Uvedomil som si, že téma nôž nám tu doteraz chýbala. Celkom som na ňu pozabudol, nakoľko je pre mňa natoľko samozrejmá, že som jej nevenoval pozornosť. Ale je možné, že pár zamyslení niekomu pomôže sa zorientovať v rozsiahlej ponuke nožov vo svete. Bývam oslovovaný otázkami typu „Aký nôž mi doporučuješ?“. Odpovedám väčšinou poslaním linku na e-shop (a v duchu prskám niečím medzi zlosťou a ľútosťou), ale uvedomil som si že nejaké to vysvetlenie by nebolo na škodu.
Uvedomte si, že si vyberáte priateľa. Osobného a veľmi, veľmi blízkeho. A robíme to už tisíce rokov, stále dookola. Nôž tu bol skôr ako pes, a skoro určite ste mali skôr nôž ako prvú frajerku. Nás, staršie ročníky neminula legenda menom Mikov rybička. Ten pocit 6-ročného frkana, z rukou zovretou v päsť a v pästi skutočný a „môj“ nôž, si fakt pamätám doteraz.
Utieram nostalgickú slzu a poďme sa venovať téme. A v podstate Vám nepoviem, ktorý nôž si vybrať. Som presvedčený , že jeden nôž nestačí. A nestačia ani dva. Dve bez jedného je jedna a jedna nie je nič. Momentálne vlastním nožov päť, a toto číslo je u mňa ustálený počet. Základným limitujúcim faktorom v dnešnej dobe je cena. Pokiaľ Vás tento faktor neoslovuje, nepotrebujete tento post a choďte do dobrého nožiarstva, a nakúpte čo sa Vám tam bude páčiť. A je veľmi pravdepodobne že sa tam zo 3- krát vrátite, a kúpite aj niečo ďalšie. Robím to podobne, s tým rozdielom že staré nože predávam, alebo nimi obdarovávam svojich priateľov. Uvediem tých spomínaných päť nožov ktoré vlastním, a uvediem aj prečo. Vždy mam pri sebe minimálne dva. Proste som si na ne zvykol, používam ich denne a som s nimi viac–menej spokojný. Totiž to každý z Vás nôž denne používa, bez toho že by o tom uvažoval. Mňa nože fascinovali vždy, a v každom roku svojho života som po nejakom túžil, a chcel ho vlastniť. A tak je to doteraz.
1. Nôž vreckový a multi tool
Tož túto kategóriu za mňa vyriešila firma Victorinox. Ťažko nájdete kvalitnejší a sofistikovanejší výrobok, ako povestný McGyverov švajčiarsky nôž. Ponuka je obrovská, vyberie si každý. Niekto potrebuje pílku, niekto potrebuje nožničky, iný zase vývrtku. Je pravda, že som zvažoval nejaký ten kúsok od Leathermanov, ale kombinačky som zatiaľ nepotreboval mať po ruke, ale jeden nikdy nevie, že… Momentálne u mňa vyhráva Victorinox Outrider. Mať vreckový nôž v zelenej či čiernej farbe mi príde nepraktické. Červená farba mi ho neraz pomohla dohľadať aj bez psa. Používané veci na ňom sú čepeľ, nožničky (ako muzikant proste dlhé nechty neznesiem), vývrtka z priateľmi, oba otvárače aj skrutkovač som už použil. Akurát pílka je zatiaľ panna. Po prvom love na jeleňa dám vedieť. Tento nôž bude mať zrejme u mňa zaistený trvalý pobyt, nakoľko necítim najmenšiu potrebu ho meniť.
2. Nôž na krk
Doplnkový typ noža, pri aktívnom survivale či pobyte v prírode u mňa hodne využívaný. Ako aktívny hubár naň nedám dopustiť, je vždy po ruke. Limitujúcim faktorom pri tomto type je jeho váha, takže u mňa vyhral ľahučký a pomerne atraktívny kúsok SW990 NECK KNIFE od amerikánskej firmy Smith&Wesson. Skvelé vybranie pre malíček ovládajúcej ruky, je pri takto malom noži geniálnym nápadom. Kydexové puzdierko drží nôž dokonale, určite ho nestratíte a píšťalka je bod navyše. Desiatu, ovocie či zeleninu zvláda nožík dokonale, a tých pár gramov na krku za 5 minút vôbec necítite. Musím sa priznať, že je vo výhľade jeho nástupca predsa len inej kvalitatívnej (bohužiaľ aj cenovej) úrovne a to Becker Necker BK 11, alebo RCIB Rat Cutlery Izula.
3. EDC nôž
Čo je to EDC (everyday carry)? Proste a jednoducho, niečo čo máte stále pri sebe, niečo pre každodenné nosenie. Ťažko budete sedieť v práci či v aute z 30 cm šabľou. Nôž do vrecka, Váš každodenný priateľ. Niekoľko rokov mi poctivo slúži opäť amerikansky Smith&Wesson a konkrétne H.R.T. 5″ Closed Framelock. SWFLCS. Pomerne veľký EDC nôž, s perfektným Frame Lockom (osobne ho považujem za najlepší spôsob poistky otvorenia), oceľovým klipom a vo farbe Urban Camo Titanium, s mierne agresívnym military look-om. Nôž slúži roky bez jedinej výhrady, aj keď už možno tiež nastal čas zohnať mu mladšieho bračeka vo vyššom leveli. Favoriti sú CHRIS REEVE SEBENZA 21 LARGE a BRA1 BRADLEY. Požiadavky sú jasne: Frame Lock, titaniova rukoväť a váha. Aj keď tieto dva modeli určite nepatria medzi „stratiteľné“, (za tie peniaze), ťažko by ste hľadali medzi EDC nožmi niečo lepšie.
4. Fínsky nôž
Neznalí veci sa možno teraz pýtajú, čo to je? A odpoveď je, že sú to lovecké a rybárske nože, väčšinou severských výrobcov, preverené stáročiami používania. Fínske či laponské nože majú unikátny tvar a spracovanie. Typické puukko vyzerá asi takto – úzka čepeľ cca. 15-20 cm dĺžky, ergonomická rúčka, tulcové kožené puzdro, mosadzná hlavica , na rúčke drevo karelskej brezy, bez záštity. Fíni majú k nožom trošku iný prístup ako my. My sa počas života bežne presúvame od rybičky k Victorinoxu či k EDC nožu, ale severania majú nože pevné a bežne ich nosia. Síce v Helsinkách na ulici asi nie, ale mimo mesta je to úplne normálne ,a nože sa nosia viditeľne a verejne.
Neexistuje pre mňa lepší nôž mimo mesta na bežné veci ako dobrá finka. Takmer 20 rokov mi slúži IISAKKI LAPPLAND od fínskeho výrobcu Iisakki Järvenpää.
Ale musím sa priznať že som našiel kúsok ktorý je v pláne, a verím že bude dobrým nástupcom mojej drahej finky. Je ním nádherný kúsok ruskej firmy Kizlyar. Konkrétne Kizlyar Pechora, čo síce nie je úplne pravá finka, ale tvarmi a funkčnosťou určite ano.
5. Vojenský nôž
Sú veci ktoré nezvládne ani finka. Je na to proste malá, alebo málo pevná. Naštiepať drevo, vylomiť dvere, prehrýzť sa cez plot či kus oceľového plechu. Iste, poviete si, že na to predsa neslúžia nože. Máte pravdu, ale sú chvíle keď nič iné ako nôž po ruke nie je, a sú nože ktoré takéto psie kusy dokážu. A takým nožom je Glock FM 78. Je to 5 mm hrubý, takmer 30 cm dlhý kus oceli RH 57. Tento nôž je ako to povedať…no jednoduchý. Dá sa s ním štiepať, búchať, hádzať ho, rezať, sekať. A on to vydrží. Proste za tie peniaze je to neuveriteľne dobrá kúpa nástroja, ktorý pokiaľ mu venujte trošku pozornosti a starostlivosti, určite nesklame.