Domovská stránka » Liečivé rastliny – Choroby dýchacej sústavy

Liečivé rastliny – Choroby dýchacej sústavy

podbelNa úvod máličko biológie. Dýchacia sústava je sústava orgánov, ktorých úlohou je zabezpečiť dýchanie, teda prijímanie kyslíka do organizmu a vylučovanie oxidu uhličitého.

 

Samotný kyslík pritom slúži vnútri buniek na rozbíjanie makroergických (čiže vysokoenergetických) chemických väzieb, z čoho bunky získavajú energiu. Tieto makroergické väzby sa nachádzajú najmä v sacharidoch, tukoch, bielkovinách a nukleových kyselinách (DNA). Pri rozklade vzniká oxid uhličitý, ktorý sa vylučuje z tela pri výdychu.

Dýchaciu sústavu tvoria

ds11. Nosoústna dutina: Nos a ústa poznáme, za zmienku stojí len to, že v nose sa nachádza riasinkový epitel, ktorý chráni pľúca pred vdýchnutím nežiaducich čiastočiek (napr. sadze, hmyzu a pod.). Preto je všeobecne lepšie dýchať nosom.
2. Hrtan: Hrtan je časť, kde sa rozdeľuje vzduch a potrava, aby každé zapadlo do svojho priestoru. Hrtan je tvorený chrupkami a najväčšia z nich je štítna chrupka (tzv. ohryzok). Významná je aj príklopková chrupka, ktorá sa zatvorí pri prehĺtaní potravy, aby sa jedlo nedostalo do pľúc.
3. Priedušnica: je trubica, ktorou vzduch pokračuje až do priedušiek.
4. Priedušky: Začínajú tam, kde sa priedušnica delí na dve. Tieto priedušnice sa delia na mnoho vetiev, ktoré sa už nachádzajú v samotných pľúcach.
5. Alveoly: Priedušky sa delia na mnoho stále užších vetiev. Tie sú zakončené alveolami. V nich dochádza k výmene kyslíka a oxidu uhličitého v krvi. Jav prebieha pomocou difúzie (samovoľné miešanie).
6. Pľúca: Pľúca obsahujú dokopy asi 300 miliónov alveol, sú popretkávané cievami a v nich prebieha to, čomu hovoríme dýchanie
7. Bránica: Bránica je sval a nemá vplyv na samotné vedenie vzduchu. Jej sťahovaním však vzniká podtlak, pomocou ktorého sa dokážeme nadýchnuť.
Dalo by sa tu toho napísať mnoho, my však ideme riešiť liečivé rastliny a nie anatómiu ľudského tela. Tak poďme na to.

Choroby dýchacej sústavy

Keďže sa bavíme o liečivých rastlinách, potrebujeme si predstaviť niektoré choroby, ktoré môžu postihnúť dýchací systém. Riešiť úrazy dýchacej sústavy pomocou bylín je nereálne, žiaden čaj nepomôže pri pneumotoraxe (prepichnuté pľúco).
Choroby dýchacej sústavy môžu byť buď mechanické, vírusové, alebo bakteriálne.
Mechanické choroby nie sú choroby v pravom slova zmysle. Ide skôr o vnútorné poškodenie nejakej časti dýchacej sústavy. Typický príklad – bolesť hrdla vplyvom prechladnutia, alebo nádcha vplyvom dlhého vdychovania chladného vzduchu. V týchto prípadoch chlad poškodí vnútorné sliznice a tie sa začnú brániť tým, že vylučujú hlien.
Vírusové choroby, to sú choroby, ktoré spôsobujú vírusy. Zvyknú byť sprevádzané vysokou horúčkou, väčšinou trvajú krátko. Typický príklad – chrípka, vírusová nádcha.
Bakteriálne choroby spôsobujú baktérie. Typický príklad – angína
Poďme konečne bojovať
Na dýchacie problémy nám blahodarne poslúžia tieto rastliny.

Podbeľ liečivý

podbelPodbeľ je starý dobrý posol jari, vyskytuje sa hneď po snežienkách a je dostupný maximálne mesiac. Teda koniec marca – polovica apríla. Vtedy ho možno zbierať. Zbierame žlté kvety, z ktorých robíme čaj. Ten nenormálne pomáha pri suchom a dráždivom kašli, a tiež navráti hlas pri ochrnutí hlasiviek (napr. pri laryngitíde). Čaj treba uvariť vždy čerstvý, z čerstvých, alebo sušených kvetov, osladiť medom a musí sa vypiť taký horúci, ako sa len dá zniesť. Po vypití prvej šálky máte naspäť svoj hlas. Kašeľ prechádza do dvoch dní. Podbeľ tiež rozpúšťa hlieny a podporuje vykašliavanie.

Mäta pieporná

mataMäta pieporná obsahuje veľa mentolu, je vhodná na liečenie bolesti hrdla, kašľu a tvorby hlienov. Ja mätu užívam pri každej chrípke a angíne a pomáha to. Okrem dýchacích účinkov, pôsobí aj na iné problémy – najmä tráviace. Je možné ju použiť na čaj, alebo ako esenciu. Niekedy si ju ľudia pridávajú aj do sedacieho kúpeľa. Nájdeme ju na lúkach, okrajoch lesov a v blízkosti potokov a bystrín. Kvitne v období jún – september a používame celú jej vňať. Dá sa ľahko pestovať na záhradke.

Šalvia lekárska

salviaŠalvia je starým dobrým bojovníkom pri bolesti hrdla. Je horká, ale nie je jedovatá. Pri bolestiach hrdla uvaríme čaj, ktorým kloktáme. Okrem hrdelných problémov tiež pôsobí blahodarne na trávenie a má antiseptické účinky. Môže sa použiť do varenia ako korenie, jej horkastá chuť stojí za reč. Kvitne v júni až júli, zbierame z nej najmä listy a používame na čaj, výluh, alebo kloktanie.

 

Repík lekársky

repikRepík je starým liekom na bolesti hrdla. Rovnako ako šalvia má dezinfekčné účinky a v prípade začínajúcich zápalov pomáha a zažehná ich. Repíkom môžeme kloktať, alebo ho môžeme piť ako čaj. Vtedy pomáha najmä na pečeň, ale aj na hlasivky. Piť repíkový čaj sa všeobecne odporúča ľuďom, čo veľa rozprávajú (rečníci, učitelia,…). Má priaznivé účinky na ochabnuté hlasivky. Repík kvitne od júna do septembra, vyhovujú mu slnečné a suchšie miesta. Zbierame z neho kvety, príp. listy.

 

 

 

 

 

 

Pamajorán obyčajný

pamajoranPamajorán je známy najmä v boji s dolnými dýchacími cestami. Všetky zápaly priedušiek, priedušníc, pľúc a ich ochabnutá činnosť sa dá riešiť pomocou tohto čaju. Alebo studeného výluhu. Vysušený pamajorán sa používa ako korene s názvom „Oregano“. Kvitne v letných mesiacoch, užívame z neho listy a kvety. Najviac liečivých látok obsahuje asi dva týždne pred plným rozkvitnutím.

 

 

Materina dúška

materinaMaterina dúška je fialová krása, ktorá sa vyskytuje najmä v mesiacoch júl – august. Rastie na teplejších a slnečných miestach, najmä na lúkach, aj vo vysokej tráve. Zbierame z nej vňať. Čaj z materinej dúšky má priaznivé účinky na všetky možné zápaly v ľudskom tele. Jej účinky sú oveľa bohatšie, ale tým sa budeme venovať na príslušných miestach. Výborná chuť, odporúčam piť každé ráno namiesto kávy. Ja to tak robím, keďže kávu nepijem.

Rumanček kamilkový

rumancekRumanček, okrem iného, využijeme najmä pri nádche. Uvaríme čaj vo veľkom hrnci s veľkým množstvom bylín, nakloníme sa nad neho, zakryjeme sa dekou a inhalujeme výpary. Zaručene zruší nádchu. Problém je ten, že to potrebujeme vykonávať s vriacim čajom a teda táto procedúra nie je vhodná pre ľudí, ktorí majú zvýšenú telesnú teplotu.

Nabudúce sa pozrieme na zúbok problémom s trávením. Teším sa na vás.