Lekárnička IV– prírodná-Pľúcnik lekársky

plucnik1Takže podbeľ mame už doma a môže sa poobzerať po ďalšej bylinke z menom Pľúcnik lekársky.
Je to trváca bylinka, s celkom pekným kvietkom najprv ružovým, postupne fialovým až modrým nádychom. Vysoká 10-30 cm, drsne chlpatá, bielo škvrnité zelené lístky. Obľúbená včelami a čmeliakmi.

Rastie v lesoch a húštinách, na tmavým a vlhkých miestach z vápnitou pôdou.

plucnik-lekarskyZbierame kvitnúcu vňať a mladé škvrnité lístky, skoro na jar. Lístky je možné zbierať aj neskôr. Suší sa do 40°C. Pozor na zaparenie.
Droga pľúcnika obsahuje do 4% kyseliny kremičitej (vo vode rozpustnej i nerozpustnej forme), 6-10% trieslovín, sliz, saponín, minerálne látky (sodné, draselné a vápenaté soli), asi 1% alantoínu (derivát močoviny), fytosterín, sacharidy a cerylalkohol. Okrem toho aj malé množstvo necidov (pyrolizidínové alkaloidy).Chutí trosku ako hrášok.

Pôsobí protizápalovo, mierni kašeľ, mierne močopudný. Saponíny a sliz pôsobia mierne expektoračne, preto sa rastlina už tradične pridáva do expektoračných čajovín, pri zápaloch horných dýchacích ciest. Ich účinok potenciujú aj triesloviny, ktoré adstringentne pôsobia na sliznice úst, hltana, ako aj na sliznice tráviaceho traktu. Droga sa ordinuje pri dyspeptických ťažkostiach spojených s preháňaním, pri poškodeniach sliznice pažeráka a žalúdka, po užití koncentrovaného alkoholu, horúcich pokrmov a nápojov, alebo ako adjuvantný liek po prehltnutí kyselín či alkálií. Podporný vplyv alantoínu na regeneráciu sa vysvetľuje proliferačným vplyvom na povrchové výstelky. Osvedčuje sa aj pri vonkajšej aplikácii na defekty slizníc alebo kože. 

Pre mierny diuretický účinok, ktorý napomáhajú soli draslíka a rozpustnej kyseliny kremičitej, sa droga pridáva do diuretických čajovín. 
Droga nachádza zaujímavé uplatnenie v geriatrii pri liečbe dlhotrvajúcich pľúcnych ochorení starších ľudí. Nezanedbateľný je tiež jej vplyv na liečbu lymfatických uzlín. 

Lístky je možné použiť tiež ako šalát. Bylinka mimoriadne vhodná do čajových zmesi proti kašľu. Opäť ako vždy, nepreháňať z užívaním, maximálne 3 týždne, v čajoch 6. 

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes