Firesteel

P6231945Firesteel je pomerne moderný element v stalkerskom svete. Je to nesmierne užitočný a hlavne spoľahlivý kus vybavenia. Jeho predchodcom je stará ocieľka z uhlíkovej ocele, ktorou sa kresalo o tvrdý kameň ako pazúrik, či kremeň. Tento moderný firesteel však hádže omnoho silnejšie iskry a dovoľuje tak zapáliť väčší výber materiálov, než stará ocieľka.

Starí skúsení stalkeri sa zvyčajne pýtajú: "Prečo by som mal vymeniť moje staré dobré a rokmi overené zápalky za toto nové škrtadlo?"

Odpoveď je jednoduchá: "Aj po úplnom premoknutí, spôsobenom napríklad pádom do vody, alebo búrkou, stačí firesteel len utrieť a funguje."

No stalker môže odpovedať: "Ja mám zápalky veľmi dobre uschované vo vodotesnej nádobke, chránené pred vlhkosťou."

To je síce fajn, no z hľadiska dlhšieho pobytu v lesoch sú zápalky vyčerpateľný zdroj. Firesteelom založíte pri správnom používaní tisíce táborákov. Pod pojmom správne používanie si treba predstaviť zapálenie práchna čo najmenším počtom pokusov. Keď si to človek osvojí, tak ním dokáže zapaľovať na prvý škrt.

Tyčinku firesteelu tvorí špeciálna zmes kovov tvz. mischmetal (cér, lantán, neodým, prazeodým, horčík a železo). Táto zmes je jedinečná v tom, že ak po tyčinke zaškrabnete dostatočne rýchlo, teplota vzniknutá trením pri škrtnutí je postačujúca na vznietenie odlúpených kovových hobliniek. Na vykresanie iskier je však potrebný ďalší predmet. Môže to byť buď pliešok dodávaný spolu s firesteelom (obyčajne je dosť nízkej kvality), alebo chrbát noža, ktorý musí byť zbrúsený tak, aby mal dve 90° hrany. Nikdy nepoužívajte na kresanie ostrie noža, len v núdzi. Avšak je možné kresať aj s rôznymi inými predmetmi napríklad sklom, alebo tvrdým kameňom (Pazúrik, kremeň). Musia však byť dodržané dve pravidlá: Predmet ktorým kresáte, musí byť tvrdší než firesteel a musí mať maximálne 90° hranu. Platí, že čím ostrejší a tvrdší je predmet, tým lepšie sa s ním kresajú iskry.

Firesteely možno rozdeliť podľa veľkostí a podľa výrobcov. Na počiatku boli dve štandardné veľkosti, model ARMY a model SCOUT. Neskôr sa k nim pridal najmenší model MINI. Postupom času sa na trhu objavuje veľmi široký sortiment veľkostí a dokonca rôzne “mutanty”, ako Strike Force, alebo jednoručné, zasúvacie firesteely na kresanie len jednou rukou v prípade zranenia. Každému sa môže páčiť iný model firesteelu, je to všetko o osobných preferenciách. Ja ostávam verný klasickej armádnej veľkosti, ktorá mi úplne postačuje.

Ak ste vyskúšali rôzne značky firesteelov, určite ste postrehli rozdiel vo vlastnostiach kresania. Je to spôsobené tým, že rôzne firmy, ktoré vyrábajú firesteely používajú odlišný pomer kovov v tyčinke. Ja som porovnával 3 značky firesteelov, ktoré sa u nás dajú bežne kúpiť v armyshopoch, alebo šport/outdoor obchodoch:

LIGHT MY FIRE
Firesteel od tejto švédskej firmy je podľa mňa najkvalitnejší. Pôvodne bol vyvinutý pre švédsku armádu. Kresá sa s ním veľmi jednoducho, pohodlne a produkuje veľmi silné iskry. Vhodne vyvážený pomer kovov v tyčinke LMF spôsobuje, že je možné škrtnúť iskru aj pomalším pohybom už na prvých pár centimetroch firesteelu. Toto podstatne predlžuje životnosť vášho kresadla. Cenovo je LMF asi najdrahší z týchto klasických firesteelov, no myslím si, že oprávnene. Je to zrejme to najlepšie, čo môžete na našom trhu zohnať.

P6231945

FIREFLASH
Firesteel tejto značky takisto využíva švédska armáda. Čítal som rôzne názory a tvrdenia, že jeho zloženie je identické s LMF, no nieje to nijak oficiálne potvrdené. S týmto firesteelom sa kresá v podstate rovnako dobre ako s LMF, tiež je možné kresať na samotnom okraji tyčky. Odlišuje sa dodávaným plieškom na škrtanie, ktorý je jednoduchý, oválny. Fireflash je taktiež veľmi kvalitný firesteel a cenovo sa dokonca pohybuje na nižšej úrovni než LMF.

 B030186

MIL-TEC
Toto je najlacnejší firesteel z porovnávaných troch značiek. Kresá sa s ním podstatne horšie –nedá sa kresať na okraji tyčinky, ako pri prvých dvoch značkách. Vyžaduje si inú techniku kresania, potrebuje dlhý a rýchly škrt po celej dĺžke firesteelu. Pri slabom, alebo pomalom kresaní, odlúpite len nezapálenú šupinku kovu. Je to spôsobené odlišným pomerom kovov v tyčke, zrejme vyšším podielom magnézia.

Avšak toto neznamená, že Mil-tec je úplne zlý (aj keď povedzme si narovinu, ich produkty za veľa nestoja). Vykresané iskry sú veľmi silné, doslova tancujú a syčia.

Tento firesteel by som skôr odporučil pokročilejším, pre začiatočníkov to bude doslova horor. Počas učenia sa vyškrtáte polovicu tyčky naprázdno.
Pri používaní Mil-tec kresadla som prišiel na jeden trik. V prípade núdze je možné pomalým pohybom nastrúhať malú kôpku stružliniek a potom do toho rýchlym pohybom vykresať iskru. Toto je ideálna technika keď je váš podpal vlhký. Mám odskúšané, že sa dá zapáliť aj vlhký, alebo menej jemný materiál. Tá malá kôpka stružliniek má veľkú zápalnú silu a len tak zosyčí, je to podobný princíp na akom funguje magnéziová tyčinka.

P8240293

Pre začiatočníkov odporúčam vybrať si buď LMF alebo Fireflash. Jednou z najčastejších mylných predstáv ľudí je, že s firesteelom v pohode zapálite novinový papier, alebo hociakú trávu. Síce je to možné, ale pre začiatočníka veľmi nepravdepodobné a iba sa zbytočne natrápite. Potrebujete veľmi jemný a suchý materiál, pre učenie je najlepšia obyčajná vata. Tá chytí iskru ihneď.


ZAPÁLENIE OHŇA POMOCOU FIRESTEELU
Ako prvé dôkladne vyčistite miesto ohniska od lístia až po čistú zem. Potom vytvorte plošinku zo suchých, hrubších drievok. Tá slúži na čiastočné izolovanie a ochránenie ohňa pred vlhkosťou zo zeme, najmä v počiatočnej kritickej fáze. Taktiež napomáha prísunu kyslíka odspodu, pomedzi drievka.

P6151638

Najdôležitejšou zložkou pri zakladaní ohňa je práchno. Je to materiál, ktorý dokáže ľahko zachytiť iskru a tlieť. V našich podmienkach považujem za najlepší materiál na podpalbrezovú kôru, ktorá síce netlie, no má tie najlepšie vlastnosti horenia. Najideálnejšie je nájsť takýto spadnutý kmeň. Drevo vnútri je zhnité, no kôra vydrží omnoho dlhšie. Odlúpil som si teda niekoľko plátov.

P6121483

Časť kôry som natrhal na tenké pásiky. Ako uvidíte neskôr, toto je veľmi užitočné pre zosilnenie počiatočného plamienka. Nikdy nepodceňte prípravu! Vopred si nazbierajte dostatočné množstvo materiálu, ktorým oheň vybudujete. Nazbierajte tenké raždie. Majte na pamäti, že nesmie byť zo zeme. Najlepšie sú mŕtve konáriky visiace z vetiev stromov. Vďaka tomu, že sú nadvihnuté od zeme a prefukované vetrom, budú suché. Drevo ležiace na zemi je zvyčajne vlhké.

P6221817

Zbierajte ich trpezlivo kým nevytvoríte poriadnu kôpku raždia.Roztrieďte si drevo na niekoľko stupňov. Raždie, tenké drievka a hrubšie drevo. Položením kôpok na dva väčšie konáre, umiestnené rovnobežne vedľa seba, zabránite priamemu kontaktu pripraveného dreva so zemou. Toto je obzvlášť dôležité keď je mokro.

P6221819

Brezová kôra potrebuje menšiu úpravu, aby chytila iskru. Škrabaním ostrím noža v smere vlákien kôry vytvoríte jemné hoblinky.

P6151645

Kresanie: Jednou rukou pevne držíte firesteel a opriete ho špičkou do kôpky približne pod 45° uhlom. Táto ruka je úplne statická, vôbec sa nehýbe. Do druhej ruky vezmete nôž a pomocou jeho hranatého chrbta, úsekom tesne pri špičke škrtnete iskru priamo na hoblinky kôry. Toto je najefektívnejšia metóda kresania, pretože kresáte len na konci firesteelu, čím ho šetríte a iskry dokážete nasmerovať presne tam, kam chcete.Časté sú prípady, kedy ľudia podcenia prípravu a nenazbierajú si vopred dostatok materiálu na priloženie. Je to jedna z najčastejších príčin zlyhania pri zakladaní ohňa. Podpália práchno a potom behajú okolo plamienka v snahe pozbierať zo zeme nejaké konáriky a priložiť. Preto je dobré mať všetko vopred poriadne pripravené.

P6221839

Na vzniknutý plamienok priložte za hrsť brezovej kôry natrhanej na pásiky. Vďaka vysokej horľavosti kôry sa oheň prudko rozrastie.Pridajte kôpku raždia.Keď sa raždie chytí a plamene vystúpia hore, pridajte tenšie drevo v malých hŕbkach a vždynaprieč.Nakoniec pridajte najhrubšie kusy a máte stabilizovaný oheň.

P6221842

Firesteel zas nieje úplne dokonalý nástroj na zakladanie ohňa, má aj svoje zápory. Zápalkou dokážete zapáliť priamo tenké raždie, kdežto na podpal firesteelom potrebujete ďaleko jemnejší prípadne horľavejší materiál.

Pokiaľ sa firesteel nepoužíva dlhšiu dobu a je vo veľmi vlhkom prostredí, začne korodovať. Obyčajne sa táto “hrdza” dá jednoducho zoškrabať nožom, no v prípade, že ho necháte nechránený, môže prehrdzavieť až tak, že s ním nebude možné viac kresať. Pri dlhodobom skladovaní sa odporúča natrieť tyčku ochranným náterom, napríklad vrstvou laku. Neskôr, keď budete firesteel znova používať, vrstvu proste zoškrabete.

S láskavým zvolením skwbushcraft.wordpress.com

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes