Ako si udržiavať teplotu tela – core temperature

blanketKeď nám skutočne ide o prežitie, ako napríklad ak sa stratíte v lese, tak sa musíme zamerať hlavne na to, ako urobiť všetko pre to aby sme si udržali našu teplotu tela. 

Hypotermia(telesná teplota je príliš nízka) môže zabiť oveľa rýchlejšie ako nedostatok jedla alebo vody. Hyperthermia(telesná teplota je príliš vysoká) tiež nie je zábavná.

Základné kroky

Základným krokom by malo byť dostať sa z dosahu vplyvov prostredia. Dážď, sneh, vietor a dokonca aj rozpálené slnko môžu na nás veľmi negatívne vplývať. Vyvarujte sa sedeniu na vlhkej zemi alebo studených kameňoch. Ak máte bundu alebo niečo iné so sebou, použite to ako podložku na sedenie čím sa vyhnete strate tepla odvodom tepla na studenú plochu. Je dôležité sa odizolovať od iných objektov aby sme si udržali našu telesnú teplotu.
Našou prvou ochranou je samozrejme oblečenie. Vždy sa snažme buď mať oblečené ale aspoň mať pri sebe vhodné sezónne oblečenie. Dokonca aj malý pršiplášť alebo poncho ktoré ste nabalili do batohu alebo iba strčili kdesi do vrecka vám veľmi pomôže pokiaľ sa zrazu zmení počasie.
Je dobré mať kvalitnú reflexnú núdzovú prikrývku (emergency blanket). Tu však musím zdôrazniť že nesmiete šetriť na kvalite. Také tie lacné od vietnamca na trhu sú také tenké a hroznej kvality že fakt odrážajú cenu 1-2€ čo za ne dáte. Priplaťte si par € a zožeňte niečo trvácnejšie z lepšieho materiálu, alebo dokonca niečo vlnene. Už sa stalo nejednému „turistovi“ že rozbalil reflexnú prikrývku a na neho sa vysypali iba pasy , franforce z prikrývky lebo materiál sa predral v mieste kde bol zložený v balení.

blanket

Zostaňme v teple

Reflexné núdzové prikrývky skutočné fungujú ale iba v prípade že ich mate tesne omotané okolo seba ako kukla motýľa alebo múmia. Avšak môžete ich tiež použiť ako striešku na dočasný prístrešok kde vás ochránia od dažďa a padajúceho snehu. Väčšina z nich ale nemá na sebe žiadne úchyty kde by ste mohli prevliecť parašnuru (paracord) (mate so sebou parašnuru, že?). Vlastnoručne vyrobené závesy sa dajú pomerne ľahko vyrobiť. Zoberte malý kameň a umiestnite ho do rohy prikrývky. Preložte prikrývku okolo kameňa a utiahnite parasnurou. Takto vám vznikne závažie a úchyt pre vašu prikrývku.
Ďalšou možnosťou zohriatia pripadne osušenia je malý oheň. A práve preto v každej príručke na prežitie sa píše že máte mať v svojom EDC(nezáleží akom malom) a BOBe niečo na založenie ohňa. Obyčajný plynový zapaľovač, zápalky čo zapálite aj v daždi alebo ocieľka, v kombinácii s práchnom alebo vatou namočenou v liehu, vám neskutočné uľahčí zapálenie ohňa. Je to síce možné urobiť ak použijeme ohnivý luk/bowdrill/ a budeme trieť do nekonečna alebo iná archaická metóda, ale povedzme si pravdu čím skôr to horí tým skôr je nám teplo a nekomplikujme si život.
Ak bolo už nejaký čas daždivo a všetko okolo je vlhké ak nie uplne premočené a máte problém nájsť suché drevo na založenie ohňa tak skúste battoning techniku. Pomocou nože nasekať jemne triesky. Pripadne ďalšou možnosťou je použiť strúhadlo na ceruzky a zastrúhať konáriky. To vytvorí malé šúplaty ktoré sa dajú použiť na založenie ohňa.

Zostať chladný

Čo však ak problémom nie je malo tepla ale tepla príliš? Pokiaľ sa pečiete na slnku tak vás to veľmi rýchlo dehydruje a pridá starosti navyše. Použite poncho, núdzovú prikrývku alebo dokonca aj tričko alebo bundu aby ste si vytvorili improvizovaný prístrešok, kryt vám poskytne trochu tieňu kde sa môžete ukryť. Snažte sa znížiť vašu aktivitu na minimum.
Ak mate vo svojom okolí zdroj vody ako jazierko, potok alebo studničku tak v ňom namočte latku a tu si dajte na krk a zápästia. Neodporúčam aby ste na toto ochladzovanie používali pitnú vodu čo mate so sebou. Tuto pitnú vodu používajte na vašu hydratáciu.
Udržiavanie vašej telesnej teploty ma najvyššiu dôležitosť pri vašom prežití. Buďte vždy pripravený so správnou výbavou keď idete do terénu.

Preklad: RvG
http://thesurvivalmom.com/maintain-your-core-temperature/

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes