Mýty v survivale I.

mytySvet survivalu a prepperstva je plný predsudkov a mylných predstav, takže môžete čítať a vidieť veľa rôznych veci , niektoré z nich ale nemajú nič spoločne s realitou.

Iné názory sú tu z viac hrozivých dôvodov, napríklad niekto chce, aby si si ty ( my) mysleli, že niečo je pravda iba preto, že je to pekne zabalené, alebo aby ste si to kúpil. Zožeňte si tuto poslednú novinku,megáč-tutáč špeciálnu zbraň na krátku vzdialenosť... a ste v bezpečí! Ale to je blbosť.
Pred par rokmi som čítal o myšlienke, že jeden tipek napísal na survival fórum, že použitie skateboardu ako zariadenia na pohybovanie v mestskom prostredí pri SHTF je dobrá myšlienka.
Ďalší ľudia to komentovali (väčšinou) pozitívne. Fakt že tipek čo to napísal nikdy vlastne nezažil mesto pri SHTF je tu dôležitý, ani on ani ti druhí ľudia ktorí oceňovali tuto myšlienku o tom nemali ani poňatia.
Takže po prečítaní toho vlákna a po prečítaní pozitívnych komentov na tuto myšlienku môžeme ľahko dôjsť k záveru, že jazdenie na skejte cez mesto pri SHTF je úplne super myšlienka.
Utvoríš si svoje názory založené na myšlienke jedného tipka a pozitívnych komentároch iných ľudí. Každý s tým súhlasí a ich odôvodnenie tiež dáva zmysel. A teraz sa tato myšlienka môže šíriť a nakaziť svojou debilitou hromadu ľudí.

Ale samozrejme ľudia prídu na to že počas SHTF jazdiť na skateboarde cez mesto ma asi taký zmysel ako kričať "Ja som idiot , zastreľte ma". Možno neskôr ho použijete ako palivo na oheň alebo ako základ nejakého primitívneho vozíka, takže súhlasím, že mať skateboard je lepšie ako nemať nič.
Takže pre istotu, že ste ma pochopili . Je používanie skateboardu nebezpečné v mestskom prostredí, kde by si sa mal pohybovať pomaly a opatrne? Je to dobrý nápad, lebo to zrýchli prirodzený vyber a bude komu odovzdať Darwinovú cenu.

Príkladov je veľa a pričom niektoré sú iba zábavne, iné sú vážnejšie a môžu ťa zabiť v postakopalyptickom svete.

Veľmi často nájdete diskusie o boji, súboji a podobnom na blogoch a fórach a po ich precitaní väčšina z vás môže prísť s mnohými rozhodnutiami a pretože väčšina z diskusii o boji sú nezmysel, urobíte pravdepodobne zle rozhodnutia.
Zatiaľ čo jazda na skateboarde pri SHFT znie hlúpo sama o sebe a pravdepodobne uvidíte, že tato myšlienka je zlá veľmi skoro , ale keď sa jedna o boj, zle rozhodnutia ktoré si namemorujete dnes , vás pravdepodobne zabijú pri SHTF.

Nikto vám neodpusti vaše zle rozhodnutia pri SHTF. Vaše zlé rozhodnutie je pre iného človeka šťastný deň.

Poďme si ukázať zopár zvyčajných "právd" o súboji, boji, bitke, násilí a podobne.

Právo ( dobro, pravda, Boh …) je na mojej strane, Ja vytrvám, zvíťazím, prežijem …

Zabudnite na to. Nikoho nezaujímajú dôvody a čo je správne a nesprávne pri SHTF. Ak si myslíš že máš výhodu iba preto, že si dobrý človek tak sa mýliš.

akPrvá vec, ktorá prestane fungovať je koncept dobra a zla. My mame tieto myšlienky, pretože žijeme tak ďaleko od prírody.
Príroda je brutálna a dobrý mŕtvy muž je stále iba mŕtvy muž. Nájdeš sa v situáciách, kde budeš uvažovať nad tým, prečo tento „dobrý“ muž zomrel a prečo jeho rodina zmizla. Ľudia teraz dúfajú v systém ako epicky boj medzi dobrom a zlom. To sa nestane.
Každého život je v nebezpečenstve, my sa iba pripravujeme aby sme to urobili ťažšie prírode a iným dostať nás.
A história sa píše víťazmi, takže príliš tomu neverte. Veľmi zriedka budete vidieť plný a pravdivý príbeh prežitia bez prikrášlenia či už z politických alebo komerčných dôvodov.
Tí ktorí sú pripravení a chcú sa adaptovať prežijú. Ti ktorí vedia zahodiť sociálne konvencie rýchlo a vidia všetky možnosti budú mat výhodu.
Samozrejme silne doporučujem robiť dobro, pri SHTF alebo mimo SHTF, ale prosím neočakávajte že dobro vás zachráni. Týmto samozrejme nechcem povedať , že svine prežijú a dobrí umrú. Prírode je to jedno, prežijú tí, ktorí pochopia ako využiť všetko čo sa dá.

Násilie je rezervovane iba pre určitý typ ľudí.

Prečo ľudia konajú násilie je téma pre väčšie diskusie, ale je zle si myslieť, že iba určitý typ ľudí bude (efektívne) používať násilie. Osobne si myslím, že ľudia/väčšina/ sú od prírody zlý a od páchania zla ich odstrašuje len hrozba represie zo strany štátu. Áno myslím si, že polícia je v dobre mieru naozaj dobrý nápad.
Videl som učiteľov zo školy zapichnúť druhých alebo chudučké dámy strieľajúce z guľometu. Ta náladová cicuška čo býva kúsok dole v ulici? Môže sa stať zlovestným zabijakom.
A špeciálne, keď sa veci začnú ukludňovať po prvých týždňoch, neobracajte sa chrbtom ku komukoľvek, komu neveríte na 100%.
Tiež si musíte byť istý, že ste schopný násilia. A čo je ešte dôležitejšie, musíte byt pripravený to násilie urobiť či už fyzicky alebo psychologicky.
S myslením " O, ale ja to nedokážem urobiť" ste zase jeden krok bližšie k strate v tejto hre o prežitie už na začiatku. V bežnej spoločnosti násilie nie je normálne, v čase po kolapse alebo v situácii prežitia je násilie súčasťou života( dokonca aj keď je to iba lovenie alebo zabíjanie zvierat ak mate šťastie a žijete na vidieku.)
Ako ľudia reagujú na násilie je druha vec. A musíte byť pripravený čeliť problémom po spôsobení ( trpení) násilia. Od toho sa nedá utiecť.
Videl som ľudí plakať ako decka po tom, iných zvracať, niektorí mali nočné mory…
Dokonca aj najtuhší chlapi, ktorí prešli celým tým časom ako "drsňáci" trpeli ešte roky potom. Od toho niet uniku. Na to sa musíš tiež pripraviť.

Ja mam najkrajšiu ( najdrahšiu) výbavu, zbraň, muníciu … Ja prežijem

No hej, je super mat najlepšie veci. Ale nedostaňte sa do situácie, kde veci vlastnia Vás namiesto toho, že Vy vlastnite veci. Dobra výbava nenahradí dostatok skúsenosti.
Videl som ľudí ( ženy a deti tiež :-() zabitých iba preto, že nechceli opustiť svoje veci a utiecť keď nastal čas. Je to hlúpe nechať sa zabiť iba preto, že miluješ svoje vlastníctvo príliš .
Keď príde na tvoje veci buď si istý, že si pripravený opustiť to všetko v zlomku sekundy ak si to situácia vyžiada.
Čo to znamená v realite? Ak sa rozhodneš brániť svoj dom od plieniteľov, dokonca ak to znamená že budeš zabitý tak to je veľmi hlúpe. Váš únikový plán je rovnako dôležitý. ako plán ochrany vášho perimetru. A samozrejme nehádzať všetky vajíčka do jedného košíka, že..
A sk vlastníš pušku čo je proste príliš cenná, príliš iná ako všetko čo sa používa okolo tak to tiež nemá význam.

Som veľmi skúsený strelec, som majster EU v bojovej streľbe, ja viem ako to všetko bude, videl som to ( vo filme, dokumentoch …)

pripjatMôžem písať stránky a stránky o tom ako som bol v skutočnom boji a aj tak si stále nebudete môcť predstaviť realitu pretože to je niečo unikátne.
Je to chaos.
Zabudnite na filmy kde hrdinovia žartujú a popritom strieľajú z guľometu na nepriateľov. Niekedy som šiel cez jeden rozbitý blok a popritom som strieľal a neskôr som si nejako nevedel vybaviť žiadne detaily.
Je to také intenzívne, že spaľuješ v krátkom momente fyzicky a psychicky stres iba preto, aby si ostal nažive, prežil ten boj. Je to, ako keď si v nejakom tuneli a stávaš sa prakticky zvieraťom.
Ľudia hovoria, že to je dobre, pretože je to veľmi stará a skutočná časť z nás, snaží sa prevládnuť a zachrániť nás.
Poznám človeka čo škriekal zatiaľ čo on a par ďalších bojovalo s inou skupinou. On kričal počas celého boja, asi 20 minúť alebo pol hodiny a ani nevedel že kričal. Keď všetko skončilo tak zistil, že ma otvorene ústa a skúšal pokračovať v kriku, ale z jeho úst nevychádzalo nič. Stratil hlas na niekoľko dni.

Po nejakom čase si zvyknem na násilie.

Mno, áno a nie je odpoveďou. Budete vykonávať násilie lepšie ( viac efektívnejšie) po tom ako to budete robiť dlhšie, ale nezvyknete si na to v zmysle toho že vám to nevadí, alebo že s tým nebudete mat potom problémy. Ak samozrejme ste normálny a netrpíte duševnou pruchou.
Veľmi malo ľudí to dokáže. Vy budete mat pravdepodobne obdobia "otupenosti" na násilie alebo obdobie bez nejakých pocitov úplné, ale to prejde.
Ja nie som ten zábavný chlapík od vedľa čo prináša iba dobre správy a jednoznačné riešenia na to aby ste prežili. ( Nie sú žiadne, mate iba nižšiu šancu aby ste boli zabitý alebo zomreli keď budete vedieť viac a urobíte správne rozhodnutia)

Ale je dôležité pochopiť aj tuto stranu prežitia. Nie je na tom nič romantické ani pekné. Nezáleží len na tom ako ťažko sa pripravujete, čo všetko ste dokázali naškrečkovať do zásob, ani koľko ečiek ste investovali do svojho BOBu. Musíte byť schopný toto všetko využiť pre svoj prospech a pre prospech svojej rodiny či komunity. Ale hlavy hore, ste na dobrej ceste keď ste to dočítali až sem.

Autor: Selco shtfschool.com
Preklad: Robo Kobela

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes