Autogénových 15 bártrových položiek pri WTSHTF

barter2Ak ľudia niekedy stratia „vieru“  v peniaze, alebo sa peniaze stanú nedosiahnuteľnými či zbytočnými (prírodná katastrofa, vojna, kolaps štátu) , mnohé bežné veci stratia svoju hodnotu, svoje miesto v systéme a na ich miesto nastúpia iné. Stane sa to takmer vždy po nejakej katastrofe, pretože to je ľudská prirodzenosť.  Spýtajte sa ľudí na Donbasse :-(.

 

Ľudia sa vždy budú snažiť spraviť si život znesiteľnejší, vždy budú chcieť vlastniť niečo , čo im ho spraví príjemnejší. Pojem LUXUS sme nevymysleli v 16.,17.,18. ani v 20. či 21. storočí.  Mení sa len jeho obsah. Načo je indiánovi v brazílskej džungli tablet? Presne tak, na prd. Ale nôž  či celta pre neho môžu znamenať rozdiel medzi pohodlným životom alebo trápením.
Môžete Vaše peniaze nechať v banke, platiť banksterom za to, že na nich môžu oni zarábať, môžete skúsiť na nich zarobiť sami ( väčšinou to ale neskončí dobre, vždy sa nájde niekto vychcanejší ako vy), môžete za nech kúpiť kus Luxusu pre seba. Keď chcete väčšie auto ako ma sused, lepší oblek ako kolega či dovolenku na Kube, nech sa páči. Ale ak sa situáciu zmení smerom k prúseru, bude Vám to všetko na .... Však viete. A potom si možno spomeniete na tento alebo podobný článok. Všetky položky v mojom zozname sa momentálne nachádzajú na spodnom rebríčku luxusu, sú absolútne bežné a lacné. Ani si neuvedomujete , že ich používate. Niektoré, ktoré by sa zdalo že tam patria, tam nenájdete. Pohonné hmoty zmiznú ako prvé, a ich význam bude minimálni. Nemyslím si že by zo mňa mal Mad Max radosť, ale som presvedčený , že to tak bude. A obchod medzi ľuďmi fungovať bude, kým bude svet svetom. Ponúkam prehľad položiek, ktoré podľa mňa získajú na popularite, keď to s nami pôjde z kopca. Niektoré hneď, niektoré skôr, niektoré neskôr. Ale dôjde na všetky...

1., Toaletný papier.
My starší sme zažili obdobie, keď bol ako sa vravelo „úzky profil“. Stáli sa naň rady pred obchodmi a naozaj mal hodnotu úplne inú, ako bola na cenovke. Momentálne je lacný, je ho dosť. Alebo si spravte zásobu, alebo nacvičte aj z rodinou iné spôsoby....

2., Káva
Viete koľko ropy je v káve? Veľa. Alebo si myslíte, že si len tak skočíte do Brazílie pre Vašu rannú kávu? Instantná káva vydrží večne, a káva v nejakej plechovke v podstate tiež.

3.,Soľ
Kto by nepoznal Soľ nad zlato? Niečo na tom bude. Okrem toho, že ju použijete na zlepšenie chuti nejakého toho jedla, jej primárne určenie bude pri SHTF bude konzervácia mäsa.

4., Dámske hygienické potreby.
Spýtajte sa manželky či priateľky, čo by robila keby nemala tampón či nejakú tú hygienickú vložku v čase keď je ich treba. A čo by za ne dala v takom prípade? V pohode na môžete na každé balenie už teraz napísať 100€.

27905 865  vyrp11 698076., Vodné filtre
Koľko ľudí mimo našu prepperskú či stalkerovskú komunitu vôbec tuší , že niečo také existuje? Keď si uvedomia , že telo bez čistej vody fungovať nemôže, keď prefrčí prvá vlna dyzentérie, stanú sa naozaj vyhľadávanými. Hm...A máte nejaký filter na predaj najvyššej ponuke?

7., MRE
Potraviny budú predmetom obchodu vždy. Ale MRE,RCIR či BDP Vám umožňujú dlhodobú investíciu prostým nákupom, odložením na suché a chladné miesto, a môžete na ne takmer zabudnúť. Kým ich nebude treba.

8., Elektrická energia.
Každá metóda získavania či uchovania el.energie bude vysoko žiadaná. Solárne panely, veterné turbíny, autobatérie, monočlánky. Ľudia sú kreatívny, ale nie všetko ide vyrobiť na kolene.

9., Alkohol
Jasné, že prásknuť do osobného skladu par fľašiek vodky je  super. Po alkohole bude dopyt vždy. Je z ľudstvom už tisíce rokov. Ale nebolo by lepšie vedieť ako si ho urobiť sám? Verte mi , budete bohaty.

10., Cukor a med.
Viete si vyrobiť cukor? Ťažko. A toľko včielok na svete nie je aby uspokojili všetkých mlsných ľudí. Na cukor sme si neuveriteľne zvykli a jeho cena bude raketovo stúpať. Med ma neobmedzenú životnosť, a cukor je na tom podobne.

11., Antibiotika a antivirotika.
Milióny z nás žijú len vďaka nim. A budú mať cenu zlata. Áno, viem že sú len na lekársky predpis. Ak sa nedá takto , skúste inak. Viete že aj akváriové rybičky bývajú choré? A že sa im predpisujú antibiotika? Súdruhovia prepperi za veľkou mlákou majú také porekadlo. Voľne preložené : „V mieri pre rybičky, vo vojne pre lidičky.“ Na vlastné riziko dávam nápovedy: Fish-Mox, Fish-Flox. Ale v takom Rusku, či Egypte vám predajú v lekárni čokoľvek.

12.,Paracetamol a Brufén.
Vysoká teplota zabila mnoho ľudí. A to sa nebavím o bolesti a jej zmiernení.

45gap213., Munícia
Na každý náboj sa dívajte ako na mincu. A ich hodnota bude len a len rásť. Kalibre  .22LR , 9mm Para, 7.62x39. Nezabúdať na legislatívu, do 10.000 ks je to podľa zákona!

14., Tabak
Droga je droga. Táto je legálna a jej cena určite klesať nebude. Na začiatku bude mať obrovskú hodnotu, postupne bude klesať ako bude rásť počet vyliečených feťákov nedostatkom cigariet.

15., Informácie
Nikto nevie všetko. A o väčšine vecí, ktoré budete potrebovať ani netušíte. Každý časopis Urob si sám, každý herbár bude mať hodnotu. Knihy,knihy,knihy. Ale nemôžete prenášať celú svoju knižnicu. Takže kvalitná čítačka kníh s potrebným obsahom + plus solárna nabíjačka bude mať hodnotu mimo graf.

No a posledná rada, nedávajte všetky vajcia do jedného košíka. Keď už investujete do takejto budúcnosti, investujte aspoň 2-3x  na rôznych miestach, ľudia sú šikovný. Alebo svine. Podľa toho ako sa na to dívate...

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes