Strict Standards: Declaration of KunenaLayoutBase::debug() should be compatible with Joomla\CMS\Layout\BaseLayout::debug($data = Array) in /home/aw020400/www_root/stalker/libraries/kunena/layout/base.php on line 38
Vitajte, Hosť
Užívateľské meno: Heslo: Pamätať si ma

TÉMA: Seriál o liečivých rastlinách

Seriál o liečivých rastlinách 24.08.2015 19:11 #181

  • Mego
  • Mego-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
  • Senior Stalker
  • I'm woodlandstalker
  • Príspevky: 36
  • COM_KUNENA_KARMA: -1
Ahojte, rád by som sa s vami podelil o svoje doterajšie skúsenosti a vedomosti, ktoré mám s liečivými rastlinami. Ide o moje dlhoročné štúdia a prax (vyrastal som ako dieťa lesa), množstvo veci som si vyskúšal na vlastnej koži, študoval som biológiu a venoval sa jej tiež vo voľnom čase. Liečim sa predovšetkým rastlinami, nie však šarlatánsky.

Postupy, ktoré budem opisovať sú založené na čisto prírodnej báze, budú sa týkať zdrojov priamo z našej prírody, teda rastlín, ktoré rastú v našich končinách (nebudem napr. hovoriť o aloe vera, ktorú bežne v lese, ani na lúke nenájdeme). Všetko sa však budem snažiť okoreniť aj troškou teórie a "vedeckosti", pretože nechcem vyznieť ako lacný šarlatán. Nebudú to však žiadne chemické vzorce, ani nič zložité. Proste základná teória, ktorú by mal každý človek vedieť.

Verím, že tieto poznatky môžu niekomu reálne pomôcť v uzdravení a zotavení sa z choroby. Rozhodol som sa to napísať ako seriál najprv do tohto fóra, dúfam teda, že to nikomu nebude vadiť. Majiteľ fóra a stránky je plne oprávnený urobiť z týchto príspevkov prípadný článok na stránku, ak bude chcieť

Záverom by som rád upozornil, že nie som lekár, ani vedec. Príspevky nie sú vedecke a teda nemôžem zaručiť ich 100% úspešnosť. Ja tu chcem ukázať aké sú možnosti, čo ako sa dá použiť a aký to má dôvod fungovania. V žiadnom prípade neberiem na zodpovednosť vaše prípadné (aj keď nepravdepodobné) ujmy na zdraví, čo znamená, že nikoho nenútim riadiť sa týmito príspevkami. Všetko robíte výlučne na vlastnú zodpovednosť.
Niektoré veci som si predstavoval inak...
COM_KUNENA_VIEW_DISABLED

Seriál o liečivých rastlinách 24.08.2015 19:51 #182

  • Mego
  • Mego-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
  • Senior Stalker
  • I'm woodlandstalker
  • Príspevky: 36
  • COM_KUNENA_KARMA: -1
Trošku teórie na začiatok

Teória je pre mnohých nudná, ale je minimálne tak potrebná ako prax. O tom som sa presvedčil niekoľkokrát v mojom strednedlhom živote. Mojou výhodou je to, že rád čítam, kým iní popíjajú alkohol, ja študujem encyklopédie a nasávam nové poznatky, lebo ma to proste baví. Dosť tárania, poďme sa do toho pustiť.

Medicína vs Alternatívna medicína
V dnešnej dobe človek ľahko narazí na kadejakých šarlatánov, veštcov, kúzelníkov, hypnotizérov a charizmatických akožekresťanských liečiteľov. Medzi študentami medicíny sa hovorieva, že alternatívna medicína, ktorá funguje a dá sa vedecky odôvodniť, je proste medicína. Je to naozaj tak. My sa tu budeme baviť o liečení pomocou liečivých rastlín, ktoré obsahujú v sebe rôzne látky, na prvý pohľad to pre nás bude zložité, ale pritom je to jednoduché ako facka. Budeme teda používať niečo, čomu hovoríme FYTOTERAPIA. Áno, presne tak sa volá využívanie liečivých rastlín na liečenie chorôb, dokonca aj úrazov. Musím pritom podotknúť, že takéto používanie liečivých rastlín, o akom budem hovoriť sa dá úplne vedecky odôvodniť, netreba mu veriť, ale napriek tomu funguje.

Pozor na šarlatanizmus a nižšie formy "liečenia"
Ak používame alternatívnu medicínu, ale musíme jej veriť (rôzni liečitelia, stačí im len VERIŤ a vyliečia vás aj z rakoviny), ide v lepšom prípade o placebo, v horšom o vyššie sily (ak tomu veríte). My teda nemusíme tomu podbeľu veriť, že nás vylieči z kašľa, ale on nás naozaj vylieči. Jeho funkcionalita a vplyv na telo sa dá vedecky odôvodniť. Medzi ďalšie lacné šarlatanizmy by som zaradil rôzne zaklínacie formulky, zbavovanie prekliatia, viera v liečivé polodrahokamy,... je toho kopec, stačí si vygugliť alternatívnu medicínu. Medzi najpopulárnejšie mimochodom patrí v súčasnej dobe užívanie bielidiel (SAVA) vo veľkých množstvách. "Zodpovedné" matky ich lejú deťom do jedla, dávajú im ho inhalovať... proste normálnemu človeku sa rozum zastavuje. Toto všetko sú šarlatanizmy a musíme si na nich dať pozor. Alebo nemusíme. Ako vy chcete. Ale šarlatanizmus nie je to, čomu sa chceme venovať.

Liečivé rastliny vs tabletky z lekárne
Nedá mi nespomenúť rozdiel medzi liečením pomocou liečivých rastlín a liečením pomocou tabliet. Účinné látky v obidvoch prípadoch sú rovnaké, alebo podobné. Ten základný rozdiel tkvie v tom, že v tablete sú účinné látky izolované, teda zbavené rôznych iných nežiadúcich prímesy. A navyše sú presne odvážené. Uvediem príklad:
Natrhám si v lese pri cestičke podbele. Okrem účinnej látky, ktorá sa nachádza v podbeli, obsahuje takýto podbeľ aj prímesy. Ak okolo chodievajú auta, obsahuje stopové prvky splodín z výfukov. Ak sú v oblasti kyslé dažde (čo je u nás takmer 100% istota, lebo ľudia si zaslúžia istoty), obsahuje nejaké promile kyseliny uhličitej. A tak ďalej. Naproti tomu, rovnaká látka v tablete je izolovaná, presne nadávkovaná a zbavená všetkých nežiadúcich prímesí.
Nevýhodou tabliet oproti liečivým rastlinám (ďalej budem používať skratku LR) je to, že kopec pomocných látok v tabletách je zbytočných a navyše syntetického pôvodu, čo mnohým nevzdelaným jedincom spôsobuje vrásky na čele. Napríklad väčšina tabliet obsahuje protihrudkujúcu látku stearán horečnatý, čo je vlastne soľ kyseliny steárovej (karboxylová kyselina). Či je to dobré, alebo zlé, to si netrúfam posúdiť. Ďalšie látky sú napríklad leštidlá, farbivá a rôzne iné, ktoré dodávajú tabletke "sexy" vzhľad. Lebo ako prvé potrebujeme, aby tabletka bola sexy, však... :dry:

Prírodný vs syntetický pôvod látky
Telu je v podstate jedno, či daná látka vznikla prírodným spôsobom, alebo synteticky. Nevie to rozlíšiť. Toto si zapamätajte na večné veky a robte ohľadom toho osvetu, pretože v tejto oblasti sa šíria neustále bludy o tom, ako veľmi je škodlivá kyselina L-askorbová syntetická. Prírodná kyselina L-askorobová, napr. v citróne, už zrazu taká škodlivá nie je. Triviálny názov pre túto látku je vitamín C a vy už viete, koľká bije. Je jedno, či získam vitamín C z multivitamínovej tablety, alebo z citróna. A len tak mimochodom, najviac vitamínu C zo všetkého ovocia a zeleniny u nás obsahujú zemiaky, robili sme na to v škole pokus. Kto by to bol povedal :whistle:
Iný príklad: Pri každom výdychu vylúčim z tela nadbytočný oxid uhličitý - CO2. Je to presne taký istý oxid uhličitý, aký vylúči telo rastliny, diviak v lese, alebo dieslový motor v kamióne. Jediný rozdiel je v prímesiach. Kým v mojom dychu je CO2 skoro iba "prímes" (78% vzduchu tvorí dusík), v dieslovom dyme sú prímesy olova, železa, hliníka a čo ja viem čoho všetkého. Samotný pôvod látky však telo nevie rozoznať a preto sa netreba báť a silou mocou sa strániť syntetických látok.

Základy, ktoré by sme mali vedieť o LR
Ešte sa trošku povenujeme niektorý základným veciam, ktoré by mali všetci vedieť, ale istota je guľomet.
Ako iste viete, každá rastlina sa skladá z niekoľkých častí. Ide najmä o koreň, stonku, list, kvet a plod. Každá časť rastliny môže obsahovať iné látky. To znamená asi toľko, že u niektorej rastliny budeme na naše vznešené medicínske účely používať napríklad kvet, u inej plod, u inej koreň.
S veľkým výkričníkom zdôrazňujem, že rovnako to platí v prípade jedovatosti niektorých rastlín. Napríklad taký agát. Jeho jed je relatívne silný, až taký silný, že keď sa koreňmi vylučuje do pôdy, väčšina rastlín v blízkosti agátu zahynie. Agát však nemá jedovaté len korene, ale tiež stonku, listy a plody. Jedinou nejedovatou časťou agáta sú jeho kvety, z ktorých sa jednak robí vzácny agátový med a jednak sa dajú konzumovať, napríklad vyprážané v palacinkovom ceste (osobne som skúšal, je to celkom dobre).
Ako ďalší element si musíme uvedomiť obdobie zberu. Nie všetky rastliny rastú celoročne. Starý dobrý podbeľ napríklad kvitne na skorú jar a potom ho celý rok niet. Preto treba myslieť dopredu a urobiť si zásoby každej rastliny, ktorú máme po ruke.
Tým sme sa dostali k ďalšej veci a tou je konzervácia LR. Väčšinu rastlín vieme usušiť a používať v sušenom stave. Alebo si z nich vyrobiť rôzne iné "lektváre". Rastliny sušíme vždy v tieni, ideálne na textilnom site s malými dierkami. Treba dbať na vietor, sušené LR majú hmotnosť ako pierko a aj najmenší vánok nám ich môže rozfúkať. Mne sa osvedčilo používanie dvojitého sita. Jedno sito je dole, na ňom sú LR a druhé sito je položené na ňom, čiže vietor neodnesie rastlinu mimo "sitového komplexu". Na sušenie môžeme tiež použiť klasickú rúru na pečenie. Vtedy LR rozmiestnime na papier na pečenie na plech, vložíme do rúry zapnutej na najnižšiu teplotu a pri otvorených dvierkach sušíme. LR je usušená vtedy, ak sa da lámať v rukách (nie iba ohýbať). Rastliny možno skladovať v papierovom sáčku, ale vtedy rýchlo naberajú vlhkosť. Ideál je skladovanie v zaváracích pohároch s viečkom na závit.

Spôsoby používania
Čaj: Čaj je samozrejme odvar z LR, ktoré užívame vnútorne. V drvivej väčšine chorôb sa budeme utiekať práve k čaju. Môžeme použiť buď jeden druh LR, alebo ich vyváženú zmes.
Obklad: Ide vlastne tiež o čaj, odvar z LR, lenže ho neužívame vnútorne, ale prikladáme na postihnuté miesto. Typické použitie napríklad v prípade kožných chorôb.
Výluh: Pri niektorých chorobách použijeme výluh. Ten funguje tak, že rastliny sa dajú vyluhovať do studenej vody na 24 hodín, potom sa vyhodia, výluh sa zohreje (ale neprevarí) a užíva sa na sto spôsobov. Rozdiel je ten, že var nezničí žiadnu účinnú látku.
Esencia: Najpopulárnejšia forma liečenia. Rastliny sa naložia do neutrálneho chlastu (odporúčam vodku nicolausku), nechajú sa dva týždne na svetlom mieste a potom sa užívajú PO KVAPKÁCH, nie po štamperlíkoch. Niečo podobné možno poznáte s horcom (tiež rastlina btw, ale k tomu sa dostaneme)
Sedací kúpeľ: Pri pobyte v prírode nám to veľmi nepomôže, ale doma si môžeme s radosťou dopriať kúpeľ v LR. Má rôzne využitie. Od blahodarného vplyvu na hemeroidy, až po údajné zmiernenie príznakov sklerozy multiplex (toto som síce niekde čítal, ale, úrpimne, veľmi tomu neverím).
Inhalácia: Využijeme najmä na choroby dýchacích ciest. Ide opäť vlastne o čaj, teda odvar z LR, ktorý ale inhalujeme nosom a ústami, nepijeme ho.

Nabudúce sa začneme venovať konkrétnym rastlinám. Budeme sa baviť o bolesti a keďže rád píšem, najprv vás zavalím pekne teóriou , ale potom si ukážeme ako si naozaj môžeme pomôcť užívaním LR. Od vonkajšej kožnej bolesti, až po bolesti hlavy. Teším sa na vás
Niektoré veci som si predstavoval inak...
Posledná úprava: 24.08.2015 19:59 od Mego. Dôvod: Opravené mierne gramatické chyby
COM_KUNENA_VIEW_DISABLED
Moderátori: Autogen, Viking
BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes