Domovská stránka » Odhad vzdialeností II.

Odhad vzdialeností II.

psoV predchádzajúcej časti sme si ukázali, ako odhadnúť vzdialenosť bez optiky. Ale predsa, odhadovať vzdialenosť na 100m bez optiky je scestné. Proste tam nedovidíme. Ukážeme si, ako to spraviť s ďalekohľadom alebo puškoľadom, ktorý má nejaký zámerný obrazec.

 

 

Nie všetky puškohľady obsahujú zámerný obrazec, vhodný pre odhad vzdialeností.
4a4cbdcgerman-stylemildotII

Ale každý výrobca ponúka nejakú radu produktov, ktorá obrazec vhodný má. Pokiaľ má takýto obrazec, môžeme odhadovať vzdialenosť, robiť korekcie bočného vetru, korekcie predsadzovanie pri pohyblivom terči, kompenzácie dráhy strely druhov ranou, alebo rôzneho streliva. Korekcie sa ovládajú tzv, klikaním. “Kliki“ bývajú kalibrované rôzne, záleží od výrobcu. Každý strelec musí poznať svoju zbraň. Jediná vec, ktorú musíme vedieťsú rozmery cieľu. Našťastie ľudský mozog je na to stavaný veľmi dobre a dokáže automaticky porovnávať veci ktoré poznáme a vidíme.

Začneme obrazcom MIL-DOTmildot. Je populárny a pre naše potreby vhodný. Skratka MIL-DOT evokuje slovo military, ale nie je to tak. Je to miliradian (mil). 1 mil je jeden diel z 6400 dielov, na ktoré je rozdelený kruh. 1mil sa rovná uhlu, pod ktorým vidíme predmet 1m veľký, na vzdialenosť 1000m . Rusi to zobrali po svojom a rozdelili si kruh na 6200 dielov, čo môže vniesť drobné odchýlky.

Vzdialenosť cieľu (L) sa rovná výške cieľa v metroch, (V) krát tisíc, delené počtom bodov zakrývajúcich cieľ (mil). L=(V*1000)/milmildot1

Príklad: Chlap vysoký 1,8 m zakrýva presne 3 mil (bodky). L=(1,8*1000)/3=600 metrov.

Opäť, jasné a rýchle, zvládne to každy.

Obrazec na ruských zameriavačoch PSO a POSPpso. Je tam parabolická osnova, ktorá sa jednoducho prirovná k siluete a odhadne sa vzdialenosť.pso2 Je to ešte jednoduchšie ako pri MIL-DOT. Navyše máme ešte horizontálnu stupnicu, opäť s delením ma miliradiany.

 

 

Veľmi podobný systém používajú moderné amerikánske zameriavače ACOG.acog
acog2 Nemajú parabolickú stupnicu, ako ruské PSO, ale systém rôzne dlhých čiarok. A tie merajú nie výšku človeka, ale jeho šírku v ramenách / typicky cca. 19 palcov- 50 cm/. Opäť prirovnáme k postave a ktorá čiarka postavu prekryje, toľko metrov je cieľ
.

 

 

 

 

Snáď ste sa dozvedeli niečo užitočné. Prosím skutočných strelcov o zhovievavosť. Téma je oveľa obsiahlejšia, ako tento krátky článok.