Nôž Glock FM78 - minirecenzia

glock6Glock je v prepperských a stalkerských kruhoch tak často diskutovanou témou, že o ňom hovorí pomaly už aj moja babka. Ide o nôž od firmy, ktorá vyrába strelné zbrane (určite všetci poznáte pištole Glock). Ale nôž už vyrábala predtým ako začala s pištoľami. Vyrába sa v troch farebných vyhotoveniach a v dvoch verziách – Glock 78 a Glock 81. 81-ka je to isté čo 78, ibaže obsahuje na chrbte viac-menej dekoratívnu pílku. Za +/- 30€ si môžete zadovážiť kus kvalitnej ocele. Poďme sa mu teda pozrieť na tie dekorativne zúboky. 

Prvý pohľad

Veľmi som chcel nôž čiernej farby, ale v shope sme už mali iba s pílkou. Rozmýšľal som, že si teda tie dva eura priplatím, no keď som ju videl, rozhodol som sa pre olivovo-zelenú verziu 78, teda bez pílky. Čepeľ noža je však čierna v každom farebnom vyhotovení.
glock1

Glock sa dodáva v plastovom puzdre s dosť dobre vyhotovenou poistkou, preto sa nestane, že v kritickej chvíli si na opasku nájdete prázdne puzdro a nôž budete hľadať po celom lese. Poistka dobre drží, avšak kvôli nej nie je tasenie noža také samozrejme ako pri iných nožoch. Proste to chce prax, kým sa naučíte Glocka tasiť jednou rukou.

glock2


Samotné puzdro, hoci nevyzerá dvakrát sexy, je z kvalitného plastu. Niekde na Youtube som narazil na crash-test video, kde toto puzdro v rámci testovania ohli tak, že sa jeho dva konce dotkli. Žiadne praskanie a lámanie plastov sa nekonalo! Pútko na opasok je špeciálne v tom, že sa dá navliecť aj bez toho, aby sme opasok museli dávať dole. Ohybný plast stačí potlačiť do strany a potom zaraziť do zarážky.

glock3

Z rovnakého plastu je tvorená aj rukoväť, ktorá je vypuklo tvarovaná. Jej výhodou je, že sa nevyšmykne ani za mokra. Môžete teda s mokrými rukami šermovať okolo seba, akoby sa nechumelilo, žiadne nebezpečenstvo vyšmyknutia a skončenia v hlave kamaráta neexistuje.

glock4

Hlava rukoväte obsahuje zarážku, a pod ňou je dutina mimo iné určene práve na uchytenie noža na Steyer AUG . Sú tam ešte dve dierky, ktoré sú umiestnené zboku hlavy rukoväte oproti sebe. Kto preferuje paracord na nožoch , má možnosť sa realizovať.
Hmotnosť noža je 200 gramov a puzdro váži 40 gramov, dokopy menej ako štvrť kila.

Čepeľ noža

Po vybratí z puzdra sa na nás vyrúti 16,5cm kvalitne opracovanej ocele, s hrúbkou pol centimetra. To naznačuje, do akých podmienok je Glock určený. Oceľ 1095 je vcelku jednoduchá, má dobrú húževnatosť, drží ostrie ale podlieha korózii. Oceľ 1095, ktorú používa aj napr. Firma Ka-Bar s čiernym povlakom obsahuje 0,95% C a 0,4% Mn. Povrch čepele je upravený fosfátovaním a je na ňom nanesená antireflexná farba, ktorá sa však po čase zošúcha.Oceľ SAE 1095 sa bežne používa ako pružinová, má vysokú odolnosť proti nárazu a pružnosť, ale nízku odolnosť proti korózii.

glock5


Čepeľ je od výroby skoro dobre nabrúsená, chlpy síce neholí, ale pár ťahov po kameni to spraví. Malou nevýhodou je, že samotné ostrie končí asi 1,5cm pred záštitou, čo robí Glocka nevhodným nástrojom na malé činnosti. Glock však nie je určený na šúpanie zemiakov, čistenie hríbov, ani na porciovanie chytených rýb. Tesne pred záštitou je tiež vylisovaný nápis MADE IN AUSTRIA, potom značka GLOCK a vzor 78. Netreba sa však báť, Glock do poistky zapadne z obidvoch strán.

glock6

Využitie

Glock bol pôvodne bajonet. Kvôli robustnej čepeli je určený najmä na špinavú robotu. Youtube je plné videí, kde fanatici ukazujú, ako sa s Glockom dá prerezať cez pletivový plot, ako sa dá doslova vyrezať von z auta, vypáčiť dvere, ... V bežnom živote Glock môžeme veselo upotrebiť na ťažké práce, napríklad sa s ním dá sekať drevo, batoning je jeho druhé meno, falošné ostrie dobre hádže iskry z kresadla, vieme s ním rezať aj drôty, vykosťovať úlovky, dokonca patrí medzi obľúbené nože na vrhanie.

glock8


Zhrnutie

+++
Robustná čepeľ, ktorá zvláda ťažkú prácu
Tvrdá a kvalitná oceľ
Prípustná hmotnosť
Puzdro a rukoväť z kvalitného a odolného plastu
Poistka
Možnosť pripnúť priamo na opasok na tele
Cena - u nas v shope 28€
---
Oceľ chytá líšku
Nie príliš sexy vzhľad/ subjektívne/ , je to armádny nôž
Antireflexná farba čepele sa po čase zoderie

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes