Voda v survivale na Slovensku

vodaZatiaľ sme na našom portáli nespomenuli nič o fenoméne, o ktorom sa rozpisuje každá survivalová príručka ako o najväčšom probléme v survivale.V našej kontinentálnej Európe je vďaka geografickej polohe a miernemu pásme dostatok vodných zdrojov, takže jej získavanie pre vás nebude vážny problém. Čo však problém je, je často jej zhoršená kvalita.

Našťastie ľudský žalúdok je neobyčajne agresívne prostredie a z väčšinou mikroorganizmov si dokáže veľmi dobre poradiť. Aj vy sami iste máte určitú predstavu o tom, čo všetko ste už asi pri kúpaní v našich rybníkoch a riekach pili. Napriek tomu, keby som vám teraz povedal, aby ste uhasili svoju smäd tým, že sa napijete z vášho dedinského rybníka, nevyvolalo by to vo vás pravdepodobne príliš veľké nadšenie. Aj keď to tak mnohokrát nevyzerá, je voda z väčšiny zdrojov na našom území aj bez chemickej úpravy viac či menej pitná.

Cez to všetko je dobré si zdroje vody predsa len vyberať a vodu upravovať. My si teraz si postupne preberieme jednotlivé, bežne dostupné vodné zdroje. Samozrejme vypustím pumpy, verejné hydranty, pramene, komerčné a ďalšie zdroje, ktorým zvyčajne dôverujeme a preto nie je potrebné ich nijako zvlášť popisovať.

Podľa mojich skúseností možno považovať za solídny zdroj vody akýkoľvek lesný potôčik, ktorý doteraz neprešiel žiadnou dedinou. Na našom území, najmä v hornatých a zalesnených oblastiach, je našťastie takýchto potôčikov viac ako dosť. Ak narazíte na potenciálny zdroj pitnej vody, preverte si na mape, či medzi vami a prameňom tečie len lesom, ak splnia túto podmienku, potom môžete vodu z tohto zdroja piť bez obáv. Ak však zistíte, že kilometer proti prúdu stojí kravín, je použiteľnosť tejto vody podstatne znížená.

Ak ste nútení použiť vodu zo zdrojov, ktoré po ceste pretekajú industrializovaným územím, potom prvé a základné pravidlo znie: ak žijú vo vode obvyklí vodné živočíchy (žaby, ryby, hmyz), potom voda nie je otrávená alebo životu nebezpečná. Najmenej bezpečné sú zdroje so stojatou alebo pomaly tečúcou vodou a veľké rieky pretekajúcej mestami a priemyselnými oblasťami (napr. Dunaj, Váh, Hron, Morava). Aj keď sa domnievate, že váš zdroj vody je bezpečný, odporúčam, ak je to možné, vodu dezinfikovať, respektíve upravovať. A opäť sme pri našich brožúrkach. Vykašlite sa na všetky rozsiahle pasáže o efektivite a účinnosti. Výhodách a nevýhodách jednotlivých spôsobov úpravy vody. Celá vec je totiž náramne jednoduchá. Ako sa upravuje voda vo vodárňach? Chlórom, respektíve prostriedky na báze chlóru (chlórnanu sodného, chlórderiváty kyseliny izokyanurové, napr dichlorizokyanurátom a trichlorizokyanurátom sodným atď). Na čo si váš organizmus teda už zvykol? Áno, správne, na chlór.

Takže žiadny jód, koloidné striebro, manganistan draselný, žiadne tropické rastlinné prostriedky, ultrafialové žiarenie, ozón, ale iba nám dobre známy, všeobecne dostupný a neobyčajne účinný chlór. V lekárňach sa dajú prostriedky na úpravu vody na báze chlóru bežne kúpiť. Hlavne nesmiete po lekárnikovi chcieť prostriedok pre dezinfekciu vody, ale prostriedok na úpravu vody. Pozor, je to zásadný rozdiel! V každej lepšej lekárni možno zakúpiť náš dezinfekčný prostriedok na úpravu vody AQUASTERIL Tramp. Krabička váži niečo cez 100 gramov a cena sa pohybuje okolo 10 €. Jedným balením sa dá upraviť 300 litrov vody. Jedno balenie mi vystačí na celý rok pre dvoch ľudí (Vodu, ktorú používam na varenie, chemicky neupravuje). Cena takto upravenej vody je 1 Sk za liter, čo je veľmi rozumná cena. V prípade, že budete nútení improvizovať, si kúpte obyčajné Savo (obsahuje chlórnan sodný s 45% aktívneho chlóru), výsledok bude prakticky rovnaký. Na úpravu litra vody vám stačí 5-10 kvapiek Sava, minimálna doba expozície je 30 minút. Ak chcete po úprave z vody vytesniť chlór, vhoďte do nej tabletu Celaskonu alebo vo vode rozmiešajte akýkoľvek instantný vitamínový nápoj obsahujúci vitamín C (kyselinu L-askorbovú).

Vodu na varenie a umývanie nemusíte zvyčajne nijako upravovať. Vo vode používanej na varenie sa prípadné choroboplodné zárodky zničia varom a na umývanie vám stačí akákoľvek tečúcou nezapáchající voda. V krajnom prípade môžete vodu na umývanie vydezinfikovať manganistanom draselným z lekárničky.

Ďalší spôsob úpravy vody je čistenie pomocou keramických mikrofiltrov (napr. švajčiarsky Katadyn, americký MiniWorks a Waterworks atď). Úprimne, moje skúsenosti s mikrofiltrami sú rozporuplné. Popíšem vám ich a úsudok si urobte sami.

1. Účinnosť. Podľa dokumentácie výrobcu mikrofilter zaručuje odstránenie všetkých mechanických nečistôt do rozmeru 0,2 mikrometrov, vírusy sú však zvyčajne menšie. Preto seriózni výrobcovia odporúčajú vodu dodatočne chemicky upraviť (u niektorých filtrov sú patróny s dezinfekčným prípravkom súčasťou filtra a musia sa rovnako ako filtračná vložka po určitej dobe obmieňať). Takže, naberiete si z akéhokoľvek čistého slovenského lesného potôčika vodu a hodíte do nej dezinfekčné tabletu, výsledok bude úplne identický, ako keby ste použili keramický filter.

2. Hmotnosť filtra. Keramické filtre váži okolo 0,5 kg, tablety Aquatabs na úpravu vody váži pár gramov. Tablety pre úpravu vody môžete nosiť vo vrecku vesty a mať ich tak trvale po ruke. Polkilové filter môžete nosiť iba v batohu, a ak o batoh prídete, tak máte problém.

3. Cena. Keramický filter podľa typu a výrobcu stojí 100 až 200 €, nová filtračná vložka polovicu. Keramická filtračná vložka vám vydrží asi rok prevádzky, potom začne klásť tak veľký odpor, že ak nebudete chcieť zničiť pumpičku, bude musieť kúpiť novú filtračnú vložku. Neviem, koľko vody som počas roka prefiltroval (presnú štatistiku si nerobím), ale bolo to menej ako 1000 litrov. Ak si kúpite nový filter, napr Waterworks II za 200 €, potom vás liter vody príde asi na 0,2 € čo je päťkrát viac, než za vodu upravenú chemicky.

4. Keramický filter nemožno použiť v zime, úplne spoľahlivo zamrzne. U tabliet stačí predĺžiť dobu expozície z 30 minút na 1 hodinu.

Takže výhody a nevýhody mikrofiltrov a chemických prostriedkov už poznáte, rozhodnutie, aký spôsob úpravy vody je pre vás výhodnejšie, prenechám vám.

kadatynKeramický filter Katadyn Pocket

hmotnosť 0,55 kg

(http://www.katadyn.com)

 

 

 

 

 

 

 

aquasterilAQUASTERIL-Tramp

hmotnosť sto gramov

(http://www.aquapluscz.cz)

  

 

 

Neverte brožurkovým filtrom z piesku, dreveného uhlia a podobných mechanických prostriedkov. Piesok síce z vody odstráni mechanické nečistoty a kal, nie však baktérie, uhlie na seba pre zmenu naviaže všetky pachy a vy potom čuchom nerozoznáte chemicky znečistenú vodu. Vykašlite sa na brožurkové odporúčanie o preváraní vody. K likvidácii bežných baktérií je vodu treba variť aspoň 10 minút. Spotreba vody sa podľa ročného obdobia a stupňa záťaže môže pohybovať okolo 4 litre na osobu a deň. Ak chcete teda vodu sterilizovať varením, potom nebudete celý deň robiť nič iné, než variť vodu. Navyše likvidácia baktérií varom je aj energeticky veľmi náročný spôsob dezinfekcie. Takže tadiaľ cesta nevedie. Zabudnite na získavanie vody pomocou rôznych solárnych odparovacích zariadení.Umriete smädom. Zabudnite tiež na dažďovú vodu. V našich podmienkach sa jedná o pomerne jedovatú a nebezpečnú kvapalinu, ani nie tak z hľadiska biologického ako z hľadiska chemického. Za štandardných podmienok ide o roztok kyseliny uhličitej, siričitej a slaných popolčekov. Stalo sa vám už niekedy, že vás pri daždi začali páliť oči? Áno, to sú práve ony kyslé chemikálie.

Takže záverom, ak narazíte pri presune na akýkoľvek zdroj vody (nepočítam samozrejme vodu z preverených zdrojov, tam sú tieto opatrenia spravidla zbytočná), overte si na mape odkiaľ prameň alebo potôčik tečie a akú oblasťou preteká (pozor na pole, poľnohospodári na polia často vyvážajú hnoj a močovku). Ďalej si overte, či v jeho okolí rastú bežné rastliny a či vo vode žijú vodné živočíchy. Poriadne vodu očuchajte, či nemá podozrivý zápach a pozrite zákal. Ak nezistíte nič závadného, naberte vodu do priehľadnej nádoby, napr PET fľaše, zrakom skontrolujte, ak je voda v poriadku, pridajte prostriedok na úpravu vody podľa príslušného návodu. Bodka. Akákoľvek iná forma získavania vody je zbytočná strata času, energie a peňazí.

 

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes