Kalašnikov a vodka. Nič pravdepodobne nechrakterizuje ruského brata viac. Ospravedlňujem sa Puškinovi, Dostojevskému či Čajkovskému, ale súdruh Michail Timofejevič Kalašnikov ich prekonal všetkých a vodku tu rozoberať nechcem. AK-47 sa stal synonymom pre zbraň, odvahu či povstanie. Nachádza sa v štátnych znakoch či zástavách niekoľkých krajín, jeho siluetu poznajú deti od 6 rokov. Dáme trošku histórie a rozoberieme si celu rodinu od roku 45 do dnes.
Z histórie.
Michail Timofejevič Kalašnikov sa po 2.svetovej vojne , ktorej bol samozrejme účastníkom ako každý Rus tej doby, začal venovať konštrukcií svojej zbrane. Zbraň strielajúca náboj 7,62 x 39 v sebe nezaprie podobnosť z nemeckou puškou StG44 prešla v roku 1947 štátnym skúškami v Sovietskom zväze, bolo zaradená do výzbroje sovietskej armády a zrodila sa legenda. AK-47 ( Avtomat Kalašnikova vzor 1947) . Napriek tomu, že AK-47 nezodpovedá najnovším trendom vo vývoji zbraní, je v mnohých smeroch omnoho lepšia ako niektoré moderné pušky. Je odolná, nenáročná na údržbu, ľahko sa s ňou zaobchádza a dokáže strieľať v extrémnych podmienkach ako napr. vo vode, v piesku, v prachu alebo v silnom mraze, keď sa iné zbrane zasekávajú. AK-47 má vo výzbroji 50 krajín, dočkala sa mnohých viac či menej podarených kopií,a vyrobilo sa jej 80 miliónov, ovplyvnila vývoj desiatok ďaľších pušiek. Zaujímavosťou je, že sa vyvážala do celého sveta, v základnej výzbroji ju mala kompletná Varšavská zmluva a všetky satelity Sovietskeho zväzu z výnimkou Československa. U nás sa používal samopal vz.58, ktorému sme sa už trošku venovali.
Puškové varianty.
AK-47
Základná verzia verzia, zaradená do výzbroje v roku 1949. Najslávnejšia zo slávnych. Zbraň pre všetkých. Do lesa, do mesta, na hory, do púšte, do snehu. Funguje všade a zožerie všetko čo aspoň trošku blíži kalibru 7,62×39. Svoju slávu si vydobyla neuveriteľnou životaschopnosťou. Minimálna /rozumej takmer žiadna/ údržba, schopnosť konzumovať akékoľvek strelivo a 100% istota , že práve táto zbraň vždy vystreli. Preto je Kalšnikov Kalašnikovom.
Hmotnosť: 3,8 kg (nenabitá) 4,3 kg (nabitá)
Dĺžka: 870 mm
Dĺžka hlavne: 415 mm
Typ náboja: 7,62 x 39 mm vz. 43
Kaliber: 7,62
Úsťová rýchlosť strely: 710 m/s
Kadencia: 600 rán/min
Účinný dostrel: 300 m
Maximálny dostrel: 2 800 m
Zásobovanie muníciou: 30 rán so štandardným zásobníkom
Verzie:
AK-47
AKN-47
AKS-47
AKSN-47
S znamená sklopnú pažbu a N lištu pre nočný zameriavač.AKS (skratka Automat Kalašnikova skladnoj) alebo AK-47S.Od pôvodnej verzie sa líši tým, že má sklopnú pažbu vyrobenú z ocele, hovorovo nazývaná sklopka. Verzie S sú pri všetkých ďalších typoch a sú primárne určené pre jednotky kde by dlhá puška zavadzala. Výsadkari, vodiči.
AKM
Prvá väčšia modernizácia AK-47.Do služby zaradená v roku 1961. Telo odľahčené o 700 gramov, vylepšený bicí mechanizmu, spomalovač kadencie, chránič ústia pôsobiaci ako kompenzátor zdvihu a spätného rázu. Mieridlá umožňujú nastavenie do 1000m, na AK-47 do 800 m. Pažba má väčší vyrez, mierne dlhšia.
Verzie:
AKM
AKMN
AKMS
AKMSN
AKMSU
S znamená sklopnú pažbu a N lištu pre nočný zameriavač, a U je verzia zo skrátenou hlavňou.
Rozdiel medzi AK-47 a AKM
AK-74
Rok 1974 a modernizácia AKM. Ľahšia, dlhšia a hlavne používajúca iné strelivo. Strelivo 5,45 x 39 M74. Reakcia Kalašnikova na nové amerikánske strelivo 5.56 x 45 NATO
Pre nové strelivo samozrejme nový zásobník. Mohutný kompenzátor a výrazné červeno-hnedé zásobníky z plastu oproti oceľovým pre AK-47/AKM.
Verzie:
AK-74
AK-74N
AKS-74
AKS-74N
AKSU-74
AKSU-74N
AKSU-74B
S znamená sklopnú pažbu a N lištu pre nočný zameriavač, U je verzia zo skrátenou hlavňou a B je verzia z tlmičom hluku a bezhlučným granátometom.
AK-74M
Haleluja. Píše sa rok 1990 a prichádza AK-74M. AK-74 sa osvedčila a to tak že veľmi. Prišiel čas dať jej novú hodnotu. Plastové materiáli , podvesné granátomety, raili pre príslušenstvo. A musíme priznať že čierna tejto dáme veľmi svedči.
Práve táto zbraň je momentálne chrbticou ruskej armády, a aj keď prichádzajú rôzne spravy o prezbrojení , tak to vyzerá že práve tato Lady in Black ostane kráľovnou ešte pár rokov.
V tomto okamihu sa zmenil svet a fabrika Ižmaš sa začína chovať trhovo a predstavuje niekoľko nových modelov v rôznych kalibroch , z prostého dôvodu. Ruské sklady sú plné AK-47, AKM, AK-74 a zákazníci na nový svetových trhoch požadujú rozmanitosť. Pre každý model sú samozrejmosťou rôzne druhy pažieb a mnoho príslušenstva.
Ruský kaliber 5,45 x 39
AK-74M
AK105 – skrátená AK-74M z flash hiderom/tlmič ohňa/
Nato kaliber 5.56 x 45
AK 101
AK-102 – skrátená AK-101 z flash hiderom
Kaliber 7,62 x 39
AK-103
AK-104 skrátená AK-103 z flash hidrom
AK 107/108
Pokusy nahradiť AK-74 prebiehali už v 90 rokoch. Projekt ABAKAN síce Kalašnikov nevyhral, ale vznikla nová puška AK-107/108 zo zbalancovanou mechanikou. Zbraň používa princíp vybalansovanej automatiky -plyny z hlavne neudelia impulz iba plynovému piestu a záveru smerom vzad, ale súčasne tiež kineticky zviazanému protizávažiu smerom vpred. Podobný systém používa tiež puška AEK-971. AK-108 je prevedenie v kalibri 5.56×45 mm NATO. A AK tentoraz neznamená Avtomat Kalašnikova, ale Alexandrov / Kalašnikov.
Samopal
PP-19 Bizon
Samopal vznikol skrátením útočnej pušky AKS74-U a jej prekalibrovaním na náboj 9 mm Makarov. Neskôr sa samopal vyrábal v ďalších kalibroch: 7,62 mm Tokarev, .380 ACP a 9 mm Luger. Existuje aj utlmená verzia s integrovaným tlmičom hluku a tiež iba samonabíjacie prevedenie zbrane. Kapacita zásobníka je 53-64 nábojov!
PP-19-01 Vityaz
Samopal vznikol skrátením útočnej pušky AKS74-U a jej prekalibrovaním na náboj 9 mm Luger.
Sniper
SVD Dargunov
Snajperskaja vintovka Dragunova. Odvodená od AK-47, ďalšia legenda.
Odstreľovačská puška Dragunov je samonabíjacia zbraň , ktorá používa upravený Kalašnikov mechanizmus , pracuje na princípe odberu plynov z hlavne tlakom na piest s pevne uzamknutým záverom pomocou rotácie závorníka . Zásobovaná je z dvojradového zásobníka na 10 nábojov . Puška SVD je určená pre náboj 7,62 * 54R. Pre presnú streľbu sa používajú špeciálne odstrelovačské náboje sa strelou s hmotnosťou 9,8 g a prachovou náplňou 3,1 g . Je možné strieľať aj bežnými nábojmi , ktoré používa guľomet PK alebo Československý univerzálny guľomet vz.59 . Puška má drevenú , odľahčenú pažbu s výškovo nastaviteľnou lícnicou . Okrem otvorených mechanických mieridiel je obyčajne vybavená optickým zameriavačom PSO – 1 so štvornásobným zväčšením . Možno použiť aj nočný zameriavač NSP – 3 alebo PGN – 1 ruskej konštrukcie . Zbraň je konštruovaná pre nasadenie bodáku z AKM . Okrem pušky SVD sa vyrába aj model SVDS ktorý mal pôvodne odnímateľnú drevenú pažbu , ale dnes sa vyrába so sklopnou drevenou opierkou . Toto prevedenie je určené pre odstreľovačou výsadkárov a špeciálne jednotky .
Takže čo na záver? Nie je Kalašnikov ako Kalašnikov.V každom prípade si ale tato najslávnejšia zbraň na svete trochu našej pozornosti zaslúži.