Lekcie z Ukrajiny. 2.časť

Tokarev TT 33Minule sme zbraňami končili , teraz s nimi začíname. Pokračujeme v prehľade toho, čo nás môže naučiť ukrajinská kríza.

7) Zožeňte si Glock 9mm a vz.58 so skladacou pažbou.

uk1Ako som vysvetľoval minule, chcete byť schopní si schovať vašu zbraň. Eventuálne možno budete musieť nechať svoju pušku a dokonca aj príručnú zbraň tam kde sú.
Alebo by ste možno mali predať zbraň niekomu kto ostane pozadu, zobrať niekoľko stoviek dolárov navyše a vypadnúť vlakom alebo autobusom z ohrozenej oblasti? Chcete zbraň, ktorú môžete mať stále so sebou , ktorá má dobrý dostrel a dobrú reputáciu. Takže v podstate chcete zbraň , ktorá dobre slúži vám ale zároveň v prípade núdze je ju aj ľahké predať. Konflikt či nie, Glocky a vz.58 sú skvelé možnosti.

8) Pasy a Občianky sú kľúčové.

Slovak passportAk cestujete z ohrozených zón na Ukrajine radšej by ste mali mať svoje občianske preukazy. Vojaci na hraniciach budú chcieť pasy ,vodičské a občianske preukazy. Nepýtajú ich stále , ale ak by sa spýtali ... radšej by ste ich mali mať. Budú o vás chcieť tak veľa ako je len možné. Ak sa vám naskytne šanca odísť z krajiny mali by ste ich mať vždy pri sebe. Ostatné krajiny už odmietajú možnosť azylu utečencom. A to je prečo potrebujete svoje doklady.
Ak by ste mali Európsky pas znamenalo by to pre vás , že môžete nasadnúť na prvé lietadlo , odletieť do inej krajiny a začať nanovo s priateľmi a rodinou. Preto je dobré skontrolovať svoje dokumenty a poprípade ich vymeniť za nové.
Veľa ľudí v tomto bode zlyhá , pretože si neuvedomujú aké je to dôležité . Moji rodičia vyrástli v Argentíne počas 70-tych rokov. Aj niekoľko rokov po skončení diktatúry si pamätám ich výraz, keď doma zabudli peňaženku. Boli vystrašení. VYBAVTE SI PASY!

9) Peniaze sú kráľ

Jedlo bolo v Donecku stále dostupné, ale ľudia nemali peniaze aby si ho mohli dovoliť. S infláciou 30% za mesiac, cena potravín rapídne stúpla, takže bude lepšie ak pri sebe budete mať doláre alebo eurá a nie menu v danej krajine. Nemusia ich prijať v každom obchode, ale môžete ich vymeniť v bankách alebo s nejakým okoloidúcim, takto ochránite peniaze pred infláciou a budete meniť len keď budete potrebovať niečo nakúpiť.

10) Zapracujte na svojom EDC (everyday carry)

edc3Jedného dňa to bude možno všetko čo budete mať. Ak baterka, ktorú mám vo vrecku je to jediné čo budem mať, vydrží ťažké a náročné dni? Čo by som mal radšej ? Ak môj vreckový nožík je to jediné čo mám na obranu, na otváranie okien , dverí, sliedenie, prípravu jedla, aký druh noža by som chcel mať?
Čo ak budem musieť ten nôž predať aby som podplatil Ukrajincov alebo Rusov na hraniciach , s ktorým nožom by som chcel obchodovať? Čo ak budem musieť odísť len s tým čo mám na sebe? Evakuovať sa pešo s mojou rodinou, všetci sú uzimený a mokrý, dokážem založiť oheň? Budem mať dosť peňazí na to , aby som kúpil vlakový alebo autobusový lístok pre všetkých ?

11) Buďte pripravení vypadnúť a uistite sa , že viete kedy je správna chvíľa

Ak je tu jedna vec ktorú sa môžeme naučiť z vojny na Ukrajine, tak ako aj z vojen v iných častiach sveta, je to že najlepšia vec čo budeme robiť je ... ak tam nebudeme pre bezpečnosť seba a svojej rodiny. Vždy majte pripravený plán, nezáleží kde bývate alebo kto ste. Len sa nad tým zamyslite. Ak by ste dnes museli opustiť svoju krajinu. Kam by ste šli ? Poznáte tam niekoho kto by vám vedel pomôcť ? Uistite sa , že viete kedy odísť.


Autor: Fernando “FerFAL” Aguirre is the author of “The Modern Survival Manual: Surviving the Economic Collapse” and “Bugging Out and Relocating: When Staying is not an Option”.
Preklad: Katoci

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes