Operace THUNDERBOLT - JONATAN

Official Mossad logoJe 23. Června 1976 a letoun Air France na pravidelné lince Tel Aviv – Paříž dosedá na runway v Aténách, za účelem doplnění paliva a vyzvednutí dalších pasažérů. Mezi nimi se nachází i manželský pár z Německa následovaný dvojicí Palestinců. 

Tyto čtyři osoby mají společnou jednu věc, kterou je napojení na organizaci Lidová fronta pro osvobození Palestiny (LFOP). Osm minut po startu letounu nastává okamžik, kdy dojde k únosu letadla se všemi 254 cestujícími a posádkou na palubě. Letoun je teroristy odkloněn z kurzu na Paříž. Místo toho míří do Benghazi a pak dále do Ugandy, kde přistává v Entebbe. Uganda byla vybrána záměrně z důvodů sympatií, které vyjadřoval zdejší vládce Idi Amin organizaci LFOP.

entenebeNejdříve byli rukojmí držení v trupu letounu, jelikož klimatické podmínky začaly brzo působit nevolnost cestujících i samotných únosců, bylo Aminem dovoleno jejich přesunutí do starého terminálu letiště v Entebbe. (shodou okolnosti postavené na základě izraelských stavebních plánů) Samotný diktátor Amin se přijel podívat na rukojmí a falešně je uklidňoval o své úloze jejich hostitele a ochránce. Zároveň se stal prostředníkem při vyjednávání mezi únosci a izraelskou vládou. 29. června oznámil izraelské vládě požadavky únosců. Žádali propuštění 58 členů LFOP vězněných v Izraeli pod pohrůžkou zabití rukojmích. Aby podtrhl důležitost požadavku, zmínil se o separaci cestujících židovské víry od ostatních a o propuštění nežidovských rukojmí na svobodu. Tato informace vyvolala v Izraelské vládě velkou vlnu odporu. Jelikož touto selekcí se otevřela rána jménem Holocaust. Neprodleně se začalo s plánováním záchranné operace, kterou byla pověřena elita izraelských vojsk – Sajeret Matkal. Velením pozemní částí operace byl podplukovník Jonatan „Joni“ Netanjahu.

Plánování operace pomohlo prodloužení ultimata o 72 hodin. Proto záchranná operace mohla být naplánována do detailu. Další podstatnou výhodou bylo, že MOSSAD provedl výslech všech propuštěných cestujících a seznámil se se situací a dokonce mohl sestavit identikity všech únosců jejichž počet vzrostl na 7.
Operace BLESK byla zahájena 3. července 1976. Z letiště v egyptském Šar-aš-Šajchu vzlétla letka pěti letounů. Čtyři letouny C130 Hercules (s téměř 200 vojáky na palubě někteří oblečení do ugandských uniforem a vyzbrojení útočnými puškami AK47, doplnění 2 Land Rovery a jedním Mercedes-Benz) a jeden velitelský Boeing 707. Let byl plánován po obchodní lince Londýn-Entebbe, aby nedošlo k zachycení letky radarem v Entebbe. Mezitím mezi rukojmími v Entebbe dostává Dora Blochová záchvat a po naléhání ostatních rukojmích je odvezena z letiště do městské nemocnice.


a yoni1Po sedmi hodinovém letu podél východního pobřeží se odpoutává první Herkules a zavěšuje se za pravidelnou linku obchodního letounu. Za absolutního utajení přistává na letišti a z jeho paluby je vysazena skupina s navigačními lampami, které rozmístili po runwayi pro ostatní letouny. Následuje rychlé přistání zbývajících strojů a vysazení mužstva a materiálu. Sedm mužů se vměstnává do černého Mercedesu a další muži úderné skupiny do Roverů. Všechny vozy byly upraveny tak, aby vypadaly jako vůz Idiho Amina a jeho doprovodu. Začala nejkritičtější fáze operace, přiblížení k terminálu. Už za jízdy k terminálu dochází k tiché likvidaci stráži palbou z pistole opatřené tlumičem. Přepad vyšel dokonale. Nic netušící únosci byli zaskočeni a rychle zabiti. Pět únosců umírá pod smrtící palbou v hale terminálu a zbývající dva v horních patrech. Bohužel v křížové palbě umírají i tři rukojmí. Mezitím další příslušníci Sajeret Matkal odráží posily ugandských sil směřující k terminálu a likvidují veškeré stíhací letouny MiG-17 umístěných na letišti.
Poslední kritickou částí operace byl přesun rukojmích do letounů a odlet. Během přesunu bylo nalezeno tělo velitele Netanjahua, který byl smrtelně raněn při zahájení osvobozování rukojmích. Dle dostupných informací kulka prošla těsně vedle fosforového granátů a protrhla játra. Ze 104 rukojmích jich únos přežilo 100 a pouze 10 bylo lehce zraněno.
Celý přepad trval 57 minut a stal se tak ukázkovou operací speciálních sil při osvobozování rukojmích. Jako odplata za přepad bylo ubití D. Blochové v nemocnici v městě Kampala. Její ostatky byly objeveno až po pádu režimu Idiho Amina. Tělo J.Netanjahua bylo dopraveno zpět do Izraele a bylo pohřbeno se všemi poctami. Během operace BLESK bylo raněno 5 členů komanda. Všichni únosci byli zabiti, 45 ugandských vojáků padlo a ugandské letectvo přestalo prakticky existovat.

(Autor: Daniel Sviták )

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes