Domovská stránka » Liečivé rastliny – choroby obehovej sústavy

Liečivé rastliny – choroby obehovej sústavy

9Obehová sústava má za úlohu rozvádzať krv a v krvi rôzne prepotrebné látky. Jednou z nich je napríklad kyslík. Podľa toho, či krv obsahuje veľa kyslíku, alebo veľa oxidu uhličitého, hovorím, že je krv okysličená, alebo odkysličená. Samotná výmena plynu v krvi prebieha v pľúcach pomocou difúzie (samovoľné miešanie). Obehovú sústavu tvorí srdce a cievy, ktoré môžeme podeliť na tepny, žily a vlásočnice. Zaužívané tvrdenie, že tepny vedú okysličenú krv a žily odkysličenú, je MÝLNE (žila, ktorá ide z pľúc do srdca vedie okysličenú krv). Presná charakteristika je taká, že cievy, ktoré vedú krv DO srdca sú žily, a tie, ktoré vedú krv ZO srdca sú tepny. 

 

1Srdce je jedinečný orgán v našom organizme. Je to sval, ktorý stavbou pripomína priečne pruhovaný sval, ale funkciou hladký sval (rozdiely si vysvetlíme v inej časti nášho seriálu). Ľudské srdce obsahuje dve predsiene a dve komory. Pre zaujímavosť uvediem, že všetky živočíchy, ktorých srdce obsahuje jednu komoru, majú zmiešanú krv (v komore sa im mieša okysličená a odkysličená krv) a všetky takéto živočíchy sú chladnokrvné (obojživelníky a plazy – žaby, mloky, salamandry, hady, krokodíly,…). To znamená, že v zime hybernujú – nevedia si vytvoriť telesné teplo a preto zamrznú na kosť a v teple rozmrznú a žijú si ďalej, akoby sa nechumelilo. Srdce zásobuje samé seba pomocou tzv. vencovitých tepien, čo sú malé a krátke tepny, ktorými prúdi okysličená krv do samotného srdca. Ak sa takáto tepna upchá, nasleduje stav, ktorý označujeme ako „infarkt“.

Známe žily a tepny, ktoré by sme mohli poznať sú najmä AORTA, čo je najhrubšia tepna v ľudskom tele, ktorá vychádza z ľavej komory, potom tepna pľúcnica, ktorá vychádza z pravej komory a vedie odkysličenú krv do pľúc (to len potvrdzuje tvrdenie, že nie všetky tepny musia viesť okysličenú krv). Ďalej známe sú horná a dolná dutá žila, ktoré vchádzajú do pravej predsiene. Pľúcne žily vchádzajú do ľavej predsiene srdca a distribuujú okysličenú krv. Máme tu potom krčnú tepnu, ktorá vedie krv do mozgu, stehenné tepny, ktoré vedú krv do nôh (všimnite si, že vnútornú stranu stehien máte vždy teplú, nech je vám hoc aj krutá zima) a ako poslednú spomeniem žilu s názvom „vrátnica“, ktorá vedie krv od čriev do pečene. Táto krv obsahuje všetky výživné látky, ktoré sa v črevách vstrebávajú a vedie ich do pečene.
Na záver tejto vyčerpávajúcej teórie si ešte povieme čo-to o krvi. Krv je tvorená krvnými bunkami a krvnou plazmou. Pomer je 45/55. Plazma je svetlá kvapalina, ktorá obsahuje rôzne látky, minerály, rozpustené plyny a podobne. Krvne bunky sú tri druhy – červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky.
Červené krvinky sú bezjadrové bunky, ktoré sa tvoria v kostnej dreni a dozrievajú v slezine (tam aj „umierajú“). Obsahujú veľa železa, na ktoré sa viaže kyslík pri dýchaní. Ich životnosť je cca 3 mesiace.
Biele krvinky zvádzajú boj s baktériami, vírusmi a inými chrontami, ktoré kolujú v našom tele. Je ich viac druhov, ale to je pre nás teraz nepodstatné.
Krvné doštičky majú dôležitú úlohu pri zrážaní krvi, to všetci poznáme, keď sa porežeme, rozbijeme hlavu. Zastavenie krvácania majú za úlohu práve tieto krvné bunky.

Choroby obehovej sústavy

Chorôb je samozrejme niekoľko, ale veľmi málo chorôb má organický pôvod. Väčšina chorôb je spojená s funkčnou poruchou, ku čomu výrazne vplýva najmä životný štýl. Fajčiari, domasedi, mastnožrúti (novotvar pre fast-wood eaterov), alkoholici, alebo narkomani, všetci dávajú poriadne zabrať svojej obehovej sústave.
Najčastejšie sa stretávame s príznakmi, ktoré ani nie sú chorobu samé o sebe.

Vysoký LDL cholesterol – nachádza sa v potravinách. Čím je potravina nezdravšia, tým viac LDL cholesterolu obsahuje. Existuje aj HDL cholesterol, ten je pre telo v rámci normy prospešný. Cholesterol sa ukladá v stenách ciev, čím spôsobuje ich zužovanie a znižuje prietok krvi, čím zvyšuje krvný tlak.
Vysoký krvný tlak – je spôsobený zúžením ciev (napr. nikotín cievy sťahuje, etanol a kofeín rozťahuje). Bežná hodnota tlaku dospelého človeka je 120/80 milimetrov ortuťového stĺpca.
Arytmia srdca – ide o funkčný problém, kedy srdce nebije v pravidelnom rytme, ale vynecháva. Môže nastať pri náhlom návale adrenalínu, úraze el. prúdom, a prichádza tiež v starobe.
Anémia – Anémia, alebo chudokrvnosť je choroba z nedostatku železa v krvi. Červené krvinky tým strácajú schopnosť dostatočne viazať na seba kyslík a človek je veľmi bledý. Môže byť príznakom vážnej choroby.
Hemofília – je choroba nedostatku krvných doštičiek. Človek s hemofíliou môže vykrvácať na smrť pri nepatrnom poranení, pretože krvácanie sa mu proste nijako samé od seba nezastaví. Takí ľudia sa často nesmú holiť, pretože pri porezaní žiletkou by sa im to mohlo stať osudné.
Leukémia – Leukémia je nádorové ochorenie krvi, teda rakovina krvi, ktorá si nevyberá. Je to veľmi vážne ochorenie krvi, ktoré postihuje malé deti až dôchodcov, čo pamätajú Lenina.
Sepsa – Ľudovo otrava krvi. Môže nastať vírusom, baktériou, parazitom, alebo chemickou látkou (sepsu niekedy majú narkomani). Nemusí ísť však len o drogy, môže to byť olovo, plutónium, arzén,…
Infarkt myokardu – Keď sa upchajú vencovité tepny srdca, časť srdca prestane byť vyživovaná a preto ochabne. To sa prejaví silnou bolesťou v hrudnom koši, ktorá často vystreľuje do ľavého malíčka na ruke. Podľa rozsahu infarktu sa príznaky ani vôbec nemusia prejaviť, alebo celý infarkt môže skončiť smrťou. Koľkí z nás sme už mali infarkt a ani o tom nevieme… 
Angina pectoris – známa tlakmi na hrudi, najmä po telesnej záťaži.
Trombóza – Trombóza je obdoba infarktu (resp. infarkt je obdoba trombózy – lekári ma síce zabijú, ale pre naše potreby to bude postačujúce začlenenie). Vznikne krvná zrazenina, ktorá sa pohybuje v cievach. Keď narazí na priúzku cievu, zasekne sa a bráni prietoku krvi. Keď toto nastane v srdci, ide o infarkt. Keď v mozgu, hovoríme o porážke. Keď inde, vtedy sa to volá trombóza. Daný orgán začne odumierať a je nutná lekárska pomoc. Pri dlhotrvajúcich trombózach môže nastať taký stav, že je potrebné napr. až amputovať nohu.

Zbavíme sa problémov

Na prevenciou srdcovo-cievnych problémov odporúčam ísť do lesa, ľahnúť si do machu, pozerať na nebeské oblaky, (veriacim sa pomodliť) a uvažovať nad zmenou svojho životného štýlu. Prestať fajčiť a chlastať, prestať žrať ryzky a hranolky, veľa športovať a konzumovať veľa ovocia a zeleniny. Zdravý životný štýl je naozaj jedinou možnou prevenciou proti týmto ochoreniam.
Keď však nastane situácia, že sme si tzv. prepálili kotol, môžeme sa v lese, alebo na lúkach poobzerať po týchto rastlinách

IMELO BIELE
2

Imelo je parazitná rastlina, ktorá parazituje najmä na jedli a boroviciach. Treba dávať pozor na plody rastliny, ktoré sú jedovaté. Zbierame vňať, z ktorej varíme čaj. Tento čaj zlepšuje krvný tlak, nízky dvíha a vysoký znížuje. Tiež obnovuje prúdenie krvi po porážke, alebo infarkte, dokonca sa užíva aj preventívne. Pomáha pri rôznych poruchách obehového systému a rieši aj také blbosti, ako nedokrvenie končatín, nosa, uši a podobne. Taktiež pomáha pri búšení srdca a s tým spojených ťažkosti – závratov, tinitu (pískanie v ušiach). Ženy tiež môžu používať imelo v prípade menštruačných ťažkosti, alebo na zlepšenie priebehu šestonedelia. Navyše preventívne pôsobí proti nádorom (najmä nezhubným – cysty, divé mäso a pod.)

 
HLOH OBYČAJNÝ A HLOH JEDNOSEMENNÝ
3

Hloh je krík, ktorý kvitne na jar. Využívame z neho kvety s listami, ktoré rastú spolu, alebo potom na jeseň červené plody. Hloh zlepšuje funkčnosť a priechodnosť vencovitých srdcových tepien, čím bráni infarktu, pomáha pri Ischemickej chorobe srdca a pri angine pectoris. Globálne zlepšuje prekrvenie, čo pomôže pri nedokrvenosti koncových častí tela (uši, nos, prsty a pod.), ale tiež pomáha aj pri migrénach, bolestiach hlavy. Človek s lepším krvným obehom dokáže vyvinúť väčšiu námahu, pretože mu krv do orgánov dodáva viac kyslíka. Preto odporúčam čas od času vypiť čaj z hlohu každému, aj zdravému človekovi.

 

 
Žihaľava dvojdomá

4Kto by nepoznal žihľavu. Dá sa používať vo forme čaju, alebo sa dá pridávať do pokrmu ako korenie, či šalát. Používame vňať. Obsahuje kyselinu mravčiu, preto pŕhli. Účinky žihľavy sú pestré. Čo sa týka krvi, tak pomáha v boji s vysokým cholesterolom, zlepšuje prekrvenie, čistí krv od toxínov (pozor, ozajstná detoxikácia, žiaden šarlatanizmus!), preto je výnimočne vhodná na jarné očisťovacie kúry. Keďže žihľava obsahuje veľa železa, používa sa pri liečbe anémie a ako podporná liečba dokonca pri leukémií. V ľudovom liečiteľstve sa šľahanie žihľavou považuje za spôsob zbavovania sa problémov s kĺbmi a migrénou (to už možno je trošku šarlatánske, urobte si názor). Blahodarný vplyv na pankreas spôsobuje, že túto rastlinu je možné používať ako pomoc aj pri cukrovke.

 

Lipkavec syridlový a obyčajný

5Okolo tejto rastliny často chodievame, ale nepoznáme ju. Je to burina, ktorá sa nachádza v lesoch, i na lúkach, známa je najmä tým, že sa lepí na odev a obuv a ťažko sa dáva dole. Užívame popínavú vňať. Lipkavec pomáha pri poruchách lymfatického systému, čiže nepriamo zvyšuje imunitu, pomáha pri leukémií a iných rakovinách, a pri anémií. Ostatným jeho účinkom sa budeme venovať v inom diele tohto seriálu.

 

Kapsička pastierska

6Kapsička je rastlina, považovaná za burinu, ktorá sa vyskytuje na jar, súčasne s podbeľom a prvosienkou. Z kapsičky užívame vňať. Pomáha pri všetkých typoch krvácania, či už z nosa, s uši, dokonca pomáha odstraňovať krv v moči (väčšinou ide o zápal obličiek, alebo mechúra). Odporúča sa ženám s nepravidelnou menštruáciou, alebo ženám v prechode. Rovnako ako imelo, aj kapsička upravuje krvný tlak, tiež sa dá používať pri liečbe hemoroidov a to i krvácajúcich. Na hemoroidy môžeme použiť kapsičku aj ako prísadu do sedacieho kúpeľa. Mimo ciev a krvi kapsička pôsobí pri ochabnutí svalov (svalová distrofia) a ochabnutí analného zvierača.

 

 

Hluchavka biela

7Hluchavka sa veľmi ponáša na žihľavu, avšak vôbec nepŕhli. Podľa toho ju môžeme spoľahlivo odlíšiť. Z tejto rastliny zbierame listy a kvety. Používame ju zvonka ako obklady zo záparu na pomoc pri bolestivých kŕčových žilách. Opäť raz pomáha aj pri ženských menštruačných ťažkostiach.

 

 

 
 
Skorocel kopijovitý a veľký

8Skorocely slúžia od nepamäti ako pomoc pri ranách rôznych typov. Vyrábajú sa z nich dokonca kadejaké zásypy a podobné veci. Pomáha nielen pri úrazových ranách, ale tiež pri preležaninách (dekubity), uštípnutiach hmyzom, alebo hadmi. Čaj zo skorocelu pôsobí na množstvo iných orgánov, ktoré aktuálne nesúvisia s témou tohto dielu, a preto sa im budeme venovať inokedy.

 

 
 
 
Alchemilka žltozelená

9Alchemilka je starým známym liekom na boj so ženskými problémami, či už ide o silné krvácanie z maternice, prechodové stavy, nepravidelnú menštruáciu, prevencia pred potratom a kopec iných. Okrem toho pomáha pri málokrvnosti a zahnisaných ranách a zanedbaných vredoch i cystách.

 

 
Cesnak medvedí

10Opäť tu máme kráľa kráľov. Cesnak sa osvedčil pri vysokom cholesterole, vysokom kŕvnom tlaku, tiež pomáha pri vápenatení ciev, čím zmenšuje riziko infarktu. Podporuje prekrvenie a preto pomáha aj pri rôznych závratoch, triaške a zvonení v ušiach.

 

 

 

 

Ak ste dočítali tento vyčerpávajúci článok až sem, tak vám ďakujem. Nabudúce sa povenujeme problémom nervovej sústavy a možno pridáme aj vylučovaciu.