Sam si pošoupl vak na zádech a v duchu ustaraně probíral, co všechno dovnitř naskládal, a přemýšlel, jestli něco nezapomněl: svůj hlavní poklad – kuchařské náčiní; krabičku soli, kterou pořád nosil s sebou a doplňoval ji, kde mohl; slušnou zásobu dýmkového koření (ale určitě ne dostatečnou); křesadlo a troud; vlněné punčochy; prádlo; různé pánovy drobnosti, které Frodo zapomněl a Sam uložil, aby je vítězně vytáhl, až po nich bude sháňka. Prošel to jedno po druhém.
„Provaz!“ zamumlal. „Nemám provaz! A to jsem si ještě včera večer říkal: ‚Same, a co kousek provazu? Bude ti scházet, když ho nebudeš mít.‘ Tak mi bude scházet. Teď už ho neseženu.“
Samvěd Křepelka, okolo r. 3016 Tretieho veku, Roklinka
Sam nakoniec vytúžené lano od elfov dostal, správny stalker sa však na elfov spoliehať nebude. Povieme si o jednoduchých, ľahko zapamätateľných, na výbavu nenáročných a relatívne bezpečných spôsoboch, ako sa dostať z bezvýchodiskových situácií vo výške. Stalker by sa mal snažiť týmto situáciám v prvom rade vyhýbať, na druhej strane treba vedieť, ako sa z nich dostať.
Upozornenie: Akékoľvek, aj profesionálne zlaňovanie, so sebou nesie veľkú dávku bezpečnostného rizika – ako príklad by som uviedol nesprávne použitie vodcovského uzla profesionálom pri cvičnom lezení – z čistej frajeriny horský vodca uviazal uzol zložitejší ako by sa v danej situácii patrilo, chytil nesprávny koniec slučky a skončilo to ťažkým zranením, ktoré bez chirurgickej starostlivosti znamená smrť. Techniky odporúčam natrénovať na miernom svahu, uzly viazať doma pri sledovaní Superstar, znovu a znovu až do úplnej automatizácie činnosti.
Materiály:
Pre horolezectvo, jaskyniarstvo a záchranárstvo sú typické laná s priemerom 8-12 mm. Lano je pri správnom použití nezničiteľné, dostatočne hrubé na manipuláciu holou rukou, má výbornú nosnosť a dynamické predĺženie. Jeho nevýhoda pre stalkera je hlavne jeho skladnosť a hmotnosť. Najlepšie (najľahšie) laná dosahujú hmotnosti približne 65 g/m, čo je pri typických 50-tich metroch slušných 3,25 kg. Ak pri balení batohu zrátame dokopy jedlo, vodu, vybavenie na camping, lekárničku, uterák a všetko ostatné vybavenie, tak nám tri kilá nákladu navyše a baliaci priestor približne 8-10 litrov skutočne zavážia. Pri balení na dlhodobú cestu pešo do hôr by som takéto lano nechal doma a to aj napriek tomu, že ho mám k dispozícii.
Po dlhšej úvahe preto vyberám ako alternatívu na tejto stránke už spomínanú parašutistickú šnúru. Jej vývoj má korene už v druhej svetovej vojne ako výstuha vojenských padákov. Jej využitie je skutočne všestranné a hlavne praktické. Príklady nájdete tu: http://www.instructables.com/id/Paracord/
Zloženie a charakteristika:
Nejedná sa o žiadne zázračné elfské lano, materiál je polyamid, známejší pod obchodnými názvami Nylon, Akulon, Grilon, Caprolon atď.. Patent pochádza z roku 1935. Z jeho zloženia vyplývajú jeho základné chemicko-fyzikálne vlastnosti:
Teplota topenia: 220°C až 260°C (možná strednodobá expozícia teplotám okolo 100°C, odrezané konce sa dajú zazvárať zapaľovačom)
Chemická odolnosť: dobrá odolnosť voči organickým rozpúšťadlám (okrem kyseliny mravčej). Šnúru je možné prať, odporúčam bez prášku, bielidla a aviváže (lano môže mať chemickú úpravu, ktorá upravuje jeho povrch – týmto by sme šnúre mohli zmeniť niektoré vlastnosti napr. šnúra bude chlpatá a nevzhľadná)
Rozdelenie padákových šnúr:
Typ Pevnosť Predĺženie Hmotnosť Počet jadier štruktúra
I 45 kg 30% 1.57 g/m) 1 16/1
IA 43 kg 30% 1.42 g/m 0 16/1
II 181 kg 30% 5.62 g/m 4 až 7 32/1 or 36/1
IIA 102 kg 30% 3.00 g/m 0 32/1 or 36/1
III 249 kg 30% 6.61 g/m 7 to 9 32/1 or 36/1
IV 340 kg 30% 9.02 g/m 11 32/1, 36/1, or 44/1
Pre naše účely budú vhodné typy III a IV. Najbežnejší typ III sa označuje aj 550-ka (nosnosť 249 kg je ca 550 libier). V minulosti boli technické špecifikácie určené normou MIL-C-5040H, nemci a rusi budú mať iste svoju armádnu špecifikáciu. Pri nákupe odporúčam dať pozor na predražené šnúry označované ako „vojenské“, alebo „používané špeciálnymi jednotkami“, prípadne iné nezmyselné superlatívy. Paracord je na trhu asi od 50-tych rokov, konkurencia je veľká a cena tým pádom priaznivá. Orientačná cena: 30 m / 6,50 USD za tradičné sedemjadrové prevedenie III. Napr. stránka paracord.sk predáva teda s prirážkou najmenej 200 %.
Jednoduchý výpočet nám ukáže, že 50 metrov paracordu bude mať hmotnosť akceptovateľných 330 gramov, alebo opačne, spomínané 3 kilogramy šnúry budú mať slušných 450 metrov.
Minimalistické vybavenie na núdzové zlaňovanie:
- Ak sa nám podarí nájsť lano (čím hrubšie tým lepšie). Vyhneme sa starým prírodným materiálom, lanám viditeľne poškodeným, znečisteným látkami ovplyvňujúcimi trenie, zmrznutým a podobne. Ak nie je iná možnosť, použite predlžovačku, sieťový kábel, šnúru na prádlo. S poslednými menovanými opatrne – tieto sa často vyrábajú z mäkčeného PVC, ktoré po čase začne vylučovať na svoj povrch aditíva – zmäkčovadlá. Po niekoľkých rokoch káble vystavené počasiu budú pravdepodobne lepkavé, prípadne šmykľavé až popraskané.
- V prípade potreby požijeme vlastnú padákovú šnúru
- Ak máme k dispozícii, použijeme zámkovú karabínu označenú ako HMS (cena do 15€). Odporúčam každému stalkerovi vlastniť najmenej jednu
- Šnúrky do topánok (alebo tzv. prusik hrúbky 2 mm). Dostať v outdoorových obchodoch, lepšie outdoorové a vojenské topánky majú šnúrky štandardne z vhodných materiálov
Technika samotného zlaňovania priamo úmerne závisí od času na prípravu.
Technika číslo 1:
Najstaršia zlaňovacia technika, nazývaná „po starom“, „Dülferov sed“ alebo aj „juhoafrické zlaňovanie“. Názov zrejme závisí od náklonnosti k nemcom alebo juhoafričanom. Technika je to veľmi jednoduchá. Lano vezmeme medzi nohy, voľný koniec lana uchopíme a prehodíme si ho cez opačné plece (zrkadlovo zameniteľné). Brzdenie je spôsobené trením medzi lanom a telom – čím viac lano ovinieme okolo tela, tým je brzdná sila väčšia. Nemali by sme dovoliť lanu, aby nám skĺzlo pod koleno. Táto metóda je vcelku dosť nešetrná k telu – najviac exponované je plece a stehno (zadok). Čím je lano tenšie, tým viac „reže“. V prípade paracordu odporúčam exponované časti tela vystužiť hrubou látkou/kožou a použiť koženú rukavicu – štvormilimetrová šnúra sa celkom určite pri 100 metrovom zlaňovaní zareže pod kožu, prípadne až na kosť. Je samozrejme na zvážení každého stalkera, či zhorí na treťom poschodí opustenej budovy, zlomí si obidve nohy pri skoku, alebo utŕži pár odrenín od lana.
Obr.: dobový obrázok horolezca Dülfera – nesprávne vedenie lana pod ramenom
Výhody:
- žiadne technické pomôcky
- lano Vás drží vzpriameného
- veľmi rýchla príprava
- najviac šetrí lano
Nevýhody:
- Metóda značne necitlivá k telu, pri použití tenkých lán/šnúr až devastačná
- rýchlosť zostupu je nutné riadiť rukou
Nabudúce si ukážeme, ako minimalizovať poškodenie pri zostupe s použitím improvizovanej horolezeckej sedačky. Spôsobov je viac, tie jednoduché bohužiaľ vyžadujú použitie skrutkovacej HMS karabíny, tie materiálne jednoduchšie zas zložitejšiu prípravu.