Prvé príznaky SHTF

gangPrednedávnom som s jedným priateľom viedol neformálny rozhovor nad fľaškou Cabernetu, a ako áno ako nie, téma sa dotkla aj stalkerstva a SHTF. No a priateľ položil nevinnú ale na výsosť vhodnú otázku: „ A ako zistím , že je to už tu, že to začalo?“ Otázka jednoduchá , odpovede zložitejšie. Tak si to skúsme prebrať.

 

Čo je to vlastne to SHTF? Ako býva dobrým/no dobrým.../ zvykom za veľkou mlákou je to skratka skratky. Celá skratka je WTHSHTF / When The Shit Hits The Fan/.Myslím že priamy preklad je jasný . Po slovensky, proste keď sa to celé posere. Ale jednoducho SHTF je proste trošku zaužívanejšie označenie ako PKSTCP.

No fajn , ale čo to vlastne je? Je to situácia, keď nás ako na občanov štát prestane chrániť, pretože to už z nejakého dôvodu nedokáže alebo nechce, alebo naopak nás začne chrániť viac ako sa nám môže zdať vhodné, že..:-).Ale to je iný prípad. Nejaký prehľad situácii sme uviedli v článku Štát v prípade katastrofy. Proste je to situácia, keď musíte nahodiť iný režim správania ako je bežný v normálnej civilizovanej spoločnosti, kam dúfam naša republika ešte stále patrí. Pokiaľ nám buchne sopka za zadkom, alebo príde hurikán do Prešova, tak na to sa veľmi nenachystáte. Ale na sociálne problémy spoločnosti, ktoré mi pripadajú najpravdepodobnejšie sa pripraviť viete.

Najprv si povedzme čo si všímať netreba , alebo iba veľmi málo:

  1. Masmédia. TV, mainstreamový internet. Markíza ani Sme Vám nič nedá, nič nepovie nič nenaznačí. Je to strata času, súdnosti a možno aj duševnej rovnováhy. S výnimkou vojnového konfliktu s cudzím štátom. Vtedy nastane masívne obrodenie všetkých troch slovenských hrdinov /Svätopluk, Štefánik a Jánošik/ a net bude plný náborových sračiek.

  2. Sledovanie burzy, kurzov, ceny zlata či iných komodít. Pokiaľ si Vy všimnete niečoho zvláštneho, veľkého poklesu či prírastku, tak je to bez urážky Vašich schopnosti jedno. Alebo sa Vás to netýka, alebo je svet v oveľa väčšom prúsere ako ste si mysleli. Čím nemyslím, že body 1 a 2 nemusíte sledovať vôbec. Pokiaľ zlato stúpa, amíci presúvaju 4 lietadlovky do Splitu, arabáci útočia na Miláno a rusi sú v Užhorode, máme problém.

  3. Vaši kolegovia, Vaša práca, Vaša rodina. Či chcete alebo nie, žijete v bubline. Ste v stereo-type či chcete alebo nie. Nič nové sa v bubline nedozviete , musíte cielene preraziť von.

A čo si naopak všímať treba.

1., Viac násilia vo Vašom okolí.

Informácie sú kľúčom. Samozrejme pokiaľ bude TV a net plný eboly a bude sa riešiť kolaps Vašej okresnej nemocnice pre preťaženosť boli by ste blázon keby ste to ignorovali.

Ale čo je skutočne dôležité , sú lokálne správy. Miestne noviny, miestna TV. A čo Vás zaujíma? Vražda, násilnosti, bitky. Nejaká tá správa sa tam objaví určite skôr ako v celonárodnom denníku. Ale to je málo. Tie správy sú málo. Potrebujete viac info. Oficiálne nie sú, a ak áno už to dávno začalo.

Kto môže mať tieto informácie? Polícia. Mestská či štátna. Oficiálne Vám ich určite nedajú, ale pri pive, na spoločnej strelnici či lukostreleckej súťaži nejaké to slovko padnúť môže. Niečo ako: „Tý naši spoluobčania tam dole pri osade v poslednej dobe robia problémy“ Alebo : „Opäť sme museli robiť raziu v bare Ohnivá motorka“.

Každé zranenie sa niekde ošetrí. Kamoška sestrička, či priateľ doktor na chirurgii. Známa na hygiene, priateľ miestny novinár. Proste vylezte zo svojej bubliny a všímajte si svoje okolie.

2., Zmena správania sa skupín

Človek je tvor sociálny. Prirodzene sa rád stáva členom skupiny, či davu. Proste to máme v génoch, že tlupa dobrá, samota zlá. A okolo nás tie tlupy sú. Vaša manželka ma tlupu na modrom koníku, v kaviarni s kamoškami, v škôlke či na ihrisku s mamičkami. Vy ju máte tiež. Na pive, na strelnici.

A keď sa začne niečo diať, tak tlupy začnú vznikať ako prvé. Najprv len tie debatné, potom čoraz agresívnejšie. SHTF situácia prináša rad nových vecí. Právo začína byť vymáhateľné ťažko alebo vôbec, staré zákony o slušnosti prestávajú platiť. Vždy prvý vylezú dravci. A budú sa spolčovať. Vycítia to prvý a začnú si hľadať obete. Stáva sa to vo vojnách, pri katastrofách, v celej histórií ľudstva je to pravidlom. A postupne si začnú vymedzovať svoj rajón v ktorom chcú byť vládci.

Vo veľkých mestách gangy fungujú, a budú agresívnejšie. V malých len budú vznikať, ale vzniknú rýchlo. Jediná možnosť ochrany je vlastná tlupa. Bohužiaľ. Proste aj vy si musíte vymedziť svoj rajón. Inak Vás zožerú. Alebo odísť.

3., Mŕtvo na uliciach.

Súvisí to s predchádzajúcimi dvoma bodmi. Na uliciach prestáva byť bezpečne. A ľudia to cítia. Miesto ranného behu v parku, sa radšej behá doma na páse. Návrat z krčmy je aj v malom meste taxíkom. S deťmi nejdete do parku na piknik, ale radšej k priateľom na pokec a rozobrať situáciu.

Veľká väčšina prejde na mód ohrozenia podvedome a vonku mimo ochranu budov a rodiny/ vlastnej tlupy/ trávi minimum času.

Volá sa to strach. A keď sa strach rozšíri natoľko, že ulice sa evidentne stávajú menej frekventovane, je už naozaj čas pripraviť sa na katastrofu.

king4., Objavia sa nový vodcovia

Tlupy sú už tu. A každý tlupa potrebuje vodcu. Najdrsnejší z tlupy sa stava väčšinou miestnym kingom. Niet iný spôsob ako by sa presadil ako strach. V tlupe dravcov to bude ten ktorý dokáže strach využívať pre seba. Väčšina ľudí je nerozhodných. Platí to aj pre dravcov. Potrebujú vedenie.

Je možné že to bude hrubokrký z posilovne, ale nemusí to byť pravidlo. Môže to byť Vás dobrý kamoš , ktorý doteraz pestoval kaktusy a cvičil jogu. Strach robí divné veci.

A v tomto okamihu máte v okolí regulárny gang či klan. A gang nebude nečine sedieť a piť v miestnom bare. Musí sa nejako uživiť. Bude zastrašovať, rabovať, v horšom prípade sa bude baviť. Drsne... Záleží to inteligencie vodcu.

5., Strata dôvery v čokoľvek

Poviem Vám skutočný príbeh z Bosny.

Štandardná rodina žijúca v paneláku na siedmom poschodí v meste. A ako veľká väčšina ľudí v okolí, ktorí sledovali prvý týždeň alebo dva, ako to ide dole vodou, počúvali príbehy o sporadickom zabíjaní v meste ktoré spaľuje zlosť a nenávisť, aj keď im ešte tak naozaj neverili. Strach pomaly zatekal do mysle ľudí, strach z neznámeho, ale ešte stále verili, že sa to nejako vráti späť k normálu, nikto nechcel príliš premýšľať o najhoršom, to bolo nejako nepredstaviteľné.

Neskoro popoludní , či skôr večer počuli výstrely, brzdy a zvuky autonehody. Týpek šiel k oknu a videl, že auto vyšlo mimo cestu do hliny vedľa cesty, vodič vypadol z nákladiaku a kričal, že ho trafil sniper. Vozidlá na ceste jazdili ďalej, ale nikto nechcel zastaviť a pomôcť mu.

Po 10 minútach, 10 či 12 policajtov prišlo s puškami a zaujali stanovisko v blízkosti kamiónu a zraneného chlapa, a snažili sa zistiť kde je ten sniper. Hasiči tiež prišli, ale zastali 100 alebo 150 metrov od vozidla. Tiež sa kryli pred strelcom.

Bolo to v prvých dňoch, keď len veľmi málo ľudí vie, kto bojuje s kým a prečo a kto je nepriateľ, nikto nezmieňoval slovo vojna, ľudia si stále mysleli že sú to len miestne nepokoje, že polícia to dostane rýchlo pod kontrolu.

police-gangA tak tam bol na križovatke havarovaný kamión, jačiaci zranený chlap, policajti zaľahnutý v krytoch a šuškajúci si niečo do vysielačiek, v pozadí hasiči. Po nejakej dobe sa jeden z policajtov zodvihol prešiel k neďalekému stánku s cigaretami, pažbou rozbil okno a vzal si pár kartónov cigariet. Po ňom sa zdvihlo pár ďalších a spravili to iste.

Tak tam ležali, netušili čo s tým sniperom robiť, až nastala tma a niekto začal strieľať aj na polišov. A tak sa zodvihli, vzali si zo sebou jedného raneného kolegu a zmizli. Hasiči odišli ešte pred nimi. A každý sa vysral na jačiacého chlapa z kamióna.

Týpek v okne si ani neuvedomil , kedy ten chlap z kamiona prestal kričať a umrel. Natoľko ho šokovalo správanie policajtov v plnej poľnej ktorý miesto niečoho rozumného pre ochranu ľudí kradli cigarety.

A od tej chvíle vedel, že sa pravidla zmenili.

Cele roky si myslíme, že uniformy sú to preto aby nás chránili a pomáhali nám. Áno je to tak. Ale nebude to tak vždy.

Takže toto je bod 5. Ak sa zmení správanie bezpečnostných orgánov, tak už je to naozaj tu. Ich postoj dovolil rozšírenie a vôbec vznik bodov 1 až 4. V lepšom prípade to bude nezáujem alebo neschopnosť uniforiem sa vysporiadať so skutočnosťami. V tom horšom to bude policajný gang, ktorý má zbrane, výcvik a nejakú organizáciu a zázemie.

Ak viete o niečom , čo si treba všímať, podeľte sa s tým v diskusii s nami.

Zdroj: shtfschool.com

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes