Zdar Stalkeri!
Keď sme pred 12 rokmi zakladali Urbanstalker, netušili sme, že s nami vydrží tak dlho. Svet okolo nás sa opäť zmenil a po 12 rokoch je Urbanstalker ešte aktuálnejší ako predtým.
Prežili sme pandémiu koronavírusu a s ľútosťou sledujeme už desať rokov trvajúcu vojnu v susednej krajine, na Ukrajine. Obe tieto udalosti nám odhalili množstvo vecí a poskytli nám cenné podklady, pripomienky a pohľady na svet pripravenosti.
Najdôležitejší poznatok sa skrýva už v názve nášho webu. Svojho času sme zaň dostávali sódu a posmešky od priaznivcov preppingu či survivalu. „Urban“ a „Stalker“.
Prečo „Urban“? Prečo „Stalker“?
„Urban“ znamená mesto, na rozdiel od klasického lesa a prírody, ktoré sú typické pre bushcraft.
A „Stalker“? Je to priamy odkaz na Stalkerov z úžasnej knihy bratov Arkadija a Borisa Strugackých „Piknik pri ceste“, ktorá bola v roku 1979 sfilmovaná Andrejom Tarkovským pod názvom „Stalker“.
Stalkeri boli tí, ktorí prekonávali prekážky, vstupovali do Pásma, ukazovali druhým cestu a hľadeli do tmy…
Áno, sága hier S.T.A.L.K.E.R. je nám známa, ale to nie je podstata Urbanstalkera.
Dnes je však tento odkaz oveľa jasnejší.
Pandémia a vojna na Ukrajine jasne demonštrovali, že presuny obyvateľstva do lesov či útek za hranice mimo ohrozenia sú v praxi veľmi zložité. Väčšina ľudí zostane v mestách, či sa im to páči, alebo nie. Cesty sa upchajú, logistika kolabuje a mnoho ľudí jednoducho nemá kam ísť. Preto je kľúčové byť pripravený na prežitie v urbanizovanom prostredí, a práve tomu sa venuje Urbanstalker.
Čomu sa teda budeme venovať?
-
Pripravenosť na krízové situácie v meste: Toto bude hlavná téma.
Budeme sa zaoberať prípravou na rôzne typy krízových situácií, ako sú prírodné katastrofy (povodne, zemetrasenia, snehové kalamity), priemyselné havárie, sociálne nepokoje, teroristické útoky, pandémie a iné udalosti, ktoré môžu narušiť bežný chod života v meste. -
Zručnosti pre prežitie v meste: Budeme sa zameriavať na praktické zručnosti potrebné na prežitie v meste počas krízových situácií. To zahŕňa napríklad:
-
Prvá pomoc a zdravotná starostlivosť: Základy prvej pomoci, ošetrovanie rán, improvizované zdravotnícke pomôcky.
-
Zabezpečenie základných potrieb: Hľadanie a úprava vody, získavanie potravy v meste, budovanie prístreškov, orientácia v teréne.
-
Komunikácia a signalizácia: Využívanie rôznych komunikačných prostriedkov v krízových situáciách, signalizácia núdze.
-
Sebaochrana a sebaobrana: Základy sebaobrany, techniky úniku z nebezpečných situácií.
-
Pohyb a orientácia v meste: Alternatívne trasy, orientácia bez mapy a kompasu, využívanie mestskej infraštruktúry.
-
-
Mestská odolnosť (urban resilience): Budeme sa zaoberať tým, ako sa mestá pripravujú na krízové situácie a ako sa z nich zotavujú. To zahŕňa napríklad:
-
Kritická infraštruktúra: Zabezpečenie fungovania základných služieb (voda, elektrina, plyn, doprava) v krízových situáciách.
-
Evakuačné plány a postupy: Ako sa správať pri evakuácii, kam sa obrátiť o pomoc.
-
Komunitná pripravenosť: Budovanie susedskej pomoci a spolupráce v krízových situáciách.
-
-
Technológie pre prežitie: Budeme sa venovať moderným technológiám, ktoré môžu pomôcť pri prežití v meste, ako sú napríklad:
-
Komunikačné zariadenia: Satelitné telefóny, vysielačky, mobilné aplikácie.
-
Navigačné systémy: GPS, mapy offline.
-
Nástroje a vybavenie: Multifunkčné nástroje, outdoorové vybavenie.
-
-
Psychologická pripravenosť: Dôležitou súčasťou prežitia je aj psychická odolnosť. Budeme sa zaoberať zvládaním stresu, strachu a paniky v krízových situáciách.
-
Zbrane: Téme zbraní, chladných aj strelných, sme sa nikdy nevyhýbali. Budeme v tomto smere pokračovať, s ohľadom na kontext Urbanstalkera.
Mnoho starších príspevkov na webe už stratilo svoju aktuálnosť. Postupne ich presúvam do archívu, kde zostanú zachované. Svet sa zmenil, zmenil som sa aj ja a s ním sa vyvíja aj Urbanstalker.
Prejdite s nami cestu od „Pikniku pri ceste“ k „Záchranným ostrovom“ v Pásme mesta.