Každý z Vás už viazal nejaký ten uzol. Minimálne na topánke. Ten topánkový uzol Vás naučil otec, či brat, keď ste mal 4-5 rokov. Je veľmi pravdepodobne, že s ním vydržíte pri viazaní topánok až do smrti. Ale môže nastať situácia, keď budete potrebovať uviazať naozaj pevný uzol a keďže ste sa ho nenaučil, tak nejako ten špagát na ktorom budete visieť Vy, alebo Váš syn, nejako zahrčkáte a budete prosiť bohov aby vydržal. Žiadny strach, tu ste u Stalkerov. My Vás to naučíme!
Čo musíte pri uzloch vedieť.
Každý Vami uviazaný uzol musí byť dokonale uviazaný, voľný koniec by mal byť cca. 10 x priemer lana, a voľné konce treba zaistiť poistným uzlom. A nezabúdajte, že každý uzol znižuje nosnosť lana až o 50%. A keďže jeden krát vidieť, je lepšie ako sto krát počuť, nebudeme uzly popisovať, ale prikladáme obrázky ktoré sú dúfam úplne jasné.
Prusíkov uzol.
Je to horolezecký uzol určený k previazaniu sa lanu pozdĺž ktorého sa máte pohybovať. Ako postupujete pozdĺž lana, uzol je volný a dovoľuje pohyb, ale v okamžiku zaťaženia/pádu/ sa uzol zatiahne, a trenie mu bráni v posunutí. Práve tento uzol nám dovoľuje aj postup po len smerom hore pomocou stupov na nohy. Nie je to rýchle, musíme rukami posúvať uzly, ale funkčné a môže sa to pri páde do lana hodiť.
[widgetkit id=8]
Lodný uzol, Talianský uzol, Munterova slučka
Horolezci ju používajú na istenie do karabín, pretože sa ľahko viaže, spoľahlivo držia aj pri zaťažení len jedného konca, po zatiahnutí ju možno ľahko rozviazať a ľahko skrátiť. Najjednoduchší zadrhávací uzol ľahko sa robí, môžeme nastaviť dĺžku lana bez vybratia z karabíny a aj po zaťažení, po vybratí z karabíny sa sám rozviaže. Je spoľahlivý len pri zaťažení, pri uvoľnení sa sám rozviaže.Pozor neviažeme ho na konci lana, alebo voľný koniec zaistiť poistným uzlom. Naučiť sa viazať aj jednou rukou!
[widgetkit id=6]
Vodcovský uzol
Jednoduchá slučka, vhodná na naviazanie na lano, naviazanie karabíny na konci lana, naviazanie dvoch lán .Ale je ho lepšie nahradiť nasledujúcim uzlom a to osmičkovým.
[widgetkit id=10]
Osmičkový uzol
Vždy spoľahlivý, nahrádza dračiu slučku. Snáď najpoužívanejší horolezecký uzol. Ťažšie sa rozväzuje, ak nám záleží na živote na konci zaistiť.
[widgetkit id=7]
Škótska spojka
Univerzálna spojka ktorá dokáže zviazať aj dva úplné rozdielne materiáli. Neničí laná, priviažete s ňou celtu ku paracordu alebo plachtu k lanu. Preverená rokmi a veľmi spoľahlivá.
[widgetkit id=9]
Hadia spojka, Krvavý uzol.
Spoľahlivý uzol na spojenie dvoch lán od rybárskeho vlasca, cez klavírnu strunu až po horolezecké lano.
[widgetkit id=3]
A ešte uvedieme uzly, ktoré nedoporučujeme pre viazanie uzlov na ktorých závisí život, ale sú bežne používane a pomerne jednoduché.
Dračia slučka, Bowline
Dračia slučka sa učila za pionierov, učí sa v skaute, učia sa ju deti. Je to základný uzol a v núdzi je ju možno použiť takmer všade. Ale….Znižuje pevnosť lana o 50%, pri dynamickom zaťažení sa rozvazuje. Pokiaľ niekde nájdete tvrdenie, že je to základný horolezecký uzol, tak je ten článok alebo kniha stará tak 30 rokov. Zahoďte ju, a pohľadajte niečo nové.
[widgetkit id=2]
Líščia slučka, Kotvový uzol, Jednoduchý prusík
Hodne známy uzol, používa sa na naviazanie sa na nejaký pevný predmet alebo hrubšie lano. Ľahko uviazateľný, použiť ale len ak sú oba konce namáhané rovnako.
[widgetkit id=4]
[widgetkit id=5]
Nabudúce si ukážeme pár info pre „núdzové“ horolezecké techniky.