Luk a šíp III.- Vybavenie

takedownSľúbili sme, že sa trošku povenujeme výbere vhodné nástroja na pre Stalkera. Tak poďme nato. Začneme tým najdôležitejším a to výberom luku.

samickZ predchádzajúcich častí už vieme, že najvhodnejší luk pre nás je moderný lovecký luk barebow a to luk zo skladacími ramenami "take down", vo veľkosti do 60 palcov. Luk v rozloženom stave ma cca 150 cm. Keď ho zložíme ma 1/3 dĺžky, asi 50 cm, čo bez problémov vložíme do vaku, alebo upevníme na MOLLE popruhy na ňom. Ja osobne ho dokážem prenášať aj v rozloženom stave zasunutý za bočné vrecku na vaku. Chce to len trochu viac pozornosti pri presune v lese, ale dá sa to naučiť aby ma neobmedzoval. Na druhej strane vaku mám tulec. Pokiaľ si vyriešite tento problém prenášania luku, je možné použiť aj krátky 60 palcový reflexný luk. Musím sa priznať, že momentálne po podobnom poškuľujem aj ja, nakoľko sú na trhu nádherne kúsky napr. od famózneho výrobcu Tomáša Hanuša.
arniČo sa týka cien takýchto lukov, začínajú niekde okolo 100 € a končia v niekoľkých tisícoch. Samozrejme kupovať luk za 500 €, pokiaľ sa nebudete venovať lukostreľba súťažne, aby nám visel na stene je blbosť. V súčastnosti nie je problém zohnať na slovensku slušné kórejské (SAMICK), či talianske (RAGIM) take-down luky, za rozumne peniaze do 200 €. To sa samozrejme bavíme o nových lukoch, na inzerát sa dajú kúpiť v ešte rozumnejších cenách. Rozdiel medzi lacným a drahým lukom je ako inak v technológií. Drahší luk (napr. HOYT) ma pri rovnakej veľkosti a rovnakej libráží rýchlejšie ramená a tým udelí samozrejme šípu väčšiu rýchlosť. A keďže fyzika nepustí, tak pri zhodnej váhe šípu udelí väčšiu dopadovú energiu a o to nám samozrejme ide.

Nepovedali sme si 2 dôležité veci. Moderné luky sa delia na ľavé a práve. Nedajú sa používať naopak pre vybratie na uloženie šípu. Šíp na týchto lukoch uložený hodne blízko geometrickému stredu luku, čo má výrazný vplyv na jeho presnosť. No a tá druhá vec je sila luku. Na to aby sme sa naučili strieľať a aby si telo zvyklo na neprirodzené pohyby pri streľbe, je vhodné začať z lukom slabším a postupne prejsť na luk silnejší. Dospelý chlap môže smelo začať z cca 30 lb lukom a pridávať podľa toho ako sa cíti. Ženy a deti v pohode z 20 lb. Jedna lb je cca ½ kg.hoyt Treba si ale uvedomiť opäť 2 veci. Loviť menej ako 35-40 lb lukom je podľa mňa hazard. Šíp síce na vzdialenosť tých 30 metrov doletí aj s lukom slabším ale nemusí mať dostatočnú energiu na zabitie. Takže je pred vami diléma či kúpiť slabší luk, natrénovať si to a potom kúpiť druhý silnejší a kvalitnejší, alebo sa rovno začať trápiť zo silnejším.

Ešte si treba uvedomiť, že príliš silný luk Vás bude obmedzovať pri trénigu. Jednoducho ho 100x nenatiahnete, a budete si ničiť kĺby a chrbticu. A ten kto si má aspoň elementárnu predstavivosť si dokáže predstaviť čo sa stane keď Vám pri tvári praskne pri plnom náťahu lacný nekvalitný luk...

nanoOK. Luk už máme. Teraz potrebujeme šípi. A potrebujeme ich veľa. Začnete z 12 kúskami a do roka ich miniete odhadom 30-50. A cena šípu začína niekde pri 3 € a končí snáď pri 30 € za 1ks! A čo máme vlastne na výber? Drevo, dural a karbón. Drevo je vhodné pre začiatok a prvé strácanie šípov :-), a postupne určite prejdete na dural a karbón. Drevo a laminát sa ľahko láme, dural sa ohýba a karbón štiepi. Takže s tou životnosťou šípov je to na draka a 6 ks Vám určite stačiť nebude. Výber vhodného šípu pre Vás luk je určitá alchýmia, vedú sa o tom na fórach dlhé diskusie o spine, materiále, type, váhe, či výrobcovi a výsledok nemusí byť isty. Jednotucho na to musíte prísť sami. Určite budete potrebovať náhradné letky, hroty, končeky, či lepičku krídel na šíp.

Kam zo šípmi? Do tulca samozrejme. V podstate poznáme dva typy. Športové a tradičné. Športové nás nezaujímajú, s nimi po lese behať nemôžete. A z tradičných tulcov, určite typ s nosením na chrbát a nie je bok. Treba si vymyslieť, ako pripevníte na vak, tak aby ste dosiahli v pohode na šípi a zároveň ich z neho nepostrácali.


tulecV podstate by sme mohli skončiť a základnú výbavu máte. Ale budete určite potrebovať ešte dva chrániče. Na prednú ruku držiacu luk a prsty držiace tetivu. Na predlaktie chránič určite oceníte, alebo si postupne budete musieť zvyknúť na modročiernu farbu predlaktia od podliatin. Chránič na prsty je možné vymeniť za strelecké rukavice, ale určite im výrazne skrátite životnosť.

A čo ďalej? Pevnú ruku, ostré oko a trpezlivosť. Zo začiatku to pôjde ťažko, ale keď vytrváte bude odmenený. Lukostreľba je okrem parádnej prípravy pre stalkera nádherný šport, a určite Vám prinesie veľa zážitkov či už vo fyzickej alebo duševnej sfére.  

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes