Jedlo za 250€ na rok a pre 4-člennú rodinu

polievkaZdar Stalkeri. Nedávno sme tu mali post o tom čo sa Vám môže stať, ak je Vaše meno Nepripravený alebo Ľahostajný a zaklopete si na dvere o pomoc u suseda Pripraveného. Post vzbudil početné ohlasy, na prekvapenie takmer všetky pozitívne. No a tento post je pre pánov Nepripravených, Ľahostajných a alebo Váhajúcich. Aby sa aspoň čiastočne stali Pripravený.

Poviete si 250€ . Jedna mesačná výplata v malom meste na východe či juhu Slovenska. Alebo jedna  dobrá žurka v Blave. Ukážem Vám ako si zabezpečíte za túto sumu jedlo na celý rok pre 4-člennú rodinu. Zo slovenských potravín. Dosť som o tomto probléme rozmýšľal. Manželka má bezlepkovú diétu, všetko jedlo u nás je násobne drahšie, pri kúpe konzervy si pripadám ako mladý chemik.  Inak je to celkom zaujímavé, človek by sa až čudoval čo robí pšeničný škrob v horčici alebo šunke. Toto čo Vám popíšem, je niečo na čom môžete stavať ďalej. Taká základná kocka. Je to niečo , čo Vám dá pocit istoty / nie , nie ten od hranola, ale ozajstný/ , že Vy a Vaša rodina má jedlo. A deti  nepôjdu spať hladné, neochorejú Vám z nedostatku živín. Je to základ, na ktorom v tom najhoršom prežijete. Ale vždy sa nájde niečo, čo sa dá zohnať, kúpiť, uloviť. Ale už nebudete musieť isť ráno von s tým, že MUSÍTE NIEČO ZOHNAŤ. Lebo deti sú hladné a už dva dni nič nejedli.

Zásoby ktoré Vám popíšem vydržia asi rok. Ak ich budete používať rozumne, dopĺňať mäsom z konzervy, zeleninou čerstvou či konzervovanou.  A to budete, nikto predsa nechce jesť to iste po cely rok deň čo deň.  Takže poďme nato.

POTRAVINY:

 • Ryža: 50kg        Hocijaká ryža , aká Vám chutí. Je v nich rozdiel, vyskúšajte si aká je pre Vás najlepšia. Ja osobne mám 3 druhy.
 • Fazuľa:10kg     Veľká farebná fazuľa. Alebo 2x5 kg bielej a farebnej pre zmenu chuti. Osobne mám aj takú aj takú.
 • Šošovica: 10kg  Obyčajná slovenská šošovica.
 • Jačmenné krúpy:10kg  Pre mňa, keďže musím bezlepkovo nahrádzam pohánkou.
 • Hrach: 5kg    Klasický polený sušený hrach
 • Cícer: 5kg      Trošku zabudnutá potravina , ale klasická.
 • Bujón: 20 balení po 6 kociek.   Normálny bujón. Hovädzí alebo slepačí. Bezlepkové od firmy Knorr.

 

ryzaTo máme cca. 100 kg potravín. Málo? Veľa? Nastáva problémik čo stým všetkým a ako to uložiť. Nemôžete to len tak poukladať do rohu nakopu. Je síce pravda že väčšina tých vecí mám celkom slušnú dobu výdrže, ale hmyz ,hlodavce či vlhkosť  by vedeli určite narobiť paseku. Takže riešenie?  Plastové potravinárske vedierka. Sú hygienické a stohovateľné.

 

SKLADOVACIE NÁDOBY:

 

 • Vedro 10l   Vedro s vekom 8-10 ks, podľa toho akú ryžu a fazuľu použijeme. Sú lacné , je to nepodstatná položka
 • Vedro 5l   Vedro s vekom 2ks
 • Cca. 30 Oxygen absorberov.  Absorbent kyslika. Je nutné ich dať do vedierok aby sa nám potraviny neskazili.
 • Mylar Bags.  Pokiaľ chceme byť ešte dôkladnejší, môžeme použiť Mylar bags. Sú to tie sáčky do ktorých je zabalené MRE.

 

Bohužiaľ posledná dve položky na Slovensku zohnať neviem. Osobne som si ich nechal doviezť z vonka. Ale na napr. stránke http://www.mylarshop.com/ je možnosť ich zakúpiť a na ebay to tiež nie je problém. Na tých mylarbagoch by som netrval, ale oxygen absorbery by som pridal určite.

Približné ceny, ak sa nepohnete od počítača a necháte si to všetko pekne doviezť domov a nepôjdete sa poobzerať po potravinách, veľkoskladoch či diskontoch.

 

Ryža:  50kg                1kg-1€                        Spolu 50€

Fazuľa: 10kg             1kg-2€                        Spolu 20€

Šošovica: 10kg           1kg-1€                        Spolu 10€

Jač.krúpy: 10kg        1kg-1€                        Spolu 10€

Hrach: 10kg               1kg-1€                        Spolu 10€

Cícer: 10kg                1kg-1€                        Spolu 10€

Bujón: 120 kociek     1kocka-0,2 €               Spolu 24€

 

 

vedroVedierka:  10L  cca. 1,5€ a 5l cca 1 €          Spolu 30€ /Cena aj s dobierkou/

Oxygen absorbery: Podľa veľkosti                         Spolu 100€/Cena s dopravou z UK/

 

Spolu: 254 € 

 

 A čo s tým všetkým? No čo, uvaríme z toho polievku. Normálnu obyčajnú polievku. Alebo niečo na spôsob eintopfu. Z uvedených surovín si pripravme zmes v nasledujúcom pomere.

8 dielov ryže

2 diely  fazule

2 diely jačmenných krúp

2 diely šošovice

1 diel poleného hrášku

1 diely ciceru

Z tejto zmesi zoberieme asi pol litra, zalejeme 5-6 litrami vody a pridáme bujón podľa chuti. Pridáme nejaký ten olej, masť alebo kus slaniny, ak máme mäso, zemiaky zeleninu dáme tiež. Ak nemáme nič sa nedeje, spravíme to len z našej zmesi. Variť dve hodiny. Výsledný produkt je 5-6 litrov hustej výživnej polievky, ktorá nasýti 4-člennu rodinu na 2-3 dni. Ak ku polievke upečiete nejaký ten chlieb či placky, ešte lepšie. Ak pojete vývar zvlášť, ostane niečo ako eintopf, čí rizoto. S výnimkou mliečnych výrobkov a vitamínu B12 by tato zmes  mala pokryť vaše nutričné potreby. Nie som výživový guru, takže ak niekto z Vás mám k tomu pripomienky rad si v diskusií vypočujem nechám si poradiť.

Je jasné , že niečo takéto jesť cely rok asi sa zbláznim a do ponorky by som tiež nevliezol. Duch Vášho tela sa zrejme bude pýtať pravidelne na prechádzku. Ale máte základ. Prežijete. Je na čom stavať a každá ďalšia potravina ktorú dokážete získať je bonus navyše. Jeden rok  jedla pre Vašu rodinu. Za 250 €.

Tento článok môže vyznievať mierne smiešne v našich podmienkach. My variť vieme a naši starý rodičia dokázali uvariť z oveľa menej surovín. A dokážeme to aj my. Toto nie je presný recept ani príkaz čo mať doma, toto je smerová tabuľa pre pána Nepripraveného. Článok je  prebratý z amerikánskych serverov kde je veľmi populárny. Pre nich ale slová ako zaváranie, údenie, nakladanie zeleniny a podobne znejú podobne ako „Avada kedavra“ či „Čáry, máry fuk“ a vyvolávajú nadšenie a výkriky „ Yoooo“ a Heyaaaa“ a podobne. Ale ja ho uvádzam ako príklad. Nemusíte mať doma 1200 balení MRE za 7000€. No doma, to by chcelo zvlášť prístavbu k domu, že. Nie, stačí Vám 250€ a meter štvorcový miesta v komore. Porozmýšľajte nad tým.

 

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes