Domovská stránka » Helmy a prilby v survivale.

Helmy a prilby v survivale.

16660000To, že každý motorkár ma prilbu sme si zvykli podľa zákona. To, že na bicykel bez prilby nesadnete začína byť aj u nás samozrejmosť. Na lyžiarskych svahoch začína byť prilba minimálne bežná a decko na korčuliach bez prilby v nás vyvoláva pocit okamžite začať hľadať tú nezodpovednú mater, ktorá to dovolila.

 

A áno, je to správne. A prečo vlastne používať prilbu? Pozrime sa na to.

V princípe ide o dva typy zranení ktoré nám hrozia. Alebo mi narazíme do niečoho alebo niečo narazí do nás. No a hrozí nám devastačné poranenie či už povrchu hlavy alebo štruktúry lebky. A druha vec je poranenie mozgu vplyvom zotrvačnej energie.

Čosi budeme vravieť, ani jedna z možností nie je veľmi lákavá. A ako nám v tom pomáha prilba?

3 spôsobmi.

1., Výstelka prilby absorbuje časť nárazovej energie, takže naša šedá kôra mozgová narazí na lebečnú kosť menšou silou .

2., Sily pri náraze sa vďaka povrchu prilby rozptýlia na väčšiu plochu z menšou intenzitou.

3., A v neposlednom rade tvorí vonkajší materiál prilby mechanickú prekážku zabraňujúcu nechcenej perforácii lebky, že.

Takže sme sa práve dohodli , že taká prilba je celkom fajn vec. A kedže ju bez problémov používame pri športe na ulici v mierových časoch, nemyslíte si že v časoch núdze pri WTSHTF budeme mať hodnotu zlata? A zvlášť v mestskom prostredí plnom betónový či kovových prekážok alebo nedajbože pri zvýšenej koncentrácii Pb či Fe v aj tak už zamorenom ovzduší. A verte, že ani v lese nie je na zahodenie. Zakopnutie o koreň a následné blízke stretnutie z domovom dryád tiež nepatrí medzi veľmi vyhľadávané sexuálne zážitky.

OK. aké máme teda možnosti.

1., Armádna prilba.
Kto mal na hlave klasický oceľový blembák, tak si to dobre rozmyslí či by ho chcel. Jeho primárna funkcia nikdy nebola proti streľbe z pušiek či pištolí ale proti šrapnelom či mechanickému nárazu. Moderné kevlarové či aramidové prilby sú už niečo úplné iné. Dnes dajú zohnať výpredajové prilby z armádnych skladov do 200 €. Väčšinou sú to vyradené kusy , ktorým skončila záruka od výrobcu. Ale verte, že sú plne funkčné, len výrobca sa musí predsa poistiť že bude dodávať to isté každých 5-6 rokov.

16660000

2., ABS kopia prilby

Pokiaľ nedokážete zohnať originálnu kevlarovú prilbu, alebo nepredpokladáte jej využite, tak s rozmachom airsoftu sa nám otvorila ďalšia možnosť ako si obstarať kópiu originálky z tvrdeného ABS plastu. Poskytuje nám väčšinou rovnakú službu ako kevlar , z výnimkou balistickej ochrany.

mtov5047 079136874d28b03a14986b894b9ee76f

 

3., Horolezecká prilba

No a pokiaľ Vám pripadá scestné či paranoidné /no mne teda nie 🙂 / vlastniť armádnu prilbu či jej kópiu, je tu možnosť použiť horolezeckú či ski-alpinisticku prilbu. Kvalitné prilby poskytujú veľké pohodlie a vcelku spoľahlivo Vás ochránia od pádu na dlažbu či nárazu dlažobnou kockou 🙂 .

a42

4., A posledná možnosť sú cyklistické alebo motocyklistické helmy. Áno aj to je riešenie.

Netreba zabúdať, že posledná možnosť nám príde vhod keď budeme premýšľať o prilbe pre deti. Trošku problém môže byť farba , keďže sa detské prilby väčšinou robia vo výrazných farbách. Nie je to však nič také , čo by nespravila plechovka farby či spreju. Majte ju po ruke. Pobehovať z deckom v ružovo-cyklámenovej prilbe po meste či lese asi nebude to pravé orechové.

Čo znamená prilba sme mali a stále máme možnosť vidieť na Ukrajine. Takže sa zamyslite.

V eshope pre Vás pár prilieb máme , snáď si vyberiete. Myslím , že nemusím vravieť, aké prilby pre svoju rodinu a pre seba mám ja.