Domovská stránka » Pištoľ pre Stalkera I.- Spúšťové mechanizmy pištolí.

Pištoľ pre Stalkera I.- Spúšťové mechanizmy pištolí.

 

k100Dnes si začneme tak trochu pripravovať pôdu pre skutočný výber pištole. Aby sme trošku porozumeli čo a prečo, musíme si vysvetliť niečo mechanizmoch  spúšte, mechanizmoch záveru, zopakujeme si niečo o kalibroch, povieme si čo sa vlastne v našich luhoch a hájoch dá zohnať a nakoniec sa snáď dopracujeme k samotnému výberu. A baviť sa budeme len o samonabíjacích zbraniach. Strelci odpustia, článok ma byť popularizačný, nie odborný.

Pokiaľ nás sledujte, máte už určite spravený vlastný výber primárnej dlhej /vz.58 /, sekundárnej dlhej /Ruger 10/22/ a sekundárnej krátkej /GP K22/. Alebo aspoň máte prehľad, keď sme Vás nepresvedčili na zbroják. Ale čo sa týka primárnej krátkej, tak tam je výber najzložitejší, nakoľko  je ponuka veľká a bude sa jednať naozaj o zbraň primárnu pre Urban Stalkera. Z dlhou nemôžete všade, a .22LR je predsa len záložná. 

Tak poďme nato. Každý vie čo je pištoľ. Krátka palná zbraň, väčšinou samonabíjacia  poloautomatická alebo automatická. Automatickú podľa legislatívy vlastniť nemôžete, tie patria do rúk len vojakom. Takže pre nás logicky ostavjú poloautomaticke 🙂 

Spúšťové mechanizmy pištolí.

 Jednočinné SA pištole -Single Action 

colt m1911SA režim znamená, že pred prvým výstrelom je nutné mechanizmus zbrane natiahnuť. A to alebo kohútom, alebo pohybom celého záveru podľa toho či je náboj v komore, alebo nie. A Single Action znamená presne to , čo vraví. Spúšť vykonáva práve jednu akciu, a to uvoľnenie kohúta. Ten následne udrie do úderníka zbrane a nasleduje odpálenie náboja. A keďže sa bavíme o samonabíjacích zbraniach,  nasleduje vyhodenie prázdnej nábojnice, natiahnutie ďalšieho náboja zo zásobníka do nábojovej komory a natiahnutie kohúta zbrane. Energiu na toto všetko zabezpečí Newtonov pohybový zákon akcie a reakcie. Sila, akou je rozpohybovaná strela náboja v hlavni, je rovnaká, akou tlačí nábojnica na záver zbrane, ktorý celú zbraň uvedie znovu do stavu pripravenosti  na ďalší výstrel. A zbraň je znovu pripravená na nový cyklus opäť v tom istom režime SA ktorý iba uvoľní napnutý kohút.

Výhoda SA mechanizmu je v krátkej a jemnej spúšti. Je to logické, mechanizmus vykoná len uvoľnenie nejakej predpnutej pružiny . Jemná spúšť umožňuje presnejšie streľbu, bez výrazného strhávania v každom výstrele bez ohľadu na to či je prvý alebo druhý.  Nosenie takýchto pištoli na obranu ma dva problémy.  Ak je zbraň v stave , že nemá napnutý kohút, prichádzame v prípade použitia o čas nutný k natiahnutiu kohúta. A naopak, ak je kohút natiahnutý, zbraň musí byť zaistená aby sa predišlo náhodnému výstrelu a tak znovu v prípade tasenia musíme zbraň odistiť. Tento spôsob nosenia zbrane natiahnutá a zaistená  /Cocked and Locked / sa k nám dostal z amerkánskych plání , a veruže nám extra bezpečný a vhodný nepríde.

Absolútnou jednotkou v prípade SA zbraní je legendárny Colt M1911. Premýšľať o niečom inom v tomto prípade hraničí takmer z rúhaním .  Ale priznajme si, že je to zbraň preverená viac  ako 100 rokmi služby na všetkých možných bojiskách , takže na nej musí niečo byť.

Dvojčinne DA, SA/DA –Double Action

cz75Toto je trošku zmätočné označenie. V súčasnej dobe za označením DA v podstate skrýva zbraň s kombinovaným mechanizmom SA/DA.  To znamená, že prvý výstrel je v režime DA /Double Action/ a prebieha tak , že stlačením spúšte zároveň natiahneme kohút, a aj ho po dosiahnutí krajnej polohy uvoľníme. No a druhý a ďalšie výstrely sú  v režime SA, a spúšť len uvoľní už napnutý kohút. No a načo to je vlastne dobre? Vďaka tomuto mechanizmu máme zbraň ktorá spája dve protichodné myšlienky a to bezpečnosť nosenia zbrane a jej okamžitú pripravenosť.

V reále asi takto. Zbraň je nábojom v nábojovej komore, v puzdre prichystaná k použitiu. A teraz máme dve možnosti. Môžeme ju mať tak ako SA zbraň v stave cocked&locked to je natiahnuť kohút a zbraň zaistiť. Pred použitím ale musíme odistiť. Alebo je druhá možnosť a to mať zbraň s nábojom v komore, ale nezaistenú. Zdá sa Vám to nebezpečné? No ale treba si uvedomiť , že na výstrel je treba prekonať veľký / no veľký, skôr väčší / odpor spúšte aby sme v DA režime prekonali odpor kohúta. Zbraň je vcelku v bezpečí a náhodný výstrel nehrozí tak akútne ako v režime SA. Oba spôsoby nosenia majú svojich odporcov aj protagonistov, a vedu sa o tom na fórach časté a zúrivé spory J .

No a čo sa týka stavu nosenia zbrane , je tu ešte tretí spôsob nosenie, tzv. izraelský. Je to spôsob nosenia bez náboja v komore. To znamená, že zbraň je bez náboja v komore, ale zo založeným zásobníkom.  Náhodný výstrel je nemožný, ale okamžite použitie takisto. Zbraň je potrebné pohybom záveru na streľbu pripraviť. Izraelci majú toto tasenie zbrane spojené s natiahnutím záveru prepracovane zdokumentované, a aj ho učia. Traduje sa, vraj preto takto aby bolo znemožnené okamžite použite zbrane pri krádeži pri boji a preto, že tento spôsob použitia je zhodný pre všetky typy pištoli. To znamená , že keď si osvojíte, nadrilujete práve izraelské tasenie a nosenie, je Vám úplné jedno aký typ zbrane máte, pretože tie prvé dva pohybu tasenia sú úplné rovnaké pre všetky typy mechanizmov.

Veľká väčšina moderných pištolí má práve SA/DA mechanizmus. Grand Power K100, ČZ 85, ČZ 75….

Výhradne dvojčinný mechanizmus DAO – Double Action Only

cz100Je to novší typ mechanizmu ktorý sa snažil spojiť SA a SA/DA mechanizmus.  To znamená že na každý výstrel musíme spúšťou prekonať natiahnutie aj spustenie kohúta.  Dôvod? Bezpečnosť.  Je v podstate určený pre nosenie zbrane pre netrénovaných strelcov. Vžilo sa preň aj označenie Nabi a Zabudni. Pred streľbou neriešime kohúty ani poistky. Zbrane s DAO režimom často poistku ani nemajú. Nevýhoda je dlhý a tvrdý chod spúšte čo značne zvyšuje bezpečnosť ale devalvuje presnosť streľby hlavne pre netrénovaného človeka. Príkladom je ČZ100.

Niečo sa s tým pokúsila pred rokmi spraviť firma SIG.  Pre pár rokmi priniesla systém DAK/Double Action Kellerman/. Je to v podstate vyladené DAO, ale s odporom spúšte len 30 Newtnov.

SAFE ACTION

glock17Jedná sa  v podstate o DAO systém , ale s určitým čiastočným napnutím mechanizmu, kvôli tomu aby sa skrátila dĺžka a znížila sila potrebná k výstrelu. Zachová všetky dobré vlastnosti DAO, umožňuje pracovať bez poistiek a streľba môže byť presnejšia. No a vo všetkých svojich modeloch  ho používa firma GLOCK. Tú firmu netreba predstavovať, vyrobila si svetové meno za neuveriteľne krátku dobu. No a každý kto už išiel aspoň chvíľku okolo zbraní vie čo je Glock. Ale minimálne jednu chybu má aj tento systém. Pri zlyhanom náboji proste nie je možné opätovne vystreliť stisnutím spúšte. Je to riešenie závady, ktoré sa bežne na strelnici nepoužíva, ale pre Stalker môže byť vhodné/proste to skusim este raz, zaberie to pol sekundy/no a pri Glocku nám neostáva nič iné, ako zlyhaný náboj pohybom záveru ručné odstrániť.

 

Toto sú mechanizmy spúšte s ktorými sa môže Stalker stretnúť. Existuje aj ďaľšie ale neexistuje ten najlepší, každý má svoje pre a proti. Vymenované  pokrývajú 99 % produkcie.Toto je prvá časť o pištoliach a nabudúce si poviem niečo mechanizmoch či systémoch hlavní a záveru zbrane.