (33 – 35°C nebo 91 – 94,8°F). Chvenie sa stáva silnejšie. Zlá svalová koordinácia sa stáva zjavnou. Pohyby sú pomalé a namáhavé, doprevádzané miernym zmätkom, i keď osoba sa môže javiť ostražitá. Povrchové krvné cievy sa ďalej skracujú, ako telo sústredí svoje ostávajúce zdroje na udržanie teploty životne dôležitých orgánov. Obeť zbledne. Pery, uši a prsty na rukách i nohách môžu zmodrať.

Štádium 3

Telesná teplota klesne pod približne 32°C (89,6°F). Chvenie sa obvykle zastaví. Začnú sa objavovať potiaže s rozprávaním, nesústredené myslenie a strata pamäti, neschopnosť použiť ruky a potkýnanie je tiež obvykle prítomné. Bunkové metabolické procesy sa zastavujú. Pod 30°C (86°F) sa chladu vystavená kože stáva modrou a nafúknutou, svalová koordinácia veľmi slabne, chôdza sa stáva temer nemožná a osoba vykazuje nerozumnú snahu schovať sa do malého krytého priestoru alebo dokonca stuhne (prestane reagovať). Pulz a dýchanie sa výrazne znižuje, ale rýchla srdečná činnosť (komorová tachykardia, fibrilácia komôr) sa môže vyskytnúť. Hlavné orgány zlyhávajú.

images

Čo s tým?

Buďte jemní. Ak pomáhate osobe s podchladením, robte to jemne. Obmedzte pohyby iba na tie, ktoré sú nevyhnutné. Nepoužívajte masáž alebo trenie osoby. Nadmerným, energickým trasením či šúchaním môžete vyvolať srdcovú zástavu.

Presuňte osobu z chladu. Presuňte postihnutého na teplé, suché miesto, ak je to možné. Ak nie ste schopní dostať osobu z chladu, chráňte ho pred chladom a vetrom ak je to možné.

Odstráňte mokrý odev. Ak osoba má na sebe mokrý odev, odstráňte ho. Ak je to nutné rozrežte oblečenie.

Zakryte osobu s prikrývkami. Použite vrstvy suchých prikrývok a plášťov na zahriatie postihnutého.

Izolujte telo osoby z chladnej zemi. Ak ste vonku, položiť osobu na chrbát na deku alebo na iný teplý povrch.

Monitorujte dychu. Osoby s ťažkým podchladením môžu byť v bezvedomí, bez zjavných známok pulzu alebo dýchania.

Podelte sa o telesné teplo. Ak chcete zahriať telo osoby, odstrániť vaše oblečenie a lahnite si vedľa neho, koža na kožu. Zakryte sa dekami, paplónom.

Teplé nápoje. Pokiaľ postihnutá osoba je pri vedomí a je schopná prehĺtať, poskytnite teplý, nealkoholický nápoj. OPAKUJEM, ŽIADNY ALKOHOL

Použite teplé, suché obklady. Naneste obklad iba na krk, hrudnú steny alebo slabiny. Neaplikujte teplý obklad na ruky alebo nohy.

Neaplikujte priame zdroje tepla. Nepoužívajte horúcu vodu, vykurovacie podložky.Extrémne teplo môže poškodiť kožu, alebo ešte horšie, spôsobiť nepravidelný srdcový tep čo môže spôsobiť zástavu srdca.

Prajeme veľa tepla a svetla. Ak sa článok pačil, lajknite nas, ak máte pripomienky na to je du diskusia :-), preberieme si to.