Urban Stalker EDC

batohNiekoľko krát sme boli oslovení s požiadavkou o zostavenie základného EDC, Go home Bagu  či BOBu. No a v slabej chvíľke sme to aj prisľúbili a týmto postom sľub plníme. Takže v princípe budeme vychádzať z toho , čo po vreckách a po ruksakoch nosíme štandardne my alebo čo by sme nosiť chceli.

 

Zostavíme niečo, čo sa dá denne nosiť zo sebou bez toho aby Vám to zničilo chrbticu, bez toho aby ste vyzerali ako pošuk čo sa vrátil z Álp zo žulou v ruke a ešte nebol doma, či G.I.Joe pred odchodom na svoju 85-tú misiu do Sýrie. Máme šťastie, móda nám praje takže ľahký military štýl je OK, nebudeme vyčnievať. Zistite, že to vôbec nie je lacná záležitosť takže vždy uvediem aspoň dve alternatívy. Priemernú, čo neurazí a poslúži a kvalitnú, ale patrične drahšiu. Náš výber bude komentovaný a pokúsime sa vysvetliť prečo práve tá ktorá voľba.

1., Ruksak
Začneme atypicky, voľbou ruksaku. V princípe je to hlúposť, začať báglom a hádzať do neho čo príde pod ruku.  Ale mi vieme čo chceme, tak snáď nám bude odpustené.
To čo potrebujem je malý batoh o objeme cca.30 litrov. Kto bol na vojne a musel vláčiť malú poľnú plus sapík, sumku so zásobníkmi a k tomu masku, vie o čom vravím. Všetky messenger bagy, taktické  tašky, brašne k notebookom a podobné veci sú blbosť.  Pri trochu zrýchlenom presune sa z nich stane pekelný nástroj určený na mučenie Vášho tela. Malý ruksak je ideálna voľba.

BATOH ASSAULT MALÝ GREEN v cene 35,48€
BATOH BERGHAUS MUNRO 30 v cene 104 €.

To prvé je slušná kopia. Mne osobne slúži už 3 roky denno-denného nosenia mojich veci. Do prace, do hôr, na strelnicu. Slúži, drží, spokojnosť.

No a Berghaus je Berghaus.  Svetová army špička. A samozrejme 3-násobná cena, bohužiaľ.

14002001

2., Nôž

Čo povedať. Nôž je absolútny základ. Máme celkom slušný priestor pre výber, takže poďme na to.
Minimum čo požadujem od noža pre náš EDC spĺňa GLOCK  79. Vojenský poľný nôž , pevný pružný s tvrdosťou cca 55 HRC. Takmer 30cm kúsok poctivej ocele. Jediná nevýhoda je, že sa oň treba trošku starať nakoľko oceľ nie je nehrdzavejúca. Ale za 28€ to stojí zato.
Pre niekoho je to možno veľký kus , takže variant by mohol byť LightMyFire Swedish Fireknife. Cena 32 €. Spojenie parádneho noža od švédskej firmy MORA a  kresadla LightMyFire.
No a tretia možnosť je Kizlyar Korshun. Kus parádnej ruskej oceli. Silný, agresívny s púzdrom z ABS a vlastným identifikačným číslom. Korshun je vojenským nožom s neuveriteľne vynikajúcou manipulovateľnosťou a priebojnosťou. Vzhľadom k jeho vysokej pevnosti, muli-účelovej geometrii ostria a vynikajúcim sekacím kvalitám je predurčený na najťažšie úlohy. Cena tomu bohužiaľ zodpovedá. 135 €.

Chybu nespravíte ani s jedným. 

glock field knives olive sand black no saw spine

Ak sa Vám zdá, že nám chýba nôž typu EDC ako uvádza každý správny web o prežití, my to beriem trošku inak. Tu je celý článok o výbere noža. A navyše, EDC nôž patrí do vrecka nie do batohu!

3., Svetlo

Bez svetla to nejde a keď sa to posere je tma vždy. V tomto prípade potrebujete svetla dve. Jedná vec je mala čelovka. Nič extra, žiadny brutal výkon. Jedine na čom treba trvať je možnosť červeného svetla. Červená je farba, zodpovedajúca najnižším frekvenciám, ktoré dokáže oko vnímať. Pri pozretí do mapy si nerozbijete nočné videnie, a červena je oveľa horšie viditeľná z diaľky. A v normálnom použití čelovky, skúste jednou rukou umyť riad, otvoriť konzervu alebo čo , keď máte v druhej baterku. Takže Čelovka 2+1 LED za smiešnych 6€.
Je pravda že si s ňou posvietite tak 5 metrov pod nohy, ale je to svetlo do interiéru alebo na posvietenie pod nohy. No a druha baterka je niečo ako NexTotch 3AAA Vysoký výkon, 150 lumenov výdrž 93 hodín na AAA baterky. A cena 55€.
Určite aj pár chemických svetiel, je to lacné a môže sa to zisť. 1Ks 1€

celovka1

4., Oheň

Klasika, 2 obyčajné BIC zapaľovače. Na tom nie je čo pokaziť. ZIPPO a podobne kúsky sa neoplatia, benzín z nich časom vyprchá. Pokiaľ ste v bode 2., vybrali nôž s kresadlom  LightMyFire Swedish Fireknife, tak kresadlo neriešite. A pokiaľ nie , tak potom určite švédske armádne kresadlo Light my fire za 11€. Oheň môže byť naozaj zásadnou vecou v prípade núdze.

lmf

5., Multitool

Kto by nepoznal McGyvera. Je to klasika. Multifunkčný kus výbavy. Je to výnimka, keď volíme niečo takéto all in one. Ale toto je osvedčené, funguje to. Na trhu je nepreberné množstvo multitoolov, takže náč výber je obrovsky. My sme pre Vás vybrali toto. Absolutna klasika McGyvera Victorinox Outrider v cene 43€. Tento kúsok už niekoľko rokov vlastním a používam aj ja. No a military variant multitoolu je jednoznačne Letherman. Letherman Surge v armádnej čiernej verzii za 140€.

outrider

6., Okuliare

Ak nie ste zvyknutý na slnečné okuliare, mám pre Vás zlú správu. Zvyknite si. Bez očí ste stratený. Ochrana zraku je aj v prepperských kruhoch šialene podceňovaná  a je to zle. My Vám ponúkame strelecké okuliare s UV filtrom a certifikátom balistickej odolnosti od firmy Blueye. Na výber klasicke strelecké brýle Blueye Jagger za 70€ alebo taktické okuliare Blueye Granite Misiion za 83€.

jager1

7., Rukavice

Platí presne to iste, čo pri bode 7. Doslova. Oči a ruky sú pre Vaše prežitie zásadne. Všimnite , že nikdy neuvidíte vojaka modernej armády bez okuliarov a rukavíc. Ponúkame rukavice, ktoré nosia oni. Majú to vyskúšané vo všetkých možných scénaroch a funguje im to. A nám to bude tiež. Mechanix Originál za 24€ alebo military Mechanix M-pact 2 za 36€.

covert

8., Voda

Prvá a zásadná vec. Vždy so sebou majte nejakú vodu. Petka mineralky. Nič viac nič menej. A tá druhá je filter na vodu. Venovali sme osvete ohľadom filtrom veľa miesta a ponúkame špičkové riešenie v podobe filtra Sawyer SP-128 mini za naozaj slušnú sumu 44€.

27905 865 vyrp14 69804

9., Vysielačka

Spojenie bez telefónu je problém. A pri telefónoch sme závisly od štátu, od operátora. Nemáme na to žiadny dosah. Je viac ako dobré, mať niečo v zálohe pre  spojenie s rodinou keď sa náhodou sieť rozhodne s nami nespolupracovať. V ponuke je opäť šialené množstvo typov a vybrať si správne nemusí byť práve jednoduché. My ponúkame výrobky svetovej značky INTEK. Intek MT5050 za 60€ ale ak ste znalý a viete čo chcete tak Intek KT980HP za 95€.

mt 5050

10., Lekárnička

Toto je jednoduché. Pokiaľ nie ste zdravotník, nezaujímate sa o TCCC alebo ste neabsolvovali kurzy taktickej prvej pomoci, je Vám v podstate všetko okrem klasickej auto lekárničky zbytočne. Klasika za cca. 10-15€ ako v ktorej lekárni..

Z hľadiska prepperstva, survivalu, stalkerstva či ako to chcete nazvať vždy riešime 7 základných veci.

  1. Oheň
  2. Prístrešie
  3. Voda
  4. Jedlo
  5. Komunikácia
  6. Hygiena a prvá pomoc
  7. Obrana

Nie nutne v tomto poradí, záleží na situácií. Pokiaľ sa bavíme  o EDC sú primárne body 1,3,5,6 a 7. No stan, spacák a tarp do EDC nezbalíme a čo sa týka jedla, tak pár energetických tyčiniek postačí. A bod 7? To je len a len na Vás. Opakujem to čo stále, spravte si zbrojný preukaz a kúpte niečo na 9mm včielky. 

Možno Vás zaujíma ako to vyzerá cele pokope. No asi takto.

edc1 

Aby Vás to nemýlilo, nenosím toľko nožov J . Veľký nôž vymieňam podľa potreby, ale 90% času v mojom EDC trávi Glock.

No a takto to vyzerá zbalené, veci položené mimo musia byť poruke, tak do EDC nepatria. Nože kukri, finka a Kizlyar sa v EDC niekedy nachadzajú a niekedy nie.

edc2

No celková váha takéhoto EDC Stalker  je na obrazku, cca. 6kg./je tam este aj par veci navyše, čo na obrázkoch nie sú.

S tým čo je popísane vyššie , sa to zhoduje na 95%. Moje EDC mi v podstate slúži asi 3 roky. Sem tam vymením niečo čo sa opotrebuje alebo z môjho pohľadu morálne zastará. 

OK. Sme v podstate na konci. Ak sa Vám zdá, že v našom výpočet chýba hromada veci od ďalekohľadu, cez kompas až po háčiky na ryby máte pravdu. Ale to je už na Vás. Tento náš set Vám dá aspoň šancu. 

Ak Vás takýto set zaujal , objednať si ho môžete u nás tu.

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes