Lekcie z Ukrajiny. 1.časť

ukVojna na Ukrajine je tragická udalosť , avšak je jediná z ktorej sa môžeme pre dostatok informácií učiť. Nič neposkytuje toľko hodnotných informácií ako skutočná situácia vo svete ,kde sú ľudia nútení sa vysporiadať s extrémnymi podmienkami. Na konci dňa nám vojna na Ukrajine dáva množstvo informácií o tom , čo funguje a čo nie. Zatiaľ čo osobná skúsenosť je dôležitá, múdri ľudia sa učia z chýb ostatných tak , aby ich sami nerobili.
Tu je pár dôležitých lekcií založených na tom , čo sa zatiaľ stalo na Ukrajine:

 

1)Delostrelectvo & pechota poráža hrdinské predstavy Stalkerov. Každý. Jeden. Krát .

Tou najjasnejšou lekciou, ktorú sa musíme naučiť je,aké úbohé sú všetky tie predstavy o tvorení survivalistických skupín, živote v úkryte , zatiaľ čo vonku sa beznádejne bojuje. Nie je žiadna šanca na prežitie, keď stojíte proti okupantom sám alebo ako malá skupina . Domy , mestá a dokonca aj veľkomestá sú za niekoľko dní dobyté a prevzaté. Jeden dom, či bunker predstavuje smiešnu hrozbu pre dobre organizovanú armádnu silu. Skúste odporovať a oni Vás rozstrieľajú, zbombardujú, vyhodia do vzduchu. Je to jednoduché. Vy ste pre nich len bod na mape. Mŕtvy.
12407

2)Ochráňte základné veci. Jedlo , voda , lieky.

V rôznych častiach východnej Ukrajiny ľudia trpia, kvôli nedostatku vody, elektriny a jedla. Musíte schovať jedlo , ktoré nevyžaduje chladničku a nemusíte ho variť (len trochu zohrievať). Potrebujete vodu , nie len vodný filter (ktorý by ste mali mať tiež) ale normálne fľaše s vodou. Pri naozajstnej kríze a survival situácií, tak ako nemôžete mať dosť veľa jedla nemôžete mať ani veľa vody. Nájdite si šachtu, rieku , alebo keď už nič iné pozerajte po výpredajoch po nejakom peknom sude ,ktorý môžete naplniť vodou.
Majte dobré zásoby liekov: ibuprofen, lieky na zvracanie a hnačku, tekutý ibuprofen pre deti, obväzy a antibiotiká. Antibiotiká sú rozdiel medzi životom a smrťou keď ich potrebujete. Videl som dokonca zoznamy liekov, o ktoré prosili opolčenci priamo na Doneckom letisku počas bojov oň. Boli to antibiotika, lieky na prechladnutie a čo bolo pre mnňa osobne prekvapením tak to boli lieky na hlavu, na psychiku. Majte lampáše, baterky (na svietenie) a veľa bateriek. Skuste normalizovať svoje spotrebiče na AAA a AA batérie a zásobte sa s nimi. Zožeňte si solárny panel na nabíjanie mobilu a batérií. Obmieňajte spôsoby varenia a zohrievania. A uistite sa , že vždy budete mať v zálohe drevo na oheň.
Možno máte také šťastie že stále máte elektrinu, ak je to tak , elektrické platničky sú správna možnosť, odkladajte ostatné palivo keď elektrina dôjde. Schovajte si extra palivo do vášho auta tak , aby vydržalo cestu do vášho úkrytu , keby ste potrebovali rýchlo vypadnúť. Zožeňte si stan a spacáky. Spacáky budete potrebovať najmä v zime keď je v noci pekne chladno.
V meste je jediné bezpečné miesto v podzemí, teda až na pár výnimiek. Bunker by bol ideálny, ale ľudia sa snažia nájsť úkryt kdekoľvek v podzemí. Ak zostanete v budove utesnite okná a dvere vrecami s pieskom. Okná však nevydržia dlho. Myslite na to.

3) Nenechajte sa do toho zapliesť.

ukZo survalistickej perspektívy, najlepší spôsob ako sa vyhnúť konfliktu , ktorý môže prerásť do násilného povstania, je nezapájať sa. Vyhnite sa protestom. Toto platí hlavne pre situáciu aká je na Ukrajine, kde sú ľudia na jednej alebo na druhej strane povstania a bojujú proti sebe. V takomto prípade sú nebezpeční aj susedia , či kolegovia , ktorí vás môžu udať za to že vedia ,že ste boli na nejakom proteste. Môže sa stať že prezradia vaše meno novej autorite a tak po vás pôjdu. A pokiaľ ste až taký debil , že musíte isť na to námestie, pred tú budovu mestského úrady či kam hulákať nejaké kraviny, tak to spravte aspoň trošku rozumne. V každom prípade bez mobilu, tie malé svine na nás bonzujú všetko. Status na Facebook z protestu či z nejakej akcie je naozaj geniálny spôsob ako to p. majorovi z rozviedky uľahčiť. V starých gatiach a bunde. Najlepšie v takých , ktoré ste na sebe nikdy nemali a nepoznajú ich kolegovia ,známy. Šiltovka do čela a maska na tvar a ochranné okuliare. Ľudia sú svine, myslite na to.

4) Správanie, oblečenie, a aj výbava vás môžu zabiť alebo dostať do väzenia.

Buďte tak neutrálny ako je to len možné nie len vaše správanie, ale aj vaše oblečenie, tetovania a výbava . Dokonca aj to , že si necháte narásť bradu vás môže dostať do problémov. Podľa George1980 z http://www.survivalistboards.com/: “Na Ukrajine bola veľmi nepríjemná situácia na kontrolnom bode, kedy ma jeden vojak chcel zatknúť, lebo si myslel že som separatista. Našťastie so mnou bola moja žena a deti takže ma ten vojak nechal ísť. Problém bol ten, že som si nechal narásť bradu  moja tvár bola moc “podozrivá” sám mi to povedal ”.
Do problémov vás môže dostať aj to ,že máte zbraň, ale tiež veci ako napríklad mapa, GPS, politická propaganda, vysielačka, toto všetko môže byť považované za špionážny materiál. Dobrodruhovia , ktorí cestujú okolo sveta neraz vyprávajú o tom ,ako sú zatkutí vo vojnovej oblasti kvôli ich kamerám alebo notebookom.
Ak máte zariadenie , s ktorým ste schopní komunikácie ste podozrivý , až dokým sa nedokáže opak. Veľa ľudí má GPS, vysielačky a mapy v ich BOBoch. Uistite sa , že budete dosť chytrý nato , aby ste pochopili , že v niektorých situáciach vás tieto zariadenia môžu dostať do problémov a je lepšie sa ich zbaviť skôr ako sa dostanete ku kontrolnému bodu.

5) Naučte sa vysporiadať s checkpointom.

V kontrolných bodoch, ženy a deti nie sú až tak kontrolované ako muži. Osobné autá sú kontrolované oveľa viac ako napríklad autobusy. Možno by ste mali radšej ísť autobusom alebo vlakom. Je dôležité cestovať na ľahko a byť v dobrej kondícií a vhodne oblečení na prejdenie veľkej vzdialenosti pešo ak bude treba. Majte so sebou hotovosť nie kreditné karty. Ak budete schovávať nejakú zbraň môže vás to zabiť alebo dostať do väzenia.
Hodnotné veci ako napríklad šperky peniaze a dokonca aj elektronika vám môžu byť zabavené,alebo v horšom prípade ukradnuté. Schovajte ich tak dobre ako môžete. Peniaze a malé zlaté mince môžu byť schované v topánke, detskej hračke alebo v špinavej plienke v detskej taške. Uprchlíci niekedy jedia zlaté mince a prstene aby ich nikto nenašiel. Zúfalé časy si vyžadujú zúfalé činy. Ak by ste si mali vybrať medzi zlatom a striebrom, zlato je kompaktnejšie a ľahšie sa schová. Osobne by som nechcel jesť 1000 € v striebre !

6)Zbrane vás môžu zachrániť, ale aj zabiť.

checkpointPodľa užívateľa George1980 “Separatisti na Ukrajine sa veľmi boja sabotérov a tak chytajú každého so zbraňou kto nepatrí do ich “Armády”.”
Bojujete za jednu z týchto strán ? Ak nie, uistite sa že viete kto kam patrí. Ak chcete proste zostať sám tak na verejnosti len tak nenoste zbrane. Nosenie zbrane na verejnosti znamená , že bojujete za jednu zo strán. Ak nepatríte ani k jednej strane, obidve si budú myslieť že ste nepriateľský vojak. Na konci dňa vás zbraň môže zachrániť, ale v svete neľahkých čierno-bielych odpovedí vás zbraň môže zabiť. Udržujte akékoľvek zbrane schované, a buďte pripravení ich predať alebo zakopať podľa situácie v akej sa nachádzate. Chodiť po vonku a všade mávať zbraňou nieje jediné riešenie problémov.
Určite by som chcel byť ozbrojený ak by som sa v dnešnej dobe nachádzal napr. v Argentíne. Ak máte problémy, $1000 určite zaistí mlčanlivosť akéhokoľvek policajta. Na druhej strane v 70 –tých rokoch to nebol zrovna najlepší nápad ako sa vyhnúť problémom.
Ak vás pristihli ozbrojených, ozbrojené sily by vás okamžite začali monitorovať, podozrievať z terorizmu, alebo by vás mučili , popravili alebo by ste jednoducho “zmizli”. Počas týchto procesov ľudia často vyzradili mená svojich priateľov a nevinných ľudí , len aby sa vyhli mučeniu. Len to že vaše číslo mala v mobile uložená nesprávna osoba znamenalo , že vás príde navštíviť polícia.

Pokračovanie na budúce...

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes