Núdzové spôsoby zlaňovania III.

uvaz1V poslednej časti článku si preberieme uviazanie/zaistenie lana. Na obrázku nájdete materiálne najmenej náročný spôsob, pri ktorom zároveň nemusíme prísť o vybavenie (šnúrou vľavo stiahneme slučku po vytiahnutí fialovej, hlavnej dvojičky lán). Lano týmto spôsobom môžeme ovinúť okolo nosného trámu, veľkého kusu nábytku, rúry radiátora, väčšej vhodnej skaly a podobne. Okenný rám by som nepoužíval, ostré hrany treba podložiť handrou a podobne. V prípade pochybností je možné bielu slučku poistiť druhou takou istou (o iný poistný bod).

 

uvaz1Ak sa spúšťame do miest, kde nevidíme, že oba konce sú na bezpečnom mieste, kde sa dá pristáť – treba voľné konce zviazať najjednoduchším uzlom, prípadne 2-3 metre pred koncom uviazať prusik, ktorý nám dá vedieť, že sme na konci a musíme hľadať ďalšie miesto pre improvizované uviazanie. Ak na dno nedosiahneme, lezieme prusikovou metódou nahor, kým nenarazíme na miesto, kde sa dá lano (bezpečne) previazať.

-

Ak máme k dispozícii lano, ktorým tak-tak dosiahneme na dno na jedenkrát, uviažeme ho rovnako, avšak nie ako dvojičku, ale samostatne, osmičkovým uzlom. Zásadne uprednostňujeme zostupy a zlaňovanie jednoduchšie, pred komplikovaným preväzovaním v skalnej stene/na inom poschodí a podobne.

V prípade, že máme oprávnené pochybnosti o pevnosti istiaceho bodu, je možné vybudovať pevný bod kombináciou dvoch až piatich nie veľmi bezpečných:

  • Klince, skoby, háky, skrutkovač alebo nôž medzi tehly/ do skalnej špárky a iné improvizované nástroje

  • Menšie skaly a predmety, ktoré síce sme schopní vlastnou silou posunúť na okraj zrázu, ale už nie je možnosť ich pevne ukotviť

  • Malé stromčeky / korene / kríky

  • Garniža krížom cez okno / zaklinený nábytok a podobne

uvaz2Podľa hore uvedenej schémy vybudovať záves. Medzi dvoma kotveniami by nemal byť uhol väčší ako 60°. Každý ďalší záves pridávať s pretočením - pretočenie nám (možno) zabezpečí, že keď vypadne jedna kotva, druhá/tretia vydrží – skôr nie, pretože v tom momente keď povolí prvá kotva, budú ostatné zaťažené dynamicky a nie staticky ako doteraz. Slučku treba opatrne popoťahovať, nech sa usadí a záťaž sa rozdelí rovnomerne. Potom opatrne skúsime celý systém zaťažiť a opatrne zlaniť dolu – bez frajerského odrážania a poskakovania. Osobne mám z takéhoto zlaňovania hrôzu a volil by som ho ako poslednú možnosť.

Nácvik a tréning uzlov, techník zlaňovania a uväzovania Vám odporúčam trénovať najprv na miernom svahu, na skalnú stenu resp. most. Následne pod dozorom a s istením profesionála – kontaktovať lokálne horolezecké organizácie. Nenechajte sa odradiť, väčšina horolezcov Vás zmätie nepreberným priehrštím rád, ktoré sú často protirečivé a ktoré nemáte šancu si zapamätať.

Jeden príklad za všetky:

Francúzi spúšťajú druhú osobu s palcom smerujúcim do osmy, Briti zásadne od osmy...

 

 

 

 

A na záver, pri popáleninách od lana postupovať nasledovne:

  • schladiť

  • za čerstva umyť

  • ibuprofen

  • ošetriť aloe vera (alebo panthenolom)

  • držať v čistote

Prajeme pekný deň stalkeri :-).

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes