Radiácia online

radZdar Stalkeri. Určite ste si všimli nový zeleno-biely pruh navrchu na stránke a podivnú ikonku na stránke dole. A pýtate sa čo to je. No, už navždy budete vedieť, ako je to s aktuálnou radiacou .

Ta ikonka úplne dole je DEFCON. Varovný systém pre USA. Je to online, majú tam nejaké info, pohotovostné stupne a podobne. Koho to zaujíma , nech sa páči http://www.defconwarningsystem.com/ .

No a ten vrchný zeleno-biely pruh, je online merák radiácie na Slovensku. Zatiaľ jeden v Pezinku, pracuje sa na druhom v Handlovej./Edit: tak uz beží aj druhý v Handlovej.Viking si super, ďakujem! / . Dúfajme, že  budú zelené stále , červená by bol nejaký prúser. Alebo nejaká anomália. Aj to sa stava.

Takže najprv, čo to je za číslo. Je to CPM. Counts Per Minute. Počet pulzov za minútu. Kto už držal geiger v rukách, alebo videl film či hral nejakú hru, tak je to práve to ťukanie či pukanie, ktoré vydáva Geigerov-Müllerov prístroj. CPM je rozdielne pre každú trubicu, a treba vedieť aký je prepočet na Sieverty pre našu konkrétnu trubicu. Pre našu trubicu SBM-20 platí, že 1CPM = 0,0057 µSv/h. Bežné radiačné pozadie pre Slovensko je cca. 0,1 µSv/h. A to je asi 20 klikov. Takže všetko od 10 do 40 je absolútne v norme.  Nejaké info o radiačných jednotkách sme už preberali tu, tak si to zopakujte J.

Tu je prehľad za posledné 3 hodiny

radmon

 

 

 

 

 

No a tu je zoznam nejakých individuálnych meračov vo svete zo stránky www.radmon.org

Možno sa pýtate, prečo to vlastne nejakú rádioaktivitu meria. No meria radiačne pozadie a to sa skladá z viacerých veci. Sú to napr. kozmická a kozmogene  žiarenia, žiarenia z hornín, vody, potravín, vzduchu, z lekárskej diagnostiky, z jadrovej energetiky, slnečné žiarenie aj iné a nakoniec z jadrových zbraní-radioaktívny spad. Najväčšia časť rádioaktívneho žiarenia dopadajúceho na človeka v súčasnosti pochádza z horninového prostredia (takmer 50 % z radónu a asi 60 % spolu z radónu a hornín).

Zrejme si poviete , čo to tu vyvádzame , však predsa SHMU a či štát má vybudovanú celkom rozsiahlu sieť na meranie rádioaktivity už niekoľko desiatok rokov , a určite presnejšie ako to zvládneme sami doma na balkóne. No áno. Ale viete ako sa vraví. „ Quis custodiet ipsos custodes ?“ A kto bude strážiť strážcov?

No predsa my, Stalkeri.

Za nápad na článok, podporu a online data ďakujeme nášmu členovi  „Vikingovi“.

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes