Test filtra SAWYER Point One

27905 865  vyrp11 69807Zdar Stalkeri.  Dnes máme pre vás test a pár spresňujúcich info o filtroch SAWYER Point One. Keďže som tvor nedôverujúci a neverím ani sám sebe, rozhodol som, že spravím poriadny test tohto filtra. Sám ho vlastním, a prekvapujúco veľa z Vás dalo na moju radu a zabezpečili ste si ho pre seba a svoje rodiny. /Čo je úplne super, napĺňa ma to hrdosťou na tým , že čítate čo píšem, ale hlavne že nad tým rozmýšľate./ No a aby som mal srdce na mieste, že naozaj doporučujem niečo kvalitné, dohodol som sa sám zo sebou, že nebudem veriť firemným prospektom a otestujem ho poriadne.

 

No ale ušil som si na seba celkom veľký kabát. Ako mám otestovať filter? Tečie z neho niečo? Áno tečie. Je to čistejšie ako pred filtráciu? No áno je, viditeľne filter spravil z vody kalnej víno. Dobre, dobre, spravil z nej vodu priezračnú, teda aspoň opticky . No a tu som v podstate skončil. Vypil som filtrovanú vodu z potoka a čakal na výsledok. Dopadlo to fajn, nestal som sa okupantom domáceho hygienického zariadenie na dlhšiu dobu, nepociťoval som žiadnu ujmu na zdraví. Ale je toto výsledok na základe ktorého môžem povedať , že super , filter je parádny a doporučuje ho 10 z 8 Stalkerov? Asi ťažko , že.

Takže som musel na to použiť sofistikovanejšiu metódu. No a tá metóda sa volá telefón. Zavolal som kamarátke, ktorá pracuje na hygiene v okresnom meste našej milovanej gubernie, vysvetlil čo mám vlastne za problém a spýtal sa ako sa to robí. A riešenie bolo na svete. Dodám vodu pred a po filtrácií a regionálny úrad verejného zdravotníctva SR mi spraví testy, čo v tej vode žilo pred filtráciu a čo po filtrácií.  No a tak som nachystal PET fľašky od minerálky a pri najbližšom stretnutí som sa priamo spýtal, že či teda môžem tu vodu na tie testy doniesť. No a nasledovalo čo? Hurónsky smiech a ťukanie na čelo. Bolo mi jasne a stručne vysvetlené, že som primitív a nevzdelanec a že sa to takto spraviť a dá, ale že tie výsledky mi môže rovno nadiktovať lebo to vyjde narovnako, teda úplne naprd. No aby som to skrátil. Bude to trvať asi 10 dni a stojí to cca.160 ríšskych euro peňazí. No čo už, veda si žiada obete, rodina nebude mať mesiac mäso a ja teda nekúpim ďalších 500 Lugrov ako som si plánoval.  Boli mi dodané dve laboratórne  sklenené dózy z označením a pečaťou, kedy a kde boli sterilizované! Otvoriť a naplniť som ich smel len tesne pre naplnením vodu filtrovanou a nefiltrovanou. Keď sa nad tým človek zamyslí ma to logiku , že. Samozrejme som ani takúto jednoduchú operáciu nezvládol uspokojivo. Na odber vzoriek je nutné mať chirurgické rukavice a nedovoliť kontamináciu dóz v nijakom prípade. A vodu treba držať v jej odobratej teplote a doručiť ju do hodiny na testy. Čom som pochopiteľne z časti nezvládol. Na rukavice som zabudol a sklenený vrchnák som položil na mokrý kameň a pravdepodobne ho tým kontaminoval. K tomu sa dostanem ale neskôr. Teraz si povedzme , čo som vlastne na tej vode dal testovať.

Mechanický filter ako taký , je určený na odfiltrovanie pevných látok/ živých aj neživých/ z vody. Že odfiltruje bahno, vetvičky a štandardný bordel a zákal vieme overiť pohľadom na filtrovanú vodu. Čo overiť pohľadom nevieme, je to čo tam ďalej žije. No a na to sú tie testy. Biologické a mikrobiologické. A či veríte alebo nie, máme aj na takúto vec nejaký ten zákon, či vlastne nariadenie vlády našej milovanej džamahírie.

Pri sledovaní mikrobiologickej kvality vody postupujeme podľa platného Nariadenia vlády SR č. 354 zo dňa 10. 5. 2006 ktorým sa ustanovujú požiadavky na pitnú vodu a kontrolu kvality pitnej vody. Mikrobiologické požiadavky na kvalitu vody určenú pre individuálne zásobovanie musia spĺňať nasledovné parametre:
Koliformné baktérie 0 KTJ v 10 ml
Escherichia coli 0 KTJ v 10 ml
Črevné enterokoky 0 KTJ v 10 ml
Kultivovateľné baktérie pri 36 st.C 100 KTJ v 1 ml
Kultivovateľné baktérie pri 22 st.C 500 KTJ v 1 ml


Na otázku, čo presne môžu znamenať a spôsobovať mezofily (v súčasnosti sa už používa označenie kultivovateľné mikroorganizmy pri 36 st.C), je možné odpovedať tak, že táto skupina baktérií patrí medzi indikátory všeobecného znečistenia. Sú to mikroorganizmy bežne sa vyskytujúce vo všetkých typoch vodného prostredia, z hygienického hľadiska sa im nepripisuje taký veľký význam ako indikátorom fekálneho znečistenia (koliformné baktérie, Escherichia coli, črevné enterokoky), riziko, že sa medzi nimi vyskytujú patogénne mikroorganizmy je veľmi nízke. Ich zvýšený počet signalizuje znečistenie vodného zdroja z vonkajšieho prostredia. Pokiaľ dôjde k zvýšeniu len u jednej zo sledovaných skupín, je veľmi pravdepodobné, že sa jedná o náhodnú kontamináciu. / Áno , toto sa mi pravdepodobne stalo, keď som kontaminoval vrchnák od sterilnej nádoby položením na mokrý kameň pri vode./ Koliformné baktérie vo vode už predstavujú riziko pre užívateľov a ich opakovaný výskyt poukazuje na sústavné znečisťovanie studničnej vody.

No a tak som teda zobral sklo a vliezol do rieky pretekajúcej naším malým mestom. Do rieky som vliezol na spodnom toku, t.j. po pretečení celého mesta, ale ešte pred čističkou vôd. Hladina bolo po intenzívnych dažďoch zdvihnutá, farba vody na pohľad hodne zakalená. Tesne nad odberom po prúde rieky bol kŕdeľ kačiek divých. Pre môj pokus ideálne prostredie, pravdepodobne aj z kačacím trusom. Odpečatím prvú nádobu, naberiem vodu zatvorím nádobu, označím vopred nachystaným štítkom. Áno mám aj svetlé chvíľky, skrátka som dobrý. No a teraz naberiem vodu do skladacej fľašky pre filter, napojím filter a vyberiem druhú sklenenú nádobu. Položím nádobu na skalu a v tej chvíli mi zvoní telefón. V pravej ruke držím filter, v ľavej telefón a snažím sa vysvetliť kamarátke ktorá čaká s prenosnou chladničkou, že áno za 5 minút som aj zo vzorkami u nej tak ako som sľúbil. Ľavým plecom si pridržiavam telefón, ľavou rukou odváram zapečatenú nádobu, v pravej stále držím filter a stojím na jednej nohe na brehu a druhou sa snažím nedostúpiť do rieky. A v tejto chvíli to nezvládam a kontaminujem ten blbý vrchnák a ukladám ho na skalu. Prefiltrujem vodu do nádoby, zbalím veci šťastný že telefón neskočil z pleca do rieky, ignorujúc divné pohľady okoloidúcich z filtrom v zuboch a dvoma nádobami skáčem do auta odovzdať úlovok do odborných rúk.

 A za 10 dní mám v rukách Protokol o skúškach z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. A teraz pravdepodobne očakávate pdf dokument toho protokolu. Bohužiaľ v protokole je hneď na prvej strane napísané: Protokol nesmie byť použitý na propagačné a publikačné účely.   Nie som si istý ako by mohlo byť hodnotené jeho zverejnenie na tomto webe, keďže sa v našom eshope nachádza filter z ktorého je protokol robený. Teda asi viem , a preto ho zverejniť nemôžem. Čo ale uvediem sú výsledky z neho. Pre každého , kto by mal záujem , protokol vlastním a mile rád ho dám prečítať komukoľvek kto o to prejaví interes.

Vysledky:

VODA NEFILTROVANA:

Mikrobiológia

Ukazovateľ

Jednotka

Výsledok

Norma

Skušobná medóda

Kultivovateľné baktérie pri 36 st.

KTJ/ 1 ml 

600 

100

STN EN ISO 6222

Kultivovateľné baktérie pri 22 st.

KTJ/ 1 ml 

600 

500

STN EN ISO 6222

Koliformné baktérie

KTJ/ 10 ml 

150

0

STN EN ISO 9308-1

Escherichia coli

KTJ/ 10 ml 

150

0

STN EN ISO 9308-1

Črevné enterokoky

KTJ/ 10 ml 

150

0

STN EN ISO 7899-2


Čo z toho vyplýva? Všetky normy prekročené, voda je proste hygienicky závadná. V rieke pláva celkom slušná polievka rôznych malých breberiek a vypitie takejto vody by nám zabezpečilo minimálne nepríjemnú hnačku, a v horšom prípade poriadnu dyzentériu. Až som osobne celkom prekvapený, cele roky som sa ako decko v tej rieke čľapotal a všetci ju pokladáme za mimoriadne čistú.

VODA FILTROVANÁ

Mikrobiológia

Ukazovateľ

Jednotka

Výsledok

Norma

Skušobná medóda

Kultivovateľné baktérie pri 36 st.

KTJ/ 1 ml 

35 

100

STN EN ISO 6222

Kultivovateľné baktérie pri 22 st.

KTJ/ 1 ml 

0

500

STN EN ISO 6222

Koliformné baktérie

KTJ/ 10 ml 

0

0

STN EN ISO 9308-1

Escherichia coli

KTJ/ 10 ml 

0

0

STN EN ISO 9308-1

Črevné enterokoky

KTJ/ 10 ml 

0

0

STN EN ISO 7899-2

 

Biológia

Keď už to tam mali, tak som dal spraviť aj biologický nález nech vieme či tam niečo predsa len ešte nežije.

Ukazovateľ

Jednotka

Výsledok

Norma

Skušobná medóda

Abiosestón

10

STN 757712

Železité a mangánové baktérie

0

10

STN 757711

Bezfarebné bičíkovce

Jedince/ml 

0

50

STN 757711

Živé organizmy

Jedince/ml 

0

0

STN 757711

Mŕtve organizmy

Jedince/ml 

0

30

STN 757711

Vláknité organizmy

Jedince/ml 

0

0

STN 757711

Mikromycety stanoviteľné mikroskopicky

Jedince/ml 

0

0

STN 757711

Podotýkam, že všetky testy ako aj laboratórium sú akreditované!
Výsledok? Úplná paráda. Filter pracuje presne tak ako sľuboval výrobca. Úspešné odfiltroval čo mal a výsledný produkt je čistá , nezávadná pitná voda. 

Som spokojný, filter sa osvedčil. Na hygiene boli vcelku hodne prekvapený , že takútu filtráciu dokázal mechanický filter bez použitia chémie. Dokonca som bol dotázaný , že či je to filter jednorázový! No ane, je. Jednorázovo na 300.000 litrov :-) Bol som upozornený, že by bolo vhodne cca. po roku testy zopakovat, že či vo filtri nežije niečo svojím vlastným životom. Takže sa o rok pokúsim spraviť tento test ešte raz auvidíme ako to skončí. Zatiaľ môžem tento filter s kľudným svedomím ďaľej doporučiť Vám všetkým. Podľa mojho najlepšieho vedomia a svedomia filter pracuje tak ako ma a ja osoben som z neho nadšený.

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes