Domovská stránka » Mýtus zastavovacieho účinku zbraní II.

Mýtus zastavovacieho účinku zbraní II.

762 vz43-priebojno zaplalnyDosť som sa o tento všeobecne preceňovaný problém zahalený legendami a polopravdami zaujímal a dospel som k nasledujúcemu záveru: zastavujúci či ešte lepšie povedané odhadzujúci účinok, v zmysle zastavenia alebo odhodenie protivníka zásahom, NEEXISTUJE! Ste prekvapení? My sme boli tiež, ale máme pre toto tvrdenie svoje dôvody.

 

Začneme tým, čím som v podstate toto svoje štúdium ukončil, totiž praktickými príkladmi. Do tej doby som sa stále potácal medzi vzorcami na výpočet energie, rýchlosti, hybnosti a ja neviem čoho všetkého ešte. Potom som si povedal: „Tak dosť!“ A vydal som sa cestou Applegatea a Marshalla (bude o nich reč neskôr). Začal som totiž študovať skutočné prestrelky a snažil som sa urobiť nejaké závery.

Najviac ma asi ovplyvnili dokumentárne zábery skutočných ozbrojených stretov. Najprv som si všimol, že vo vojnových dokumentoch v podstate nikde nie je vidieť vojak, skutočne pri zásahu zrazený k zemi alebo odhodený dozadu. Drvivá väčšina ich naopak padá dopredu, teda smerom odkiaľ strela priletela. To väčšina odborníkov vysvetľuje tým, že svalstvo na prednej časti tela je poranené o nejakú tú tisícinu sekundy skôr, než strela prenikne i dozadu. Preto toto svalstvo aj o chvíľku skôr ochabne. Bol som skutočne prekvapený, obzvlášť, keď som si uvedomil, ako obrovskou energiou disponujú strely z vojenských pušiek a guľometov. Konzultoval som tento problém so svojim vysokoškolsky vzdelaným a technicky veľmi nadaným priateľom, ktorý je tiež strelec a táto problematika ho zaujíma. Zastával názor, že vojenské celoplášťové strely s ostrým hrotom odovzdávajú v cieli minimum energie a naopak si ju väčšinu ponechávajú aj po jeho opustení. Znelo to logicky, ako ma napadlo, že toto tvrdenie platí u mäkkých tkanív, ale je už prinajmenšom sporné pri prerážaní kostí, ktorých je v tele požehnane a musela by to byť veľká náhoda, aby žiadna z kostí nebola zasiahnutá. Pri zásahu do kosti proste strela časť energie odovzdať musí aj keď napríklad len malú, ale aj keby to bolo len 10%, potom táto hodnota zodpovedá energiám striel z krátkych strelných zbraní.

glock17Ďalšie zaujímavé informácie som získal pri sledovaní káblovej televízie, kde na jednom kanáli bežia autentické zábery z policajných akcií v USA, teda aj prestreliek. Ani tu som nezaznamenal žiadny prípad, kedy by bol zasiahnutý človek strelou odhodený alebo zrazený na zem. Zo záberov však nebolo väčšinou zrejmé, či bol zasiahnutý prestrelený alebo strela zostala v tele. Stále ešte teda mohla platiť teória, že strela prešla telom, bez toho, aby odovzdala všetku energiu. Táto teória však vzala za svoje v okamihu, keď som zbadal rad záberov, na ktorých boli zachytení policajti zasiahnutí v priebehu stretu do nepriestrelné vesty. Aj napriek úplne evidentným zásahom do hrudných plátov viest, nebol žiadny z policajtov zrazený k zemi alebo nejako odhodený. Naopak sami pokračovali v paľbe a zneškodnili útočníka. Pritom sa v rukách zločincov išlo o skutočne účinné zbrane (videl som napr Glock a Berretu 92, teda minimálne išlo o kaliber 9 mm Luger). Dopadová energia striel z týchto zbraní sa zblízka pohybuje okolo 500 J (platí napríklad pre ráže 9 mm Luger, .45 ACP a .40 S & W) a pretože pri zásahu do vesty sa strela úplne zastaví, odovzdá cieľu energiu všetku. Napriek tomu to zjavne na porazenie človeka nestačí.

Príklady z praxe

Opäť využijem svoje očarenie Divokým západom, ale aby som odrazil obvinenia z nemiestneho romantizmu, musím hneď v úvode vysvetliť prečo. Teda v období tzv Divokého západu došlo k značnému rozšíreniu krátkych strelných zbraní a ich bojového použitia. Vtedajší žurnalistika alebo súdna administratíva nám zanechali z tej doby veľa viac či menej presných a nesmierne zaujímavých správ o rôznych ozbrojených stretoch, z ktorých je možné urobiť si obrázok o účinnosti vtedajších zbraní.

Aby som predišiel možným špekuláciám o výkonnosti vtedajších krátkych zbraní, dovolím si krátke uvedenie do problému. Najbežnejší kaliber tej doby bol náboj .45 Long Colt, ďalej nasledovali ráže .44-40 (údaje v tabuľke sa vzťahujú k puške Winchester. Pri použití v revolvery boli výkony náboja vzhľadom ku kratšej hlavni pochopiteľne nižšia, bohužiaľ sa mi nepodarilo tieto údaje zohnať) , .44 Russian, plus rad perkusných zbraní v kalibroch .31, .36 a .44. Viď nasledujúca tabuľka.

Ráž
Hmotnost strely
Počiatočná rýchlosť
Počiatečná energia
TKO
.45 Long Colt
16,5 g (255 gr)
247 ms-1
501 J
13,2
.44-40 Winchester
13 g (200 gr)
365 ms-1
862 J
15,0
.44 Russian
15,9 g (246 gr)
235 ms-1
440 J
11,9
.38 Long Colt
9,6 g (148 gr)
233 ms-1
261 J
6,1

 

U perkusných revolverov tej doby je dosť obtiažne stanoviť nejaké konkrétne hodnoty, pretože dávky prachu boli rôzne veľké, prach mal značné výkyvy v kvalite, používali sa strely rôznych hmotností atď Možno však vyhlásiť, že zbrane v kalibroch .31 zodpovedali svojím výkonom dnešným zbraniam kalibru 7,65 Br., zbrane kalibru .36 sú ako dnešné .38 a revolvery .44 zodpovedajú vtedajším nábojom kalibru .44 Napríklad Colt Walker kalibru .44 s deväť palcovou hlavňou, vypálil 140 grainovou sférickú strelu pri nabití 40 Gran čierneho prachu rýchlosťou 366 ms -1 as energiou 605 J. Ostatné perkusné revolvery ráže .44 mali podobné výkony. Napr. Colt Dragoon a Colt Army M 1860 používali tú istú strelu s 40 gr dávkou prachu, ale ich hlavne boli o 1, 5 resp. 1 palec kratšie, takže výkon strely musel byť o niečo nižší.

Ako vidno, vtedajšie zbrane mali približne rovnaké výkony ako dnes, navyše používali ťažké a výhradne bezplášťové strely, teda napospol išlo o muníciu, ktorá bola dlho považovaná za ideálnu. Pozrime sa teda, ako sa v skutočnosti osvedčila.

Príklad 1: Vo vlaku v Pensacola na Floride 23. 8. 1877 Texas Rangers zatýkali presláveného desperáda Johna Wesleyho Hardina, ktorý doteraz zastrelil na 40 ľudí. Hardin chcel spod kabáta tasiť svoju pištoľ, tá sa mu ale zachytila ​​v trakoch. Pištoľ sa však podarilo vytiahnuť jeho 19-ročnému komplicovi Jamesovi Manna, ktorý zostrelil z hlavy klobúk jednému z Rangerov. Ten mu ihneď vpálil guľku do hrude. Chlapec vyskočil z vlaku, pár krokov sa ešte potácal po nástupišti, načo spadol a zomrel. Hardin bol po krátkej potýčke odzbrojený a zatknutý.

Príklad 2: Slávny abilenský šerif Thomas Smith zahynul roku 1870 v momente, keď podcenil svojho súpera. Keď zatýkal podozrivého z vraždy, tento muž menom McConnel pohotovo vytasil svoju pištoľ a prestrelil šerifovi pravý pľúcny lalok. Ten však paľbu opätoval a dokonca sa začal s McConnelom biť. Vtom pribehol McConnelov priateľ Moses Miles, ktorý šerifa zabil sekerou.

Príklad 3: denverskom list „Daily News“ z 23. 10. 1898 opisuje, ako spor o ženu medzi Clayom Wilsonom a Jimom Munom vyvrcholil tým, že Wilson vytiahol z vrecka „odrezaný kolt“, teda revolver veľkej ráže so skrátenou hlavňou, a namieril ho na Moona: „Vystrelil dvakrát, než naň Moon skočil, a obe guľky prešli srdcom. Moon bojoval o revolver s tou zvláštnou silou, ktorá je vysvetliteľná u jeleňa, ktorý skáče ešte stovky yardov po smrteľnom zásahu, ale neobvyklá u človeka. Wilson vystrelil tretíkrát a guľka znova prešla telom, ale Moon neprestal bojovať, kým mu štvrtá guľka nezlomila väz. „

Príklad 4: V divokej prestrelke u OK Corral, vystrelil Wyatt Earp na rančeri Franka McLauryho revolverom kalibru .44 American. Frank bol zasiahnutý do brucha, podarilo sa mu ešte vytiahnuť revolver a vystreliť, no potom už išiel k zemi. Frank McLaury sa po chvíli spamätal, nejakým zázrakom sa vyškriabal na nohy a vystrelil na Doca Hollidaya, ktorého zranil na boku. Vzápätí bol zabitý guľkou, ktorá ho zasiahla do hlavy.

V tom istom boji inkasoval Thomas McLaury zásah z brokovnice do trupu, ale tiež nebol zrazený k zemi, ale sa odpotácala až na roh ulice, kde sa len zrútil.

Tretím zastreleným v tejto prestrelke bol Billy Clanton. Toho zasypal paľbou Morgan Earp. Prestrelil mu najprv zápästie a potom hruď. Billy nepadol, ale snažil sa strieľať z revolvera ľavou rukou. Posledným nábojom sa mu podarilo zasiahnuť Morgana do ramena a zrazil ho k zemi. Potom bol sám zasiahnutý Virgil Earp a odletel dozadu a zrútil sa opretý chrbtom o stenu domu. Billy potom utrpel ešte niekoľko ďalších zásahov do trupu. Napoly v bezvedomí však stále naprázdno cvakali svojim revolverom, kým nezomrel.

Príklad 5: Pozoruhodný je priebeh súboja, ktorý sa odohral medzi Levi Richardsonom a Frankom Loving v salóne Long Branch v Dodge City 5. augusta 1879. Bol podrobne popísaný v liste Ford County Globe z 8. augusta: „Ani jeden z nich neukázal túžbu druhému uniknúť a nemožno povedať, ako dlho by boj trval, keby Richardson nebol prešpikovaný guľkami a Lovingov revolver so nevyprázdnila. Richardson bol strelený do pŕs, skrze bok a skrze pravú ruku. Zdá sa zvláštne, že Loving nebol zasiahnutý okrem ľahkého škrabnutia na ruky, pretože obaja muži boli tak blízko seba, že sa ich pištole skoro dotýkali. Padlo jedenásť rán, šesť vystrelil Loving a päť Richardson. Ten žil len niekoľko chvíľ po streľbe. „

Svedkovia ďalej uviedli, že „Richardson spadol na biliardový stôl. Potom, čo upadol, už Richardson nestrieľal. Spadol na ruky a na kolená „, a že zbraň, ktorú Loving Richardsona zastrelil, bol Remington kalibru .44.

Príklad 6: Tiež spor medzi Williamom P. Raynor a Robertom Rennickem, ku ktorému došlo v noci zo 14. na 15. 4. 1885 v El Pase, skončil súbojom. Raynor začal strieľať na Rennicka, ktorý chladnokrvne pokľakol na koleno a zamieril oboma rukami, načo strelil Raynora do ramena a do brucha. Raynor však pokračoval v paľbe, kým nevyprázdnila všetky komory svojho revolveru, pričom jeho strely zničili biliardový stôl. Potom sa odvrátil a vypotácal sa na ulici, kde sa vyškriabal do okolo idúci drožka, v ktorej sa zrútil na sedadlo. Zomrel o niekoľko dní neskôr.

Priebeh ozbrojených stretov z našej doby sa nijako výrazne nelíši, konečne posúďte sami.

ruger mini 14 blackPríklad 7: V roku 1989 došlo k stretu ôsmich agentov FBI a dvoch ozbrojených zločincov v Miami na Floride. Jednalo sa o veteránov vietnamskej vojny Williama Platta a Michaela Matix. Platt bol ozbrojený automatickou puškou Ruger Mini M 14 ráže .223 Remington (5,56 NATO). Platt zranil touto zbraňou troch agentov FBI, než bol sám do paže zasiahnutý expanznou strelou kalibru 9 mm Luger typu Silvertip a hoci strela prenikla bicepsom, nedokázala už vniknúť do hrudníka. Platt zostal napriek škaredému zraneniu bojaschopný, usmrtil ďalších dvoch agentov FBI, ale sám bol znovu zranený do nohy ďalšou expanznou strelou kalibru 9 mm Luger Silvertip. Potom spolu so svojím komplicom naskočili do automobilu, avšak skôr ako mohli odísť, inkasovalo ich vozidlo štyri zásahy z brokovnice. Obaja boli ťažko zranení, dezorientovaný Platt vystúpil a napadol revolverom agenta Mirellese, ktorý paľbu opätoval svojim revolverom kalibru .357 Magnum. Mirrelles zasiahol Platta trikrát a Matix dvakrát, opäť išlo o expanzné strely Silvertip. Platt ani teraz nepadol, pokračoval v paľbe a keď vystrieľal všetky náboje, niekoľkokrát stlačil spúšť svojho S & W naprázdno a potom sa potácal späť k autu, najskôr pre pušku. Mireless však ani posledným nábojom neminul a prestrelil mu zozadu hlavu. Platt bol mŕtvy okamžite, Matix zomrel o chvíľu neskôr. Päť agentov FBI počas boja vystrieľali 50 nábojov, pričom Platt utrpel dvanásť zranení a Matix šesť. Neskoršia pitva nepreukázala v ich krvi prítomnosť žiadnych omamných látok

Príklad 8: Jeden americký vojak bol v sprievode svojej ženy na parkovisku obkľúčený troma mladíkmi, ktorí chceli jeho peňaženku. Po odmietnutí jeden vytiahol nôž. Vojak okamžite vytasil armádnu štyridsaťpäťku a vpálil mu dve guľky do hrude. Potom sa ihneď otočil k zostávajúcim dvom. Keď za sebou začul zúfalý výkrik svojej ženy, ihneď sa znovu obrátil a ku svojej hrôze zbadal ako sa drží za brucho, z ktorého jej trčala rukoväť noža. Vedľa nej stál onen postrelený mladík, ktorý ju práve bodol. Vojak neváhal, vpálil mu do hrudníka ďalšie dve strely a zachytil svoju padajúce ženu. Kým jej poskytoval prvú pomoc, mladíci z miesta incidentu ušli. Vojak ihneď odviezol manželku do nemocnice, kde jej včasná operácia zachránila život. Keď vojak odchádzal z nemocnice, stretol onoho postreleného šestnásťročného útočníka, ktorý bol so štyrmi guľkami kalibru .45 ACP v hrudi aj teraz, niekoľko hodín po strete, stále mobilné a práve sa prichádzal nechať ošetriť.

449826Príklad 9: Viac než metrákový 35-ročný Larry Thompson, skombinoval metamfetamín a alkohol, načo napadol nožom svoju bývalú manželku. Tá na neho zo vzdialenosti okolo troch metrov vyprázdnila zásobník svojej pištole Browning HP 35. Z 15 nábojov 9mm Luger Larryho zasiahla dvanásťkrát. Náboje mali expanzívne strely Hornady s hmotnosťou 124 grainov (8,03 g). Larry stále stál, uprene sa na ňu díval a mával obrovským nožom v pravici. Až po niekoľkých predlhých sekundách sa začal postupne zosúva k zemi. Ďalších niekoľko sekúnd kľačal, až konečne svaly povolili a Larry Thompson bol definitívne mŕtvy. Jedenásť striel zasiahlo trup, pričom pitvou sa zistilo, že každá z týchto striel poškodila dôležité orgány jeho tela a spôsobila mu ťažké alebo dokonca smrteľné zranenia. Šesť striel spôsobilo úplný priestrel a päť zostalo tele. Dvanásta strela trafila Larryho nad ľavé oko, v tylový oblasti mal výstupný otvor priemer 5 cm.

Príklad 10: Jeden americký školák bol svojimi spolužiakmi často šikanovaný. Jedného dňa už túto šikanu neuniesol a otcovi doma odcudzil revolver kalibru .44 Magnum. Keď bol opäť konfrontovaný svojimi šikanujícími spolužiakmi, zbraň vytiahol a jedného z nich strelil do hrude. Zranený mladík spolu s ostatnými utiekol, potom si mobilným telefónom zavolal sanitku a počkal na ňu pri ceste sediac na obrubníku. Keď sanitka prišla, vstal a vyšiel jej v ústrety.

Myslím, že rada týchto prípadov dokladá, prečo som sa odhodlal k onomu odvážnemu tvrdenia o neexistencii zastavujúceho účinku. Najviac preukazný je asi príklad č 9 a tých 11 zásahov do trupu Larry Thompsona. Päť z oných 11 striel teda odovzdalo všetku energiu (teda celkovo nejakých 2500 J – v takom prípade sa energia sčíta. Je to rovnaké, ako keď do vás niekto vrazí ramenom, zavrávoráte a než opäť naberiete rovnováhu, vrazí do vás zase a to vás definitívne zrazí k zemi), šesť ďalších podstatnú časť svojej energie a napriek tomu nebol Thompson zrazený k zemi. Je možné namietať, že bol úplne pod vplyvom alkoholu a liekov (čo bol), ale to len znižuje prah bolesti a spôsob vnímania zranenia – nemôže ale poprieť fyzikálne zákony. Zásah človeka jednoducho neporazí, padne v dôsledku šoku alebo straty krvi, svalového šklbnutia atď, ale nie je zrazený k zemi. Zostáva teda, aby sme si vysvetlili, ako teda vlastne strela v tele pôsobí. Nabudúce….