Survival zone

3sestryJe jar. Už ste boli na podbeľ a cesnak medvedí ? Možno je tá pravá chvíľa poobzerať sa po svojom okolí vytvoriť si vlastnú Survival zónu a nasadiť do prírody pár rastliniek, ktoré by nám mohli pomôcť.

 

 

Treba sa poobzerať a nájsť par vhodných miest na zasadenie trošky rastliniek. Trošku pri tom porozmýšľať, nájsť kúsok miesta na lesnej čistinke. Verte mi, nikto nebude hľadať v lese zemiaky či mrkvu :-). Zároveň je to možno vhodne si na takomto mieste vytvoriť nejakú tú cache pre vlastnú potrebu. Tomu sa budeme podrobnejšie venovať v inom článku. Nikto predsa nemá všetky vajcia v jednom košíku.

Spať k rastlinkám. Pár drobných rád. Cesnak medvedí do tieňa a k vode. Mrkvy dáme spolu z pažítkou máju sa radi. Obyčajný cesnak patrí pod maliny alebo šípku. A okolo zemiakov dáme chren, ploštice ho neznášajú. K zemiakom môže isť aj fazuľa či mrkva.

Niekde blízko môžeme dať mätu či šalviu proti škodcom. Skvelá je na do aj palina dračia.

Zaujímavá je kombinácia troch indiánskych sestier. Kukurica, fazuľa a tekvica. Spravíme kôpku tak pol metra a vysokú 20-30 cm. V strede kukurica a keď má tak 10-20 cm okolo nasejem fazuľu a tekvicu. Kukurica dava fazuli oporu, fazuľa dodáva do pôdy dusík a tekvica ochraňuje svojimi pichliačmi škodcov. Je možné dodať štvrtú sestru, nevlastnú :-), ktorá priláka medonosný hmyz na opelenie. Dokonalý je pamajorán, ktorý samozrejme zbierame tiež. Aj keď je toto riešenie vhodnejšie na záhradku, nevidím dôvod prečo ho nepoužiť.

Pôdu medzi rastlinkami nenecháme holú, ale vystelieme ju kôrou či suchou trávou. Z časti maskovanie proti zvedavým očiam, z časti pre lienky a draví hmyz na ochranu. Určite pomôže aj vtačia búdka alebo malé jazierko pre žaby.

A okolo celého nášho maličkého eko-systému nasaďte par kúskov nechtíka lekárskeho proti hmyzu.

polykultura2

No povedzte, že to nevyzerá ako záhradka a kľudne sa to vo Vašom lese strati.

Verte mi, budete sa k Vašej lesnej Survival zone radi vracať a pozorovať mikro svet, ktorý ste stvorili.
Celé Vás to vyjde pár euro, a niekomu niekdy to môže zachrániť život alebo zdravie.   

Ak sa Vám článok páčil, likujte, nech nás je viac.

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes