Puzdro na nôž z brezy.

P4210188Pre rokmi sa mi stala v lese nemilá vec. Roztrhol som puzdro na nôž. Predieral som sa nejakým húštím a zachytil som puzdrom o krík. Jednoducho potiahol a puzdro bolo v ťahu. Zrejme nepatrilo k tým kvalitnejším, ale to je celkom jedno, že...  Dodnes si pamätám, ako som nad tým nožom v ruke rozmýšľal, že reku teraz s tebou čo kamarát. Držať ho po zvyšok dňa v ruke blbosť, dať ho do bagla tiež nič moc, predsa len by mal byť po ruke,  do topánky by ho pchal iba EMO nadšenec.

Nakoniec skončil niekde v bunde, ktorá si to logicky celkom slušne odskákala a pred každým ťažším krokom išiel nôž do ruky, vraj sa s prepichnutým pľúcnym lalokom ťažšie kráča. Proste a jednoducho nebolo to príjemne. Riešenie je samozrejme mať nože dva, pokazený do vaku, dobrý na opasok. Ale máme pre Vás návod ako si poradiť aj inak.

Štandardným materiálom na výrobu puzdra je samozrejme koža. No napríklad v Škandinávii to bola od nepamäti práve brezová kôra.

Ako prvé treba vyrobil pošvu pre čepeľ z dreva. Vďaka tomuto bude kôra chránená pred neželaným prerezaním zvnútra.Tento krok je možné v núdzi vynechať a miesto neho vložit do púzdra ďaľší kúsok kôry.P4210048

Do jednej z doštičiek špičkou noža vyhĺbiť miesto pre čepeľ tak, aby nezáležalo na ktorú stranu bude smerovať ostrie noža pri vkladaní do puzdra.

P4210050

Polovice napevno zlepiť dohromady lepidlom. Nebol by žiaden problém ponechať to bez lepidla a len ich riadne stiahnuť kôrou, ale keď môžeme puzdro vylepšiť, tak prečo nie? Tým pádom bude podstatne pevnejšie a vydrží dlhšie.

P4210052

Vo fáze dlabania, je dôležité vydlabať slot pre čepeľ presne. Správne by mal nôž držať v puzdre aj po prevrátení a potrasení.

P4210062

Nasleduje ovinutie drevenej časti kôrou. V pohode postačia 3 dlhé pásy kvalitnej kôry.

P4210072

Prvým krokom, je zložiť hlavný pás týmto spôsobom. Jedným uškom bude prechádzať opasok a druhé, menšie bude zľahka pritláčať na rúčku noža.

P4210076

Pomocou dvoch tenších pásikov urobiť hlavný výplet. Pred pletením zvýši namočenie do vody flexibilitu kôry.

P4210078

Začiatok treba vsunúť medzi vrstvy kôry pod určitým uhlom, aby sa dalo špirálovite vypletať smerom dohora.

P4210079

Je to akoby ste plietli košík, na jednej strane ide výplet vnútrom a na druhej vonkajškom. Každým úsekom vyššie je to zase opačne až kým nedosiahnete požadovanú výšku. Zvyšok stačí jednoducho odstrihnúť a kto chce môže ho zaistiť lepidlom. No kôra vďaka svojím protišmykovým vlastnostiam veľmi dobre drží aj bez lepidla, stačí ju dobre utiahnuť.
P4210120

Hotové púzdro...
P4210188

Neverili by ste, aké je pevné a odolné. Stratili, alebo poškodili ste svoje puzdro na nôž? Žiadny problém. Teraz už budete vedieť, ako si vyrobiť kvalitné puzdro z prírodných materiálov.

Zdroj foto a navod: S láskavým dovolením http://skwbushcraft.wordpress.com

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes