Vodné filtre Sawyer.

27905 865  vyrp11 69807Pre časom sme sa trochu venovali problematike získavania vody v našich podmienkach. Jednoznačne víťazne z nášho prieskumu vyšli obyčajne tabletky na úpravu vody typu AQUASTERIL TRAMP. A povedzme si otvorene, žiadny z filtrov na vodu z tohto nášho prieskumu nedopadol nejako extra dobre.

 

Tento krát ale máme pre Vás novinku. Geniálne filtre SAWYER, ktoré nás presvedčili o svojich kvalitách a zohnali sme ich pre Vás od oficiálneho výhradného zástupcu pre Slovensko a Čechy .
Takže, čo nás vlastne tak presvedčilo? Poďme si to prebrať. Netreba to brať ako PR článok, nie sme za to platený, ale myslíme si že tieto filtre sú naozaj kvalitné,  spĺňajú naše požiadavky a zaslúžia si vlastný článoček, podobný ako sme venovali oblečeniu Helikon-Tex , ruským nožom Kizlyar či optike Fomei.

Filtrácia:
sawyerNa filtre Sawyer ma upozornil môj horehronský priateľ s tým, že ich ide objednávať spoza veľkej mláky. Keďže sa jedna o rozhľadeného človeka, ktorý o takýchto veciach ma prehľad, začal som zisťovať čo to vlastne ide brať. Bol som voči filtrom mierne skeptický, ale filtre Sawyer ma prekvapili. Zrejme sa pýtate čím. No tým najdôležitejším, tým čo robí filter filtrom. A to použitou membránou. Každý filter pracuje na jednoduchom princípe obyčajného sitka. Dobré prejde, zlé zachytí. A tu je jadro problému. Prečo chceme filtrovať vodu? No aby bola čista, že. A čo to znamená že má byť čistá? Má byť bez blata, kameňov či vetvičiek? Asi nie, to predsa zvládneme aj cez tričko. Voda, ktorú chcem piť by mal byť zdravotne nezávadná. To znamená, že by nemala obsahovať malé živé breberky, ktoré nám zdravotne neveľmi prospievajú. Baktérie a vírusy. Pokiaľ voda ktorú chceme filtrovať a následne piť obsahuje nejaké ďalšie svinstvo ako ťažké kovy, chemické zlúčeniny či niečo podobné, tak nám žiadny filter nepomôže. Ale to je už samozrejme niečo iné. Vráťme sa k baktériám a vírusom. V čom je problém? No vždy vo veľkosti, páni a dámy. Ono tie breberky sú maličké. Tie škodlivé baktérie cca. 0,3 - 2 µm no a vírusy 0,1-0,2 µm. Samozrejme existujú aj menšie aj väčšie, ale nás zaujímajú tieto ktoré dokážu žiť vo vode. A práve tieto malé potvory chcem filtrom odfiltrovať. A dosiaľ všetky filtre , ktoré som mal pod rukami mali veľkosť membrány 0,2 µm. A to vrátene mega drahých filtrov Katadyn v cene 250€. No a Sawyer majú veľkosť membrány 0,1 µm. Paráda. O 100% menej . Čo to znamená? Znamená to , že filtrom Sawyer s technológiu POINTONE odfiltrujte všetko do veľkosti baktérie vrátane. Napríklad E. coli, Giardia, Vibrio cholerae, Salmonella typhi. Salmonela, týfus, giradozia, dyzentéria, cholera. Hnačka, teplota, kŕče, zvracanie. Samé príjemné veci. Väčšinu z nich vyliečite iba antibiotikami. Už toto 100% zvýhodnenie oproti Katadynu ma prekvapilo. Ale to, že Sawyer ponuka ešte jednu radu filtrov z označením POINT ZERO TWO z membránou o veľkosti 0,02 µm ma doslova šokovalo. V preklade to totiž znamená, že táto vecička dokáže odfiltrovať z vody VÍRUSY!!! A to je niečo , na čom zakapali všetky predchádzajúce filtre a víťazstvo si odniesol vždy chlór. V Európe sa nemusíme obávať vodných vírusov. Jednoducho tu nemôžu prežiť. V krajinách tretieho sveta prepukajú vírusové epidémie v dôsledku zlej kvality kanalizácie. Odpadová voda bez vírusov môže byť spracovaná aj filtrom PointONE ™. Jediné vírusy s potenciálom prežiť vo vode sú hepatitída (ktorá je vo vode veľmi ojedinelá) a obrna (ktorá je extrémne ojedinelá). No a veľkosť týchto vírusov? Hepatitída 0,027 až 0,06 µm a obrna 0,03 µm. Super, že? Sawyer tvrdí , že je jediný mechanický filter na svete ktorý to dokáže. A ja tomu verím.

sawyer-squeeze-filter-graph

Každý filter od Sawyer je certifikovaný na ABSOLÚTNE mikróny, to znamená, že v nich nie je žiadny pór väčšia ako 0.1 prípadne 0.02 mikrónu.
Účinnosť s technológiou PointONE ™ sa uvádza 99.99999%.Tento filter dosahuje najvyššej možnej úrovne dnes dostupnej filtrácie.
Ak sa vo vode nachádzajú aj vírusy, riešenie v podobe Point ZeroTWO Purifier. Filtrácia dosahuje hodnoty 99.9997%.
Tu sú info od výrobcu./v amerikánštine /


Životnosť:
Už ten najmenší z ponúkaných filtrov ma garantovanú životnosť 378.000 litrov vody. Rátajme spolu.4 osoby. Na deň 5litrov.Rok ma 365 dní. 7300 litrov na rodinu na rok. 50 rokov. Čo dodať?
A ostatne väčšie filtre majú garantovanú životnosť 3.000.000 litrov!!! To je pre 30 ľudí na 50 rokov.


Balenie:
Filtre sú dodávané v rôznych balenia, s príslušenstvom aj bez. Vyberie si každý.


No a má to nejakú nevýhodu?
Jasne že má !
1., je cena. Najlacnejší Vás vyjde 42 € a najdrahšia sada ktorú ponúkame na 260 ríšskych euro peňazí.To je nie len sa filter ale aj za príslušenstvo. Ale zase je to čistá voda na celý život pre celú rodinu.
2., Ta potvora nesmie zmrznúť. Teda nesmie zmrznúť mokrý. Má to logiku. Keď to zamrzne , potrhá to filtračnú membránu a je po filtrácií. Ale nakoľko sú filtre naozaj skladne a malé, nie je žiadny problém mať ich v zime vo vrecku na košeli pod bundou či kabátom.

Pripomeňme si koľko vlastne človek vydrží:
Bez vzduchu: 2-5 minút./Plynová maska/
Bez spánku: 5-10 dní /Spacák, oblečenie/
Bez vody: 5-10 dní/Filtre, tablety/
Bez jedla: 15-30 dní/ Potraviny, MRE/
Bez perforácie olovom/ zdravý rozum,vz.58 , nepriestrelná vesta/

Myslite na to keď budete znovu kontrolovať svoj BOB či EDC a snad si u nás vyberiete.

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes