V niektorých častiach Slovenska môže byť zimné počasie celkom brutálne. Hovoríme tu o nízkych teplotách, ľadovom daždi, snehu minimálne po členky, občas po kolená a to už prestáva byť zábavné, keď sa s tým musíme potykať každý deň.
Samozrejme, ak ste fanúšikom zimných športov, tak zimné mesiace sú pre vás rajom na zemi, ale pre tých čo sa snažíme iba každodenne dostať do a z prace, to začína byt dosť riskantne.
Našťastie, zimné počasie zriedka prichádza bez varovania. Je dosť možné, že si robíme prdel z toho ako sa v predpovedi počasia zmýlia, keď hlásia že príde víchrica a pritom mame krásnu modrú oblohu, ale v skutočnosti štatistika nepusti a väčšinou sa vážne trafia. Takže ako prioritu v zime by sme sa mali zamerať na to, že si pozrieme vás obľúbený kanál s predpoveďou počasia. Veľmi zriedkavo sa objaví búrka alebo hrozivé sneženie z ničoho nič. Vždy počujeme z rozhlasu alebo televízie varovanie ak nie par hodín predtým, tak aspoň deň dopredu.
Cestovanie v nepriaznivom zimnom počasí
Ak je to vôbec možné obmedzte svoje cestovanie v prípade že je hlásené silné sneženie alebo búrka v zime. Viem, že sa to ľahšie hovorí ako urobí. V prací sú mierne povedané naštvaní pokiaľ im neprídu do prace zamestnanci. Ak mate ešte nejakú dovolenku alebo možnosť čerpať PN, tak to urobte v čase keď bude všade nasnežené toľko, že ani poriadne neuvidíte na cestu. Ak môžete pracovať z domu tak to urobte.
Vždy majte vo svojom vozidle núdzovú zimnú výbavu. To zahŕňa štartovacie káble, prikrývku ( najlepšie vlnenú) ale aj núdzová reflexná je lepšie ako nič, náhradnú čiapku a rukavice, príručnú baterku s náhradnými batériami, jedlo, vodu a lekárničku (povinná výbava, že). Ak chcete niečo navyše tak pribaľte ohrievače rúk ( osvedčili sa mi tie čo sa dajú znovu nabiť), chemické svetlo, nabíjačku na vás telefón čo nabijete z cigaretového zapaľovača v aute.
Ak náhodou niekde uviaznete, tak zostaňte na mieste a opustite vozidlo iba v prípade najväčšej núdze. Auto alebo dodávku je ľahšie spozorovať ako chodca. Uviažte niečo farebného alebo najlepšie reflexnú vestu čo mate povinnú vo výbave auta o anténu auta. To je univerzálny signál že potrebuje pomoc a ste v núdzi.
Ak sa rozhodnete že necháte auto v záveji, a pôjdete peso, tak prosím vás si dajte reflexnú vestu nech vás je vidno, a nechajte na palubnej doske napísaný odkaz s menom , dátumom a časom vášho odchodu a miestom kam smerujete ak sa dá tak napíšte približný smer podľa kompasu. Toto pomôže ľuďom čo vás pripadne pôjdu hľadať ak by k tomu došlo.
Prežitie v nepriaznivom počasí u vás v dome
U vás doma ak ste prepper, tak predpokladám, že máte plnú špajzu zásob. Ak to tak nie je, tak aspoň deň dva pred predpokladanou kalamitou nabehnite do obchodov, a predzásobte sa. Netreba isť do krajnosti a nakúpiť veci na cely mesiac, ale nakúpte aspoň toľko aby ste mali približné na týždeň. Neviem ako by som to ešte zdôraznil ale NENECHAJTE SI TO NA POSLEDNÚ CHVÍĽU! Ak to totiž urobíte tak sa môže stať, že bude v obchodoch jak vykradnuté pred sviatkami a nič nekúpite alebo sa tam budete tlačiť s ďalšími nešťastníkmi čo si to nechali na poslednú chvíľu ako vy. Prázdne regály niesu niečo čo som si vymyslel, to sa skutočné deje vždy keď príde veľmi nepriaznivé počasie pripadne kalamita alebo iné prírodné pohromy sú hlásené v správach.
Kľúčom k prežitiu brutálne chladných zim je, aby sme mali viacero možnosti ako sa udržať v teple pokiaľ nám vypadne naše hlavne kúrenie v dome alebo centrálne v bytoch. Ak mate viacero ľudí v dome tak znásobte počet prikrývok a paplónov čo mate v dome. Pokúste sa to vyriešiť tým že ľudia budú v jednej izbe ideálne tej najmenšej ( nemyslím špajzu). Teplo ktoré vyžaruje naše telo vynásobené naším počtom keď budeme v malej izbe nám pomôže. Pokiaľ mate jedného alebo dvoch psov tak vám bude až horúco.
Zaveste na okna a dvere deky aby ste predišli úniku tepla a aby sa vám škárami nenatlačil studený vzduch zvonka. Samozrejme ak mate krb alebo “peterky” na drevo tak sa ich nebojte použiť. Teda v prípade že ste sa takú možnosť pripravili a mate dosť paliva.
Studený vietor
Studený vietor je niečo čo ľudia v mojom okolí berú ako samozrejmosť, ale často to zaskočí ľudí čo prídu z nížin ku nám do hôr. V podstate v zime je zima, že áno… Ale studený vietor spôsobí že nám je “pocitovo” veľmi zima, tak isto ako v poriadnom teple v lete aj mierny vánok nám “pocitovo” uľaví a cítime sa chladnejšie. Takže sa vlastne cítime veľmi premrznuto.
Dosť často sa tu teploty pohybujú okolo -10C ale ak do toho započítate studený vietor v zime tak pocitovo to je ako by bolo -25C alebo menej. Pri teplotách ako sú tieto sa ľahko môže stať že pokožka vystavená týmto mrazivým vetrom môže omrznúť. To znamená že by sme sa mali chrániť nielen čiapkami, rukavicami a vetrovkami ale použiť aj šály a chrániče na uši.
Keď by sme sa skúsili zamyslieť nad zraneniami pripadne smrteľnými nehodami spôsobenými v zime tak síce nemám to čím podložiť, ale odhadujem že viac ľudí zomrie na srdcovú príhodu pri odprataní snehu ako na niečo čo je spôsobené s kalamitou samotnou. Ak nemáte v okolí nejakého teenagera čo si chce zarobiť par € za odhadzovanie snehu a musíte to robiť sám tak to aspoň robte pomaly nech sa vám niečo nestane. Nie je potrebne to všetko urobiť naraz. Najlepšie je si to rozložiť a urobiť si veľa krátkych prestávok.
Výpadky elektriny
No a nakoniec tu mame ešte výpadky elektriny ku ktorým dochádza občas v zime. Často sa stáva že na drôtoch vysokého napätia sa vytvorí námraza čo pridáva na váhe celého vedenia a to sa pretrhne. Väčšinou to môže byt iba otázkou par hodín alebo nanajvýš dni kým je tato prekážka odstane na. Vy by ste však mali plánovať dopredu a mat dostatok náhradných svietidiel a batérii do nich, nejaké prenosné rádio nech môžete počúvať správy o počasí.
Čo urobíte keď zima zastihne pravé vás?
Nepriaznivé zimné počasie by sme nemali bagatelizovať, ale keď budeme trosku plánovať tak sa nám ho podarí prežiť. Ako sa pripravíte vy?
Preklad RvG
http://thesurvivalmom.com/surviving-severe-winter-weather/