Domovská stránka » Taktika policajného vyšetrovania IV. -Kriminálka a Tajné služby

Taktika policajného vyšetrovania IV. -Kriminálka a Tajné služby

sisNezačnem políciou, ale rovno Slovenskou Informačnou Službou (SIS) a Vojenským službami. Tieto organizácie sú rovnako ako väčšina tajných služieb zahalená nejakým rúškom tajomna a povier, ale pre naše informačné účely sú práve tajné služby najzaujímavejšie.

 

 

SIS má totiž zo zákona úlohu zabezpečovať informácie:

  • o zámeroch a aktivitách namierených proti demokratickým základom , zvrchovanosti a územnej celistvosti SR,
  • o spravodajských službách cudzej moci,
  • o činnostiach ohrozujúcich štátne a služobné tajomstvo,
  • o činnostiach, ktorých dôsledky môžu ohroziť bezpečnosť, alebo významné ekonomické záujmy SR, týkajúce sa organizovaného zločinu a terorizmu.

Z tohto prehľadu je jasné, že práve SIS sa o súkromníkov v branno-bezpečnostnej oblasti bude zaujímať. A rada! Pokiaľ to bude možné (a ak neohrozí to niektorú z ich sukromno-podvodných opičio-gorilích operácií), odovzdá zistené skutočnosti kriminálnej polícii.

U SIS sa zhusta používa spravodajská technika, je v mnohých ohľadoch štátom veľmi štedro sponzorovaná inštitúcia. To sa týka najmä odpočúvania, zaznamenávanie telekomunikačnej, rádiokomunikačnej a inej obdobnej prevádzky, vrátane Internetu! Tu zmieňujem nenápadnú vetičku, že v rámci získavania informácií SIS monitoruje telekomunikačnú, rádiokomunikačnú a inú obdobnú prevádzku bez odpočúvania jeho obsahu. To znamená, že k takejto činnosti nepotrebuje povolenie ani dohľad, pretože nejde o porušovanie práv občanov! Momentálne beží v TV celkom hustá masáž, o tom ako je naša SIS poddimenzovaná, nemá technické prostriedky a podobne ftákoviny. Neverte tomu ani za mak. Ty ľudia tam sú chytrý, dobre platený a veľmi, veľmi dobre vybavený.

Aká je skrytosť komunikácie na Internete a mobilných telefónoch.

vajnorskáNa Internete je situácia najjednoduchšia. Existuje register kľúčových slov, ktoré, ak sa vyskytnú v sieti, sú automaticky zaznamenané vrátane odosielateľa a príjemcu. Pravdaže v 99,9 percentách prípadov pôjde o úplne nevinné veci. Lenže to zistí až operačný pracovník SIS, ktorému príde zvodka na stôl. Je len otázkou, ako dômyselný je systém a stačí ak len nahradenie napr. „efedrínu“ písmenom „E“ a pod. Na Internete preto dôrazne odporúčam hovoriť tak, ako keby všetka vaša komunikácia prechádzala cez stôl v budove na Vajnorskej v Bratislave.

Ešte ľahšie je monitorovať Internet navštevovaním stránok (vrátane tejto), kde sa preberá pre SIS zaujímavá problematika. Opäť si pamätajte, že ak nepoužijete anonymizér, je adresa vášho počítača (prístupová IP adresa) opäť zaznamenaná a SIS nič nebráni, začať sledovať všetku vašu prácu na Internete! To sa opäť zaistí automatom. Následne pracovník dostane súpis vami navštívených stránok a pochopiteľne aj obsah všetkých prichádzajúcich a odchádzajúcich emailov. Len blázon by veril tomu, že jeho Internet je bezpečný. Jedine snáď internetová kaviareň by mohla priniesť akú-takú možnosť utajenia styku. Lenže ak má SIS pod dohľadom príjemcu vašej správy, je to k ničomu a ak vás dokonca fyzicky sleduje, je to úplne zbytočné (o takých scenároch snáď radšej ani nehovorme).

Pochopiteľne vás nezoberie, opakujem, nič ste neurobili. Ale mali by ste vedieť, že práve vás dosť možno sledujú. Skutočne vám dobre radím, správajte sa na internete tak, ako keby sa vám tajná služba pozerala cez rameno!

U mobilných telefónov je situácia trochu odlišná, ale vo výsledku celkom rovnaká, ak nie horšia, pretože anonymite dobíjacích kariet verí veľa naivných ľudí. Tým to potom majú zvedaví pracovníci SIS a Polícia ľahšie.

Reklama o systéme GSM hovorí, že je dobre zabezpečený proti odpočúvaniu. Lenže operátori našich sietí majú zo zákona povinnosť s bezpečnostnými zložkami spolupracovať, takže si nerobte ilúzie, oni to robia. Ak sa cítite bezpeční, musím vás vyviesť z tohto tragického omylu.

Základný problém je, že všetci ľudia sa pohybujú po istých dráhach. Niekde bývate, niekam chodíte do školy, niekde pracujete, skrátka sa stále vraciate znovu na tie rovnaké miesta. Stanice siete GSM, aby s vami mohli komunikovať, potrebujú v každom okamihu poznať vašu polohu, váš mobilný telefón im teda v krátkych intervaloch túto polohu neustále posiela. Najskôr si SIS približne určí miesto vášho pobytu. Neskôr napichnú najbližšie bunky všetkých sietí a potom len stačí prebrať sa telefónmi, čo sa objavili vo vašom byte a tých bude pár, takže vás majú! Ohľadom presnosti určenia polohy mobilov panujú určité dohady, ale pokojne sa zmierte s tým, že ide o metre, maximálne ich desiatky.

Kúpite si iné číslo. „Ajhľa“, povie si zpravodajec, čo to tu máme za nové číslo, zabezpečiť jeho odposluch je potom vecou niekoľkých minút . A ste tam, kde ste začali.

Poznámka: Odpočúvacie a vyhľadávacie zariadenie mobilných telefónov sa dá kúpiť aj cez internet a cena sa pohybuje v pár tisíc €.

vosŽe nebudete zapínať telefón v istej vzdialenosti od domova? Hm, dobrá voľba. Lenže oni poznajú aj IMEI vášho telefónu, takže ste zase vedľa aj tento údaj letí éterom. Ostatne kvôli tomu sú niektorí naši operátori schopní ukradnutý mobil zablokovať. Že si kúpite mobil v bazáre? A čo keď pár minút po vás tam vstúpi chlapík s plackou? V rámci uspokojivých vzťahov platí neoficiálne dohoda prevádzkovateľov bazárov s políciou, odovzdať na požiadanie IMEI predaného telefónu je to najmenšie. Ako vidíte, ak vás sledujú aj fyzicky, môžete na súkromie pokojne zabudnúť. SIS asi nezazriete, zato ona si dôkladne posvieti na vás.

Ak vás zaujíma obvyklá otázka, aký že je rozdiel medzi neslávne známou ŠtB a dnešnou SIS, potom vedzte , že iba jediný. SIS nemá zatiaľ chvalabohu na nebi výkonnú právomoc. Jej príslušník môže teda použiť zbraň iba v prípadoch krajnej núdze a nutnej obrany, tak ako každý iný občan. Bežná činnosť SIS sa však nijako nelíši od akejkoľvek inej represívnej zložky štátnej správy, čiže ani od práce bývalej ŠtB, v podstate je to jej nástupnícka organizácia. A ďalej verte aj tomu, že Slováci sú národom udavačov. Nie je to povzbudzujúca informácia, ale je to bohužiaľ tak. Stavím sa, že by ste boli šokovaný množstvom udaní na PZ (či už skutočných alebo vymyslených) z Vašej ulice, či sídliska.  

Polícia SR – kriminálna polícia

V časti, zaoberajúca sa Trestným zákonom, som menoval niektoré trestné činy. Kriminálka ich zo zákona rieši, a to zvyčajne ex post, po ich spáchaní.

Z bežným dopravákom, či normálnym policajtom ste do styku určite už prišli. Preč sú doby keď vzbudzovali rešpekt či strach. Pohádať sa s nim, či vydiskutovať si pár veci nie je problémov pre každého s IQ nad 100. Kriminalisti sú však úplne inde, berte ich ako nadpolicajtov. Majú moc a majú jej veľa. Práca s trestnou činnosťou je ich životom. Sú to profesionáli, čo zažili, videli a počuli všetko dvakrát. Všetci majú vysoké školy, a je veľmi pravdepodobné že majú vyššie IQ ako vy. Možno sa s nimi niekedy stretnete v situácii, kedy pôjde o ich pracovný úspech a váš malér, možno dokonca vidinu odňatia slobody, tento štát je divoký. V ich očiach nie je nikto nevinný. Nemá cenu kričať, že ste nevinní, pretože to isté kričalo tisíc ľudí, na rovnakej stoličke, na ktorej teraz sedíte vy. Až vás na tú stoličku v neútulne vybavenej kancelárii posadia, pochopíte, čo je to strach. Budete sa tých mužov báť, budete po nich s obavami žmurkať očami. Ich pohľady vás budú po kúskoch ubíjať.

Alebo to bude inak ???…

Základné zbraň proti policajnému vyšetrovaniu a policajtom som už prezradil. Je to obyčajný právny nástroj, avšak umne použitý robí zázraky. Policajti sú však zvyknutí víťaziť. Malé ryby to vždy odnesú najhoršie a veľké vykĺznu. Tak sa pomstia aspoň na tých malých a tak to ide dokola. Sú to len ľudia a vy ste pre nich len ďalší v rade, ktorého buď dostanú, alebo im utečie. V tejto hre, ktorú by som vám nikdy neprial zažiť, ste vy štvaná zver a oni lovci. Nezabudnite, svet je zlý a melie ľudí ako gigantický mlynček na kôpky nešťastia. Pre policajtov neznamenáte pravdepodobne nič osobného, proste je to ich práca. To však neznamená, že by ste mali byť ich hračka, ktorý im všetko podpíše a skočí na všetky fígle. Často sa snažia donútiť vás priznať sa značne nečistými cestami alebo primitívnymi triky, ktoré však aj po stáročia fungujú stále veľmi dobre.

Takže určite na vás budú skúšať nasledujúce, jediný zmysel tých trikov je donútiť vás povedať, čo chcú počuť, ale vy vypovedať nemusíte! To majte stále na pamäti! Ak na vás začnú niečo skúšať a nebudete sa cítiť dobre, držte hubu, odmietnite výpoveď, alebo im naznačte, že to pokojne urobíte!

Hrádza mlčania. Ste v miestnosti s dvoma policajtmi a tí vám položia otázku. Hovoríte a oni mlčia. Dohovoríte a oni sú stále ticho. Nerozumiete, ale oni sa na vás pozerajú prenikavými pohľadmi. Zase hovoríte, ale skôr pripomínate cvičenou opičku, čo pláca piate pred deviatej. Začnete hovoriť.

Obrana: Odpovedajte čo najkratšie a vnímajte výsluch ako dotieravosť. Príklad: „Čo ste robil včera o pol piatej?“; „Nepamätám si, bol som niekde v meste.“; „Kde v meste?“; „V centre.„; Atď Unavujte policajtov tým, že budú nútení vám pokladať hŕbu otázok a vy im oznámite minimum faktov.

Hra na dobrého a zlého policajta. Tento prastarý trik na samej hranici etiky a Charty základných práv a slobôd či Trestného zákona je stále účinný. Budú dvaja. Jeden proti vám bude vystupovať agresívne, bude vás napádať, nadávať vám do svíň a špiniť všetko, čo je vám sväté, občas aj naznačí úmysel vás fyzicky napadnúť, zatiaľ čo druhý bude tichý a mierny. Automaticky sa k nemu obrátite, pretože bude akoby krotiť prvého. A opäť, začnete hovoriť. Bude to pre vás v tej chvíli ochrancom a vy mu vyklopíte všetko, čo viete.

Obrana: Zlého policajta si nevšímajte, hoci bude vyzerať fakt nasrato, naznačte dobrému, že na vás ich hra nepôsobí a ak budú pokračovať, odmietnete pokračovať vo výpovedi.

Hra – niekto prehovoril. Ak o vašom prípadu budú vedieť dôležité údaje inej osoby, ktoré sú vám blízke alebo nebodaj v tom idú s vami, povedia vám policajti, že títo im už všetko povedali a že vinu hodili na vás. Bude to vyzerať presvedčivo, pretože platia už známe fakty. Automaticky si pomyslíte, že aj tak všetko vedia, tak sa budete snažiť zachrániť si krk a opäť všetko vyzvoníte.

Obrana: Nikomu nehovorte, čo robíte. Keď už sa to stalo, prisahajte kumpánom tú najstrašnejšiu pomstu a počkajte na súd, ten rozhoduje! Ak im na to neskočí nikto, nedostanú vás. Lenže on vždy niekto podľahne. Preto čokoľvek by ste robili za hranicou, robte to vždy sami.

Dlhé výsluchy bez jedla a pitia , stále sa opakujúci kolotoč otázok. Tie spoľahlivo zničia aj psychicky veľmi silné jedince.

Obrana: Odmietnite výpoveď, koniec! Ak vás zadržali, ponechajú si vás v cele predbežného zadržania. Ak sa s nimi nebudete baviť, nemáte pre nich význam, … avšak:

Dusenie vo vlastnej šťave. Keby ste boli zadržaní a vzatí do väzby, ponechajú vás úplne osamote bez styku s vonkajším svetom. Spočiatku budete plní adrenalínu a budete premýšľať najlepšie varianty výpovede, ale neskôr si budete priať vypadnúť z tej samoty, pretože hoci si to už pripúšťate alebo nie, človek je tvor spoločenský. Budete vďační aj za spoločnosť vyšetrovateľov, ktorých prácou je strčiť vás na pár rokov za mreže, takže budete opäť hovoriť (pozn.: ak budete iba zadržaní a nebude na vás uvalená väzba, tento trik sa vás netýka).

Obrana: Donúťte sa zamestnať svoju myseľ, robte nejakú blbú činnosť. Chcite hovoriť s právnikom, obstarajte si tony vyhlášok a zákonov, a učte sa ich. Vyžiadajte si interný poriadok väznice a ďalšie interné smernice, využite svoje práva tam uvedené, skrátka nemyslite na výsluchy!

nbuPsychický teror. Denné návštevy policajtov doma a v zamestnaní, opakované predvolávanie vašich blízkych na kriminálku apod. To všetko je už napadnuteľné ako porušenie Charty základných práv a slobôd aj Trestného zákona, ale budete sa proti tomu ťažko brániť.

Obrana: Extrémna. Prerušte styky s blízkymi, z práce si vezmite neplatenú dovolenku a dočasne sa odsťahujte niekam, kde vás nikto nepozná. Nevolajte domov a neberte telefóny. Nepočúvajte sťažnosti či nadávky vašich blízkych, zmysel toho všetkého je jediný aby ste prehovoril a tým ich vykúpili z útlaku.

Nakoniec podlosť najväčšia, ktorú pozná Trestný zákon pod označením vydieranie. Pôjdete napr.s policajtom služobným vozidlom a on vám povie: „Keď nebudeš hovoriť, odtrhnem si gombík z goliera a poviem, že si ma napadol. Máš na krku napadnutie verejného činiteľa a na to je, tiger, pálka, tak si to dobre rozmysli…“ vôbec nerieši, že sú tam aj iní policajti, pretože ťažko si predstaviť nejakého z nich, čo by zhodil kolegu. Vyššie uvedený rozhovor sa udial už v mnohých modifikáciách a ťažko potom vypočúvaný mohol robiť čokoľvek iné, než prehltnúť „knedlík v krku“.

Obrana: Keď je tiger taký úprimný, povedzte mu, že ak to chce brať takto osobne, vy to budete brať osobne tiež. Nech počíta s návštevou Inšpekcie MV, nech počíta s trestnými oznámeniami od pár bezúhonných ľudí, že sa chová kruto a mučí vypočúvaneho (To je jediný prípad, kedy odporúčam vyhrážanie iba ako protivýhrážkou!!!). Ak takýto policajt vie počítať, dôjde mu, že jedno obvinenie síce ustojí, ale desať takých problémových mailov mu svojimi sťažnosťami spoľahlivo zarazí služobný postup a vzbudí nevôľu nadriadených, ktorí s ním sedia na sude. Aj ich trpezlivosť je obmedzená a medzi nami, aj keby vás z napadnutia obvinil, stále ide o trestný čin, za ktorý vás musia najprv odsúdiť, a vyšetrovaný budete na slobode! Takže pri rýchlosti našich súdov máte dosť času na spisovanie interpelácií svojmu poslancovi aj sťažností na Ministerstvo vnútra.

A ešte pár všeobecných zásad, ako sa správať k policajtom:

Správajte sa podriadene a vyvarujte sa očného kontaktu. Zabudnite na zaťaté päste, výhražné pohľady a vyhrážky Inšpekciou MV a žalobami. Toto na nich skúšali už tisíckrát.

Spolupracujte vo všetkom, čo nesúvisí s výpoveďou! Na výzvu sa dostavte na Políciu, v prípade šacovania ho strpte bez slova, neotravujte zbytočnými otázkami. Všemožne im naznačujte, že je možné sa vami dohovoriť. (Nemyslím tým úplatky!) Buďte ochotní hovoriť, len trpte stratou pamäti. Robte, že sa snažíte spomenúť si, ale nejde to.

Buďte hlúpi! Nerobte ramená a štylizujte sa do pozície hlupáka, čo ničomu nerozumie. Donúťte ich všetko niekoľkokrát opakovať, pôsobte nervóznym dojmom, nechápte otázky, ale na nič sa nepýtajte. Skrátka robte chyby, odpovedajte inak, ako chcú a donúte ich vás opravovať.

Krčte ramenami a namiesto svojich vývodov hovorte: „Neviem„, hoci máte pocit, že povedaním nejakej geniálnej teórie si pomôžete! Nechajte ich, nech si všetko zistia sami, oni budú musieť presvedčiť súd, že ste vinní!

O vine a treste nerozhoduje Polícia, ale súd a po riadnom procese! Kým nie ste odsúdení, ste nevinní! Zostaňte v pokoji a neunáhlite sa! Nesnažte sa zachrániť rozprávaním!

Oni sa neponáhľajú, ale chcú to od vás! Prinúťte sa k pokoju a nenechajte sa k ničomu zmanipulovať, najmä k zrýchlenému ničeniu dôkazov! Len by ste ich naviedli na stopu!

Zapamätajte si mená všetkých policajtov! Na služobné čísla kašlite, kriminálka nie je anonymná, ako poriadková polícia! Oslovujte je hodnosťou a menami, nech si vychutnajú potvrdenie svojej moci!

Nevyhrážajte nikdy a ničím! Správajte sa pokojne, akoby vám bolo všetko jedno, na ich oznámenia, napr. o zadržaní, reagujte pokrčením ramenami a pokojne sa nechajte zavrieť do cely. Čoskoro ich to prestanete baviť.

Nad každou odpoveďou ľubovoľne dlho premýšľajte, kým nebudeteschopný hovoriť úplne pokojne a s normálnym tepom! Získavajte čas! Vy ste pán, pretože ak odmietnete hovoriť, sú nahraní!

Ak nie ste zadržaní, nikto vás nesmie nútiť sedieť na mieste, ktoré vám určili! Pokojne sa zdvihnite a začnite sa prechádzať. Nedajte na ich reči, pretože žiadny predpis vám ako občanovi neprikazuje sedieť a stále platí Charta práv a slobôd a Ústava! Máte jedinú povinnosť, poskytnúť vysvetlenie, a to ešte môžete odmietnuť!

Ak cítite, že na vás čokoľvek skúšajú a začínate sa cítiť nepríjemne, odmietnite pokračovať vo výpovedi a pozerajte sa do zeme. Myslite na niečo pekné a sústreďte sa na to, kým vás nepustí na slobodu či do cely.

Prial by som vám, aby ste uvedené informácie nikdy nepotrebovali. Ale človek by stále mal vedieť, aká situácia môže nastať. Život sa s nikým nemazná a prehrať svoj malý boj s orgánmi činnými v trestnom konaní, môže mať závažné následky pre celý váš život. Žite čestne, ale nedovoľte nikomu, aby s vami v mene zákonnosti zohral špinavú hru, majúce za cieľ urobiť z bezúhonného občana nebezpečného zločinca! Ak sú Vám predchádzajúce info známe, no nazdar, mate zaujímavý život.  Ak nie, dúfam že boli zbytočné. Ale uvedomte si, že nežijeme v dokonalom svete a žiaľ: „Demokracia nie je dokonalá, ale je to najlepšie, čo doposiaľ ľudstvo vymyslelo“.